wtorek, 14 maj 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Społeczność Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi świętowała 40. Rocznicę nadania placówce imienia Tomasza Nocznickiego.

24 listopada był dla społeczności CKZiU w Nowej Wsi wyjątkowym, niezapomnianym dniem, pełnym dobrych emocji, radosnych i wzruszających spotkań, wspomnień i refleksji. Placówka symbolicznie świętowała Dzień Patrona i czterdziestą rocznicę nadania imienia Tomasza Nocznickiego szkole ponadpodstawowej w Nowej Wsi. Był to element obchodów Roku Jubileuszowego, związanego z pięćdziesiątą rocznicą istnienia tej szkoły.

Z mottem Nocznickiego
Zebranym towarzyszyły słowa Tomasza Nocznickiego: „Nie warto walczyć o to co małe, dla kraju, ludu walczcie o chwałę, o wielkie cele”.
Uroczystości jubileuszowe zgromadziły liczne grono oficjalnych gości, nauczycieli, byłych i obecnych pracowników, uczniów, absolwentów, przyjaciół i partnerów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi,  także przedstawicie firm, które swoim patronatem objęły uczniów technikum. Gala rozpoczęła się od wprowadzenia pocztów sztandarowych zaproszonych szkół i odśpiewania hymnu państwowego. Przybyłych gości powitała pani Anna Dacka – dyrektor Centrum.

W obecności rodziny
W uroczystości udział wzięli także członkowie rodziny Tomasza Nocznickiego: Iwona Nocznicka – prawnuczka patrona szkoły, Tomasz Lech Nocznicki – prawnuk patrona szkoły wraz z żoną Jadwigą Nocznicką oraz synami Tomaszem Bartoszem i Pawłem, Alicja Gaj – prawnuczka patrona, a także praprawnuczki patrona: Bogumiła Jadwiga Gaj Gajewska, Nina Grela.
Wśród gości reprezentujących środowiska naukowo – społeczne znaleźli się: Monika Madej – rektor Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, Janusz Gmitruk – dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie oraz pani Mirosława Bednarzak-Libera – kierownik Działu Naukowo – Oświatowego Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Listy i słowa uznania
Listy gratulacyjne, skierowane do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi z okazji jubileuszu, nadesłali: Władysław Kosiniak-Kamysz – poseł na Sejm RP, Mirosław Maliszewski – poseł na Sejm RP, prezes Związku Sadowników RP, Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego.
– Jesteśmy dumni, że na edukacyjnej mapie gminy Warka znajduje się taka szkoła – podkreśliła Teresa Knyzio, wiceburmistrz Warki.
Krzysztof Ambroziak, starosta grójecki dodał natomiast, jak ważną rolę pełni CKZiU w środowisku lokalnym dzięki temu, że idee głoszone przez Tomasza Nocznickiego są ciągle realizowane w naszej szkole.
Ciekawe informacje o Tomaszu Nocznickim przedstawił dr Remigiusz Matyjas. Była to lekcja historii szczególnie cenna dla uczniów klas pierwszych, debiutujących w murach szkoły.

Z historią pod rękę
Uczniowie wykazali się już znajomością biografii i osiągnięć publicystycznych Tomasza Nocznickiego w jubileuszowym konkursie wiedzy o patronie. Najlepsi zostali uhonorowani nagrodami i pamiątkowymi dyplomami.
Pamiątkowe podziękowania zostały wręczone również partnerom, dzięki którym możliwa była organizacja obchodów jubileuszu oraz realizacja wielu działań statutowych szkoły w ostatnich latach.
Ważną częścią piątkowej uroczystości był program artystyczny, przygotowany przez uczniów technikum. Zaprezentowali fabularyzowaną biografię patrona, wzbogaconą wierszami jego autorstwa, a także spektakularny układ wokalno-choreograficzny, stylizowany na taniec ludowy.

Wystawa od Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie
Odwiedzający podziwiali okolicznościowe wystawy, ekspozycję pamiątek po patronie, kroniki szkolne i zdjęcia z różnych ważnych momentów historii szkoły w Nowej Wsi. Wspaniałe pamiątki po Tomaszu Nocznickim dostarczyła rodzina patrona. Wzbogacą one w znacznym stopniu wystawę. Gablotę, w której prezentowane będą pamiątki, ufundował powiat grójecki. Integralną częścią ekspozycji zostanie też drzewo genealogiczne patrona, nad którego projektem i wykonaniem czuwał nauczyciel przedmiotów zawodowych w technikum reklamy, Łukasz Woźniak.

Pamiętając o patronie
Tomasz Nocznicki, ps. Paweł spod Grójca, Tomasz Wiejski (ur. 20 lub 28 grudnia 1862 w Warszawie, zm. 3 listopada 1944 w Słomnikach) , był polskim działaczem ruchu ludowego i niepodległościowego, publicystą, współzałożyciel „Zarania”, posłem na Sejm i senatorem. Minister bez teki w rządzie Jędrzeja Moraczewskiego. Przez całe życie Tomasz Nocznicki nie rozstawał się z książkami. Był zapalonym bibliofilem. Systematycznie bez względu na sytuację materialną, kupował książki. Jego zbiór w latach 30-tych liczył ok. 5000 pozycji. Tomasz Nocznicki był też człowiekiem pióra. W ciągu swego długiego życia napisał ponad 2 tys. artykułów drukowanych na łamach kilkudziesięciu czasopism, np. cykl artykułów „Ziemia dla ludu, władza dla ludu”, w których domagał się radykalnej zmiany położenia materialnego mieszkańców wsi (1920).
Redakcja

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(16940) Paulina Omen Klepacz
2
(10620) Paulina Omen Klepacz
5
(6867) Paulina Omen Klepacz
6
(6282) Paulina Omen Klepacz
8
(5728) Paulina Omen Klepacz
9
(5559) Redakcja
Rekord
Activ

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie