piątek, 17 maj 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Grójeckie ścieki jednym z powodów złej jakości wody w rzece Jeziorce?  {Play}

Gmina Konstancin-Jeziorna zbadała jakość wody w rzece Jeziorce, a także rzece Małej i Rowie Jeziorki. Zdiagnozowano zbyt wysokie stężenie fosforu oraz niską zawartość tlenu, co może być zagrożeniem dla organizmów żyjących w tych ciekach. Z badan wynika, że wszystkiemu winne są ścieki, która odprowadza do Molnicy gmina Grójec. 

Wysokie przekroczenie norm
Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na urzędowej stronie internetowej gminy Konstancin – Jeziorna, pomiary badawcze wykonane zostały w okresie letnio-jesiennym (zarówno podczas suszy, jak i intensywnych opadów deszczu, a także zmiennych warunkach temperaturowych). Większość pomiarów przeprowadzono przy niskim stanie rzek. Wówczas występuje w nich sporo wód pościekowych, pochodzących z oczyszczalni. Jeśli badania prowadzone są podczas rzęsistego deszczu, do Jeziorki dostają się z kolei wody opadowe (z kanalizacji deszczowej) z dużą ilością zawiesin i fosforu ogólnego.
Jak czytamy w podsumowaniu raportu, przeprowadzone badania wykazały wysokie przekroczenia norm dotyczących obecności w wodzie fosforu. Zdaniem ekspertów z firmy badającej czystość rzek, w dużej mierze odpowiadają za to ścieki z gminy Grójec, odprowadzane rzeką Molnicą, a następnie Kraską do Jeziorki. Eksperci zaznaczyli również, że na podwyższone wartości form azotu i fosforu ma również wpływ gospodarka rolna, a zwłaszcza sposób prowadzenia sadów w górnej części zlewni. Jak wskazują wyniki, najgorsza jakość wód po opadach występuje na wlocie rzeki Jeziorki na obszar gminy Konstancin-Jeziorna, a powodem tego, przypuszczalnie, jest niska jakość wód deszczowych z terenów gminy Piaseczno.
Wysokie stężenie fosforu jest zagrożeniem dla stanu ekologicznego Jeziorki. Jak orzekli eksperci, poprawa tego stanu wymaga działań w całej zlewni rzeki Jeziorki, a w szczególności na obszarach gęstej zabudowy, gruntach ornych i sadach. Warto też zadbać o właściwe oczyszczanie ścieków deszczowych, komunalnych i przemysłowych.

Raport na stronie: https://www.konstancinjeziorna.pl/news/raport-z-badan-czystosci-wod-powierzchniowych-lokalnych-rzek

Grójec – stanowisko 
W ocenie prezesa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Grójcu wykonane badania są niemiarodajne, ponieważ obejmowały swoim zakresem tylko okres jesienno-letni. – W naszej ocenie waga całego wolumenu  zanieczyszczeń wód (łącznie z zanieczyszczeniami z wód opadowych), które dopływają do gminy Konstancin Jeziorna z terenu gminy Grójec, nie stanowi więcej niż 10%. – czytamy w odpowiedzi prezesa ZWiK w Grójcu. – Pomiędzy gminą Konstancin Jeziorna a gminą Grójec jest wiele nieskanalizowanych miejscowości, w których gospodarka wodno-ściekowa jest poza wystarczającą kontrolą – dodaje. 
W odpowiedzi na pytania, prezes Paweł Spława-Neyman dodaje, że ZWiK wykonuje coroczną konserwację rzeki Molnicy, co najmniej raz w roku dokonuje analizy wody tej rzeki, a także comiesięczną analizę średniodobowych próbek ścieków surowych i oczyszczonych w akredytowanym laboratorium. Poniżej pełna odpowiedź:  {Play}

ZWiK

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(17415) Paulina Omen Klepacz
2
(10626) Paulina Omen Klepacz
5
(6871) Paulina Omen Klepacz
6
(6286) Paulina Omen Klepacz
7
(5739) Paulina Omen Klepacz
9
(5564) Redakcja
Rekord
Activ

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie