czwartek, 13 czerwiec 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Złote Gody, czyli 50 lat wspólnego trwania w małżeństwie, to szczególny jubileusz i jednocześnie wspaniały znak miłości oraz wierności nieustannie zakochanych w sobie dwojga ludzi.

Jest to wyjątkowa chwila nie tylko dla par, których ów święto dotyczy, ale również dla władz państwowych oraz samorządowych. Małżonkowie z Gminy Błędów, którzy obchodzą jubileusz Złotych Godów cyklicznie są zapraszani na uroczystość zorganizowaną specjalnie dla nich przez Wójta Gminy Błędów. Podczas wydarzenia otrzymują oni również medal „za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznawany przez Prezydenta RP.

I ponowne „ślubuję Ci…”
Świętowanie rozpoczęło się 28 sierpnia 2022 r. od uroczystej Mszy Świętej o godzinie 11 w Kościele pw. św. Józefa w Błędowie, którą odprawiali dwaj księża – ks. Paweł Kulpiński oraz ks. Leszek Kwiatkowski. Podczas nabożeństwa odnowiono przysięgę małżeńską par, które obchodziły jubileusz, jak również dziękowano za dotychczasowe, szczęśliwe 50 lat związku. Specjalne błogosławieństwo na dalsze lata wspólnego życia zostało udzielone na koniec Mszy.

Medale dla małżonków
Po części liturgicznej nastąpił czas na dalsze uroczystości, które miały miejsce w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Błędowie. To właśnie tam wójt gminy Błędów – Mirosław Jakubczak, sekretarz gminy – Jacek Adamski, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego – Ewa Bicz wraz z zaproszonymi gośćmi: marszałkiem Senatu – Stanisławem Karczewskim,  dyrektorem Biura Posła Mirosława Maliszewskiego – Aleksandrą Wielgos, radnympowiatu grójeckiego – Wojciechem Wojtczakiem i księdzem Pawłem Kulpińskim odznaczali małżonków medalami. Ponadto każdej parze zostały przekazane listy gratulacyjne od: posła do PE – Zbigniewa Kuźmiuka, posła na Sejm RP – Dariusza Bąka, marszałka województwa mazowieckiego – Adama Struzika oraz radnego sejmiku – Leszka Przybytniaka.
Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie zostały odznaczone następujące osoby: Janina i Marian Andruszkiewiczowie; Mirosława i Stanisław Binieccy; Anastazja i Henryk Binkiewiczowie; Lucyna i Stefan Chmielewscy; Henryka i Janusz Dominiakowie; Anna i Marian Gmajowie; Ewa i Andrzej Gocowie; Mieczysław i Jadwiga Grabikowie; Janusz i Anna Grzejszczykowie; Teresa i Jan Grzybiccy; Jadwiga i Jan Kamińscy; Janina i Stefan Kazimierczakowie; Barbara i Jan Kępkowie; Halina i Andrzej Kozłowscy; Krystyna i Roman Krawczykowie; Jadwiga i Józef Kulińscy; Teresa i Tadeusz Kulpińscy; Janina i Stanisław Kwiatkowscy; Marianna i Lech Łoskowie; Gabriela i Paweł Maciakowie; Krystyna i Tadeusz Makowscy; Rozalia i Tadeusz Malinowscy; Wiesława i Mieczysław Małachowscy; Teresa i Kazimierz Muranowiczowie; Wanda i Marian Muranowiczowie; Jolanta i Benedykt Pachoccy; Teresa i Bronisław Rusinowscy; Lucyna i Włodzimierz Rusinowscy; Janina i Janusz Sakowscy; Zofia i Lech Sokołowscy; Irena i Zdzisław Stępniewscy; Danuta i Henryk Szelągowscy; Anna i Roman Świtakowscy; Danuta i Władysław Tulińscy; Teresa i Józef Wąsiewiczowie; Grażyna i Jan Zalewscy; Stefan i Maria Zaporscy.

Wspomnień czar
Dla małżonków oraz ich bliskich został także przygotowany poczęstunek. Uroczystość uświetnił również występ Orkiestry OSP Błędów. Stworzona atmosfera sprawiła, że ożyły wspomnienia z dnia, kiedy to 50 lat temu małżonkowie składali przysięgę przed Bogiem, w związku z czym w oczach zakochanych pojawiły się łzy wzruszenia. Nie zabrakło nawet tańców, a wszystkiemu towarzyszyła miła, serdeczna atmosfera. Parom obchodzącym Złote Gody życzymy kolejnych lat spędzonych wspólnie w zdrowiu, radości i we wzajemnym zrozumieniu, by nadal – jak dotąd – świeciły przykładem dla przyszłych lub obecnych, choć z krótszym stażem, małżeństw.
Xymena Korczak