piątek, 12 lipiec 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Mieszkanka Przęsławic wicemistrzynią Polski w Paralotniowych Mistrzostwa Polski.

fot. Wojciech Kocot

Magda Pawlak z Przęsławic znalazła się w czołówce kobiet w Polsce, które latają na paralotniach. Zajęła drugie miejsce podczas Paralotniowych Mistrzostw Polski 2024, które odbyły się we Francji. 
Podniebna przygoda Magdy Pawlak rozpoczęła się 13 lat temu. Zachęcona pasją taty, który latał na motolotni chciała spróbować swoich sił w paralotniarstwie swobodnym (bez silnika). Ten rodzaj podniebnych lotów wymaga doświadczenia oraz umiejętności wykorzystywania sił natury. 
- Impulsem była zachęta kolegi, Mateusza Zięby z Grójca, który zapisał się na kurs paralotniarstwa – wspomina Magda Pawlak.
Mieszkanka Przęsławic każdą wolną chwilę i dobrą pogodę wykorzystuje na podniebne loty. 
W 2015 roku po raz pierwszy wystartowała w Paralotniowych Mistrzostwach Polski w Macedonii. Wtedy niestety nie udało się jej pokonać wyznaczonej trasy i ani razu dolecieć do mety. Nie poddała się jednak i w 2016 roku ponownie spróbowała swoich sił. Jak się okazało było warto, bo finalnie mieszkanka Przęsławic zajęła wówczas trzecie miejsce wśród startujących na zawodach kobiet. Brązowy medal w klasyfikacji kobiet zdobyła ponownie w 2017, 2018 i 2021 roku. Srebrny medal zdobyła w ubiegłym roku i ponownie teraz.
– Cieszy mnie utrzymanie tytułu Wicemistrzyni Polski, niemniej ważniejsza jest dla mnie droga rozwoju jako pilota: praca mentalna, wychodzenie ze strefy komfortu, świadomość swoich mocnych stron i praca nad słabymi stronami. Moi celem jest być lepszą od... siebie samej z poprzedniego sezonu. – przyznaje Magda Pawlak. 
Uczestnicy Mistrzostw mają za zadanie pokonanie wyznaczonych tras, które mogą mieć nawet 100 km długości. Liczy się czas w jakim to zrobią. 
– Pierwszego dnia startowaliśmy w Montclar i mieliśmy do pokonania trasę 53 km. Warunki pogodowe okazały się lepsze niż prognozowane. – opowiada Magda. – Lataliśmy do wysokości 3200 m, a na metę dotarło aż 87 ze 106 pilotów.  To bardzo dobry wynik.
Drugiego dnia startowaliśmy z Chabre i zadaniem było przelecenie 81km wzdłuż malowniczych Alpejskich zboczy górskich. Miejscami silny wiatr utrudniał nam lot.
Niemniej 74 pilotów dotarło do mety.
Od naszej ostatniej rozmowy z Magdą w 2016 roku sporo się zmieniło, wówczas paralotniarstwo było jej hobby. Obecnie zajmuję się nim zawodowo. Jest instruktorką paralotniową w szkole Cloudbase, która prowadzi szkolenia w Brzeskiej Woli k. Białobrzegów.
Paralotniarstwo to najbardziej przystępny ze sportów lotniczych. Rozpoczęcie latania jest bardzo proste. Wystarczy się odważyć, mieć trochę czasu wolnego i zapisać się na kurs.
Przeciętnie sprawna osoba sobie poradzi. Mamy pewne ograniczenia sprzętowe, dlatego waga pilota powinna mieścić sie w zakresie 50-115kg.
Szkolić się można od 15 roku życia (za zgodą opiekunów prawnych).
Paralotniowe Mistrzostwa Polski to zawody o randze mistrzostw kraju w jednej z najmłodszych dyscyplin sportów lotniczych paralotniarstwie. Od kilku lat są rozgrywane za granicą ze względu na większe prawdopodobieństwo występowania pogody odpowiedniej do wykonywania przelotów z wykorzystaniem prądów wznoszących. Zawody te od kilku lat posiadają kategorię 2 Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI. PK