czwartek, 13 czerwiec 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Owocobranie w Tarczynie to jedno z tych wydarzeń, które nie tylko integrują społeczność gminy Tarczyn, ale także celebrują urodzaj i obfitość natury. Wrzesień to czas, kiedy przyroda stoi u progu jesieni. Rezygnuje z żywych letnich barw, przybierając melancholijną szatę. W tej lirycznej scenerii lokalna społeczność spotyka się, by cieszyć się wspólnie spędzoną chwilą.

Dreszczyku emocji dostarczają konkursy na najsmaczniejszą szarlotkę i najpiękniejszy kosz dożynkowy. A corocznym rozpoczęciem tego święta jest wręczenie medali i nagród najlepszym biegaczom Półmaratonu Tarczyńskiego, który w tym roku miał swoją XII edycję.

Święto plonów z tradycjami
Tradycja Tarczyńskiego Owocobrania ma długą historię. To wydarzenie jest ukoronowaniem sezonu owocowego i okazją do podziękowania za plony, które daje nam natura.
- Owocobranie jest dla nas czasem radości i podziękowań. Dziś dziękujemy Panu Bogu za plony a rolnikom i sadownikom za trud. Wczesna jesienna sceneria zachęca nas do refleksji i pochylenia się nad tym, jak ważne są relacje międzyludzkie oparte na solidarności i współdziałaniu – mówiła Barbara Galicz, Burmistrz Tarczyna.
Mirosław Faliszewski Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarczynie zaznaczył, że praca rolników jest bardzo trudna, ale też niezmiernie cenna:
- Praca rolników to wielki trud, ale tym bardziej należy ją cenić, ponieważ nie tylko jest narażona na zmienne warunki atmosferyczne, lecz wymaga także elastyczności i dostosowania się do wielu czynników zewnętrznych – mówił. Mirosław Faliszewski dodał, że ogromne znaczenia dla tradycji i polskiej tożsamości ma wysiłek, jaki polska wieś podejmuje, aby je kultywować.  
Władze samorządowe reprezentowała także Elwira Młoźniak Skarbnik Gminy oraz Marcin Kiliański Sekretarz Gminy. Z mieszkańcami Gminy Tarczyn spotkał się także Zdzisław Sipiera Poseł na Sejm RP.
Wśród wielu spotkań dożynki mają szczególną wymowę. Najważniejszy w nich szacunek dla przyrody, przywiązanie do ojczystej ziemi, a także chęć podtrzymania zwyczajów ojców. To właśnie polska wieś jest dzisiaj ostoją tych wartości.

Owocowy konkurs na najsmaczniejszą szarlotkę
Jednym z najbardziej oczekiwanych momentów Owocobrania jest co roku konkurs na najlepszą szarlotkę. Miłośnicy wypieków, wykorzystując swoje specjalne przepisy, starają się zdobyć tytuł mistrza szarlotki Tarczyńskiego Owocobrania. W konkursie oceniany jest nie tylko smak, ale także wygląd i kreatywność w prezentacji ciasta. To rywalizacja pełna pasji i zaangażowania, ale przede wszystkim okazja do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem kulinarnej sztuki. Zwyciężczyniami zostały Panie: Irena Arak z Jeżewic - I miejsce, Dorota Michalak z Tarczyna II miejsce Wioleta Wójcik-Cabała miejsce III.

Kosze Dożynkowe: wyraz wspólnoty i dzielenia się
Kolejnym wyjątkowym elementem Owocobrania jest konkurs na najpiękniejszy kosz dożynkowy. Ustawione pod sceną były wspaniałą atrakcją dopełniającą przygotowaną scenerię. Pięknie udekorowane stanowiły prawdziwe dzieło sztuki, dodające uroku całemu wydarzeniu. Każdy z nich był wyjątkowy i oryginalny. Po laur najpiękniejszego sięgnął ten przygotowany przez Sołectwo z Suchodołu. Kolejne miejsca otrzymały kosze dożynkowe z Sołectwa Wola Przypkowska i Sołectwa Świętochów, wyróżnienie trafiło do Sołectwa Grzędy.

Owocobranie znakiem końca lata
Nie byłoby to prawdziwe pożegnanie lata, gdyby zabrakło na nim występów zespołów folklorystycznych. Przecież także muzyka ludowa przekazywana przez pokolenia stanowi bardzo ważny segment kultury regionów i całego narodu. Ludowe pieśni śpiewane niegdyś w domach podczas długich zimowych wieczorów, były ubarwieniem do czasochłonnych kobiecych prac. Dziś możemy cieszyć oczy, oglądając śliczne stroje, które przemykają niczym feeria barw.  Zespół „Promni” pełen pięknych tancerek i przystojnych tancerzy zaoferował uczestnikom wspaniałe widowisko.
Zwieńczeniem wspólnego świętowania był koncert krakowskiego zespołu „Szafa Gra”. W jego wykonaniu usłyszeliśmy covery takie jak: „Małgośka”, „Daj mi tę noc„ czy „Co mi Panie dasz”.
Zakończeniem uroczystego dnia była Msza święta odprawiona w Kościele pw. Św. Mikołaja BM w Tarczynie, na której dziękowano za kolejny rok pracy.

Fot. Marek Zdrzyłowski