środa, 09 lipiec 2025

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Majora Stanisława Zięby – żołnierza Armii Krajowej, niezłomnego patrioty, społecznika, człowieka głęboko oddanego Polsce i lokalnej społeczności. Major zmarł 7 lipca 2025 roku w wieku 100 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 15 lipca o godz. 11 w kościele w Jasieńcu.

To ogromna strata nie tylko dla mieszkańców naszego regionu, ale również dla społeczności Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu, z którą Pan Major Zięba był głęboko związany.

Historia Bohatera

Stanisław Zięba urodził się 2 lutego 1925 roku we wsi Biejków w gminie Promna, w powiecie grójeckim. W wieku czterech lat przeniósł się z rodziną do Czachowa, gdzie spędził dzieciństwo. Już jako młody chłopiec interesował się rolnictwem i marzył o kształceniu w tym kierunku. Niestety, wybuch II wojny światowej pokrzyżował te plany.

W 1942 roku, mając zaledwie 17 lat, dołączył do Armii Krajowej. Jak sam wspominał: To starsi koledzy, żołnierze AK, którzy odwiedzali nasz dom, namówili mnie, abym dołączył do oddziału, który tworzył się z chłopców w moim wieku. Nasza drużyna była najmłodsza w ośrodku „Głuszec” – Grójec. Przysięgę złożył w Szymanówku, w domu państwa Szymańskich, który był punktem kontaktowym Armii Krajowej. Tam odbywały się pierwsze spotkania i szkolenia.

Jako młody konspirator kolportował prasę podziemną – „Dzwon Polski” – a w późniejszych latach brał udział w akcjach dywersyjnych. Jedną z nich była akcja z 26 na 27 marca 1944 roku, mająca na celu odbicie więźniów z rąk gestapo w Grójcu. Jego drużyna przecięła linie telefoniczne między Grójcem a Górą Kalwarią, uniemożliwiając okupantom łączność i reakcję. Przez kilkanaście dni po akcji ukrywał się poza domem, w przygotowanej wcześniej kryjówce.

Po wojnie Pan Major Zięba zajął się pracą na roli oraz działalnością społeczną i edukacyjną. Ukończył Uniwersytet Ludowy w Głuchowie, współtworzył lokalne struktury Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici” i aktywnie działał na rzecz swojej gminy. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć – od odbudowy Warszawy po zakładanie Banku Spółdzielczego w Jasieńcu.

Choć z czasem wycofał się z działalności politycznej, nigdy nie przestał działać dla wspólnoty. Zawsze można było liczyć na jego obecność, mądrość i doświadczenie – czy to w Radzie Parafialnej, Komitecie Rodzicielskim, czy podczas spotkań z młodzieżą. Był obecny tam, gdzie kształtowały się wartości – wolność, odpowiedzialność, szacunek dla tradycji i historii. Warto zaznaczyć, że Major Stanisław Zięba był ostatnim biorącym udział w akcji na Caritas żołnierzem Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec.

Człowiek – wzór dla młodzieży

Major Stanisław Zięba był częstym gościem Zespołu Szkół w Grójcu. Jego opowieści o wojennych latach, o sile ducha i odpowiedzialności młodego pokolenia za losy kraju były lekcją historii, jakiej nie da się znaleźć w podręcznikach. W styczniu 2025 roku społeczność szkolna uczciła jego setne urodziny. Był to dzień pełen wzruszeń, wspomnień i hołdu, jaki oddano człowiekowi, który przez całe swoje życie służył Ojczyźnie – nie tylko z bronią w ręku, ale także słowem, przykładem i obecnością.

Pożegnanie

Z żalem żegnamy Człowieka, który był sumieniem naszego regionu. Pozostawił po sobie dziedzictwo odwagi, pokory i służby. Wyrazy głębokiego współczucia kierujemy do: żony Pana Majora – p. Henryki Zięby, syna – p. Krzysztofa Zięby, córki – p. Grażyny Chlebińskiej, a także pozostałej rodziny Zmarłego. Major Stanisław Zięba odszedł, ale wartości, którym hołdował – honor i miłość do Ojczyzny – pozostaną z nami na zawsze. Nie zapomnimy o jego służbie ani o tym, czego nas uczył swoim życiem.

Xymena Korczak

 

 

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(23494) Paulina Omen Klepacz
2
(12060) Paulina Omen Klepacz
5
(8014) Paulina Omen Klepacz
6
(7424) Paulina Omen Klepacz
7
(7398) Paulina Omen Klepacz
9
(6519) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie