poniedziałek, 29 kwiecień 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Belski samorząd oddał hołd jednej z wielu ofiar sowieckiego mordu. Przed 84. rocznicą Zbrodni Katyńskiej na belskim cmentarzu wyremontowano symboliczny grób ppor. Henryka Trojanowskiego. Przy mogile pojawiła się też pamiątkowa tablica informacyjna. Jej autorką oraz pomysłodawczynią jest nauczycielka miejscowej szkoły podstawowej i mieszkanka Belska Dużego, Anna Kocewiak.  {Play}

Ppor. Henryk Trojanowski urodził się 23 sierpnia 1905 roku w Warszawie, a jako absolwent Męskiego Seminarium Nauczycielskiego w Mogielnicy pracował najpierw jako nauczyciel w szkole w Boglewicach, potem w latach 1934-1939 w szkole w Bodzewie na ternie gminy Belsk Duży. 
– Niewielki, drewniany, istniejący do dziś budynek dawnej szkółki dzielił się na dwie części. Jedna pełniła rolę salki lekcyjnej, a po drugiej stronie korytarza mieściło się służbowe mieszkanie nauczyciela, podkreśla Anna Kocewiak. 
Zwyczajem przedwojennym było, że absolwenci szkół pedagogicznych wstępowali jeszcze do szkół podoficerskich. Trojanowski ukończył szkolę podchorążych rezerwy w Tomaszowie Mazowieckim i uzyskał stopień podporucznika. Jego jednostką macierzystą był 32 Pułk Piechoty w Mogilnie. Został zmobilizowany 1939 roku i walczył w wojnie obronnej. Dostał się do niewoli sowieckiej. Internowany w Kozielsku, wiosną 1940 roku wywieziony do Katynia i tam został zamordowany wiosną 1940 roku. Spoczął wśród 4500 innych polskich oficerów. Jego szczątki zostały zidentyfikowane podczas pierwszej, zainicjowanej przez Niemców ekshumacji przeprowadzonej przez Międzynarodową Komisję Czerwonego Krzyża w roku 1943. O rezultatach podjętych wówczas prób rozpoznawania zwłok informował już w czerwcu roku 1943 „Nowy Kurier Warszawski”,
Jak czytamy w artykule Anny Kocewiak w Głosie Nauczycielskim, jego były uczeń pan Wacław Kowalczyk wspominał jego patriotyczną postawę i talent pedagogiczny oraz zamiłowanie do gry na skrzypcach czy jazdy motorem. Do dziś w Belsku przechowywana jest jego szabla. „Dopóki przychodziły wieści z frontu, a potem obozu jenieckiego w Kozielsku było odrobinę lżej. „Przychodziły listy stamtąd. Za każdym razem, zresztą często u nas bywała, matka przynosiła ten list i czytaliśmy go głośno. W każdym liście była taka do mamy prośba, żeby przekazała nam, uczniom prośbę pana Trojanowskiego, abyśmy się za niego modlili… Po pewnym czasie przestały te listy przychodzić ”. 
Pamiątkowa tablica górująca ponad prostą tablicą nagrobną z krzyżem katyńskim zaprasza do odwiedzenia i upamiętnienia tego wyjątkowego nauczyciela i żołnierza. 
Emilia Tomasiak  {Play}

 

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(14719) Paulina Omen Klepacz
2
(10535) Paulina Omen Klepacz
5
(6826) Paulina Omen Klepacz
6
(6237) Paulina Omen Klepacz
8
(5639) Paulina Omen Klepacz
9
(5526) Redakcja
Activ
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie