Nowy model zaopatrzenia w energię elektryczną. Zaraszamy na spotkanie

3D Energy ma zamiar rozpocząć pilotażowe przedsięwzięcia na terenie Gminy i Miasta Mogielnica, w których testowalibyśmy nowe modele zaopatrzenia w energię elektryczną, wprowadzenie kompleksowego zarządzania energią – zarówno od strony podażowej, jak i popytowej, które umożliwiłoby bardziej efektywne wykorzystanie istniejącej infrastruktury, stworzyłoby wiedzę i podstawę do samowystarczalnego modelu energetycznego.

 • Napisane przez
 • Oceń ten artykuł
  (0 głosów)
 • Czytany: 49 razy

100. urodziny pani Heleny

29 kwietnia miała miejsce piękna uroczystość. Mieszkanka gminy i miasta Mogielnica, Helena Siedlecka obchodziła 100. rocznicę urodzin.

 • Napisane przez
 • Oceń ten artykuł
  (0 głosów)
 • Czytany: 91 razy

Konkurs recytatorski

22 marca w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mogielnicy, odbyły się eliminacje gminne trzech konkursów w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Bezpieczny internet w Borowem

W miesiącach lutymi marcu Publiczna Szkoła Podstawowa w Borowem uczestniczyła w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu pt. „Tworzymy Kulturę Szacunku w Sieci”.

 • Napisane przez
 • Oceń ten artykuł
  (0 głosów)
 • Czytany: 98 razy

Pomóż zbudować przyszłość naszych dzieci

Zachęcam Państwa do przekazania 1% podatku dla naszych podopiecznych Stowarzyszenia „Przyszłość Naszych Dzieci”, który to dochód zostanie przeznaczony na zajęcia rehabilitacyjne, logopedyczne i integracji sensorycznej naszych milusińskich.

 • Napisane przez
 • Oceń ten artykuł
  (0 głosów)
 • Czytany: 124 razy

W Mogielnicy o zatrudnieniu

Rok 2018 jest rokiem, który stawia zarówno producentów rolnych jak i przedsiębiorców przed dosyć dużym wyzwaniem. Muszą oni zapoznać się i dostosować do zmian w zakresie procedur związanych z zatrudnianiem cudzoziemców.

 • Napisane przez
 • Oceń ten artykuł
  (0 głosów)
 • Czytany: 137 razy

Brawo dzieciaki!

Znakomicie spisały się drużyny FC MUNDIALITO z Mogielnicy i Grójca (rocznik 2011) na turnieju Milan Sport Cup, który odbył się 25 lutego w Nadarzynie.

 • Napisane przez
 • Oceń ten artykuł
  (0 głosów)
 • Czytany: 185 razy

Razem łatwiej o fundusze?

Gmina rozpoczęła starania w kierunku utworzenia klastra energetycznego. Na czym polega to przedsięwzięcie?

13 lutego w Mogielnicy odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców oraz przedsiębiorców zainteresowanych uczestnictwem w tak zwanym klastrze energetycznym. Założenia tego przedsięwzięcia zgromadzonym przedstawili burmistrz Mogielnicy Sławomir Chmielewski oraz Ryszard Ochwat, były wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). 
Jak dowiedzieliśmy się na wspomnianym spotkaniu, klaster energetyczny to dobrowolne porozumienie tworzone głównie przez jednostki samorządu terytorialnego, firmy i osoby fizyczne. Działając razem, podmioty te mogą aplikować o środki zewnętrzne na inwestycje w energię odnawialną jak np.: panele fotowoltaiczne czy pompy geotermalne.
Uczestnicy klastra mają także szansę stworzyć sieć, wewnątrz której będą mogli sprzedawać wyprodukowaną przez siebie energię. „Klaster może oferować tańszą energię dla obiektów publicznych, podmiotów i osób indywidualnych. Koszt pomniejszony jest co najmniej o straty na przesyle na duże odległości” – czytamy w materiałach informacyjnych, które otrzymaliśmy od Ryszarda Ochwata. 
Po co samorząd Mogielnicy zajął się tematem utworzenia klastra? – Mieszkańcy i przedsiębiorcy działający na terenie gmin, gdzie funkcjonują klastry, będą uprzywilejowani w staraniach o środki zewnętrzne na inwestycje w odnawialne źródła energii – tłumaczył 13 lutego burmistrz Sławomir Chmielewski. Jednocześnie przypominał, że jednym z zobowiązań Polski wobec Unii Europejskiej jest produkcja energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 15% w ogólnej produkcji.
– Tworząc klaster, tworzy się szansę dla tych podmiotów, które chcą podjąć inicjatywę w temacie odnawialnych źródeł energii. Uczestnictwo w tym projekcie umożliwia aplikowanie o środki, które będą kierowane wyłącznie dla klastrów energii – przekonywał z kolei Ryszard Ochwat.
Podstawowym warunkiem utworzenia klastra jest znalezienie grupy mieszkańców i przedsiębiorców chcących uczestniczyć w tym projekcie. W dalszej kolejności należy stworzyć i przyjąć porozumienie, czyli dokument będący podstawą działania klastra. Konieczne jest również wyznaczenie koordynatora, którego zadaniem będzie m.in. reprezentowanie klastra w kontaktach z partnerami biznesowymi. Jeżeli uda się pokonać ten etap, klaster może zostać zgłoszony do rejestru Ministerstwa Energii.
Niezbędne jest również opracowanie tzw. strategii klastra, a więc dokumentu określającego, ile na terenie gminy zużywa się energii. – Ten dokument jednocześnie wskazuje, ile powinniśmy produkować energii. Chodzi o to, by nie wytworzyć jej więcej, niż jesteśmy w stanie wykorzystać – wyjaśniał Ryszard Ochwat.
Opracowanie strategii będzie jednak kosztować. Mogielnicki samorząd, jak przyznał burmistrz, musiałby wydać na ten cel około 50 tys. zł.
Gmina szuka osób prywatnych i firm zainteresowanych uczestnictwem w klastrze. Niedługo ma odbyć się kolejne spotkanie w tej sprawie. 
Na terenie Polski funkcjonuje kilkadziesiąt klastrów energii. Przykładem jest „Żywiecka Energia Przyszłości”, zrzeszająca kilkadziesiąt podmiotów.
Dominik Górecki

 • Napisane przez
 • Oceń ten artykuł
  (0 głosów)
 • Czytany: 259 razy

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja