środa, 15 maj 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Kolejna część sagi o kobietach autorstwa polonistki ZS w Grójcu.

Wydaje się, jakbyśmy dopiero wczoraj wspominali o „Srebrnym wrzecionie”, czyli debiucie pisarskim pochodzącej z powiatu grójeckiego Ewy Pawełek (polonistki z ZS Grójec, tłumaczki literatury). Tymczasem od tego wydarzenia minął już rok! Na kontynuację niezwykłej sagi o kobietach nie musieliśmy długo czekać – właśnie ukazało się „Zaklęte zwierciadło” (premiera 8 listopada 2023 r.).

Wielki sukces!
Nie można nie wspomnieć o sukcesie, jaki odniosło „Srebrne wrzeciono”. Pierwsza część sagi zdobyła bowiem statuetkę Książki Roku 2022 (portal literacki Granice.pl) oraz tytuł Książki Roku 2022 (portal literacki Książka zamiast kwiatka). Książką zainteresowali się również litewscy wydawcy – być może „Srebrne wrzeciono” już niedługo podbije serca także zagranicznych czytelników! „Zaklęte zwierciadło” natomiast od razu po zapowiedzi (a na dwa tygodnie przed premierą) znalazło się na liście bestsellerów Empiku w kategorii literatura piękna!

Pierwsze koty za płoty, ale…
Ewa Pawełek, a właściwie Ewa Sobieniewska (pseudonim autorki) ma za sobą pierwsze kroki w literackim świecie. Częściowo odkryła więc tajemnice pisania i wydawania. Jednak – jak sama zaznacza – inaczej pracuje się nad pierwszą, a inaczej nad kolejną książką – Pierwszą książkę pisałam kilka lat, dopieszczałam ją, nim wysłałam do wydawnictwa. Przy drugiej książce wiedziałam, że mam już konkretny termin, którego muszę się trzymać. Przy pierwszej książce autor nie wie jeszcze, czy temat chwyci, czy powieść się spodoba. Przy drugiej nie chce zawieść pokładanych w nim nadziei.

Co nowego?
Akcja powieści „Zaklęte zwierciadło” koncentruje się na dwóch wątkach miłosnych. Żyjąca w l. 30. XIX w. Eufrozyna Bilińska jest szczęśliwie zakochana w jednym mężczyźnie, ale – zgodnie z wolą rodziców – wychodzi za mąż za innego. Perypetie sercowe drugiej bohaterki – Elizy Ruczyńskiej – toczą się 20 lat później. Dziewczyna jest zaręczona z arystokratą, ale pewnego dnia na swojej drodze spotyka rosyjskiego szlachcica (zaborcę) i to właśnie z nim (mimo przeciwności społecznych) postanawia związać swoją przyszłość. Dwie podobne historie miłosne – dwa zupełnie różne wybory. Jak widać, autorka zadbała o to, żeby w powieści dużo się działo! Jak wspomina Ewa Sobieniewska, w „Srebrnym wrzecionie” położyła nacisk na odwagę, którą jej bohaterki wykazują się, biorąc los w swoje ręce. Z kolei w „Zaklętym zwierciadle” szczególną uwagę poświęciła motywowi zerwania z przeszłością. Autorka chciała pokazać czytelnikom, że „nie należy odwracać się wciąż za siebie, bo skutki mogą być opłakane”. Jej bohaterowie są postaciami o rozbudowanym profilu psychologicznym – zmuszeni (w obliczu różnych sytuacji życiowych) dokonywać wyborów, a następnie mierzyć się z konsekwencjami podjętych decyzji.

Zgadnij, kim jestem
Co ciekawe, Ewa Sobieniewska zwraca uwagę na to, że aby historia była jak najbardziej przekonywająca, autor musi popatrzeć na świat oczami każdego bohatera (nawet tego, z którym na co dzień mu nie pod drodze) – Kiedy piszę utożsamiam się z każdą, nawet tą najbardziej odrażającą postacią. Wchodzę w jej głowę, próbuję zrozumieć motywacje, obronić, nawet gdy na to nie zasługuje. Pisarka zdradza jednak, że najbliżej jej do Wiktorii ze „Srebrnego wrzeciona”.

Nie ma książki bez…CZYTELNIKÓW!
Gdyby nie wierni czytelnicy, na pewno wiele książek by nie powstało. To właśnie oni dodają autorowi sił i chęci do tworzenia kolejnych, niesamowitych książkowych historii. Ewa Sobieniewska szczególnie docenia rolę, jaką odbiorcy tekstów odgrywają w jej życiu twórczym. – Dostaję dużo wiadomości, że są zachwyceni, czekają na kolejną książkę, co niesamowicie mnie motywuje i pomaga w pracy. – mówi Ewa Sobieniewska – Tak naprawdę książka bez czytelników jest martwa, dzięki nim powieść żyje, więc to wielka radość, gdy jest tak pozytywny odzew. Wydanie własnej książki – jak zaznacza autorka „Zaklętego zwierciadła” wiąże się również z nawiązywaniem nowych znajomości – m.in. z innymi pisarzami i pisarkami, a także blogerkami literackimi. Najbliższe okazje do posłuchania Ewy Sobieniewskiej oraz do porozmawiania z nią będą wiązały się z premierą jej najnowszej książki (8 listopada 2023 r.). Jedno ze spotkań autorskich planowane jest również w Grójcu! Wierni czytelnicy, pochodzący z naszego powiatu, nie będą więc zawiedzeni!

Nie oceniaj książki po okładce
Dlaczego warto sięgnąć po „Zaklęte zwierciadło”? Jak mówi Ewa Sobieniewska – Pomimo cukierkowej okładki i wątków miłosnych nie jest to lekki romans do poduszki, a powieść skłaniająca do refleksji o rodzinie; o kobietach, które musiały pogodzić się z przeszłością, aby budować przyszłość; o niszczącej sile nienawiści; o tajemnicach, które rzutują na kolejne pokolenia. A w tle Polska pod zaborami, kresowe dwory, Wilno i piękna ziemia świętokrzyska. Podobno będzie to doskonała książka dla wielbicieli «Znachora» i «Dewajtis»”.
Xymena Korczak

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(17012) Paulina Omen Klepacz
2
(10624) Paulina Omen Klepacz
5
(6868) Paulina Omen Klepacz
6
(6285) Paulina Omen Klepacz
8
(5729) Paulina Omen Klepacz
9
(5563) Redakcja
Rekord
Activ

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie