wtorek, 13 maj 2025

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Oddali młodość, zdrowie, a często i życie, żebyśmy mogli żyć w wolnym kraju. Ich odwaga stała się fundamentem naszej niepodległości, a ich poświęcenie – zobowiązaniem, by pamiętać. Dziś, gdy historia powoli zaciera ślady dawnych bitew, żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dbają, by ostatni żywi nauczyciele historii - kombatanci, nie zostali zapomniani. Ta przyjaźń trwa przez cały rok, jednak dziś - w 83. Rocznicę utworzenia Armii Krajowej ma ona szczególny wymiar.  

Spotkania pełne wzruszeń  
Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej otaczają opieką kombatantów w całym Stałym Rejonie Odpowiedzialności. Na terenie batalionów w Książenicach, Radomiu, Nowym Mieście nad Pilicą i Pomiechówku mieszka ponad 20 powstańców, z którymi społeczność Brygady utrzymuje stały kontakt.   
Kim byli ci, którzy stanęli do walki? Dlaczego byli gotowi oddać życie za Ojczyznę? Jakie przesłanie mają dla dzisiejszych żołnierzy? Na każde z tych pytań żołnierze z Nowego Miasta nad Pilicą odnajdują odpowiedź, ilekroć mają zaszczyt spotkać się z ostatnimi żyjącymi kombatantami. Większość z nich przeżyło już wiek, inni niebawem będą obchodzić swoje setne urodziny, ale zawsze, gdy w progu ich domu pojawia się żołnierz mają łzę w oku.  
- Nie wiem, kto w takich momentach jest bardziej wzruszony... kombatant, który na widok młodego człowieka w mundurze od razu ma błysk w oku, czy żołnierz, który zostaje przywitany w drzwiach przez starszą osobę, która ma na sobie medale i ordery zakrywające niemal całe piersi - mówi kapral Mariusz z 63 Batalionu Lekkiej Piechoty w Nowym Mieście nad Pilicą, który zawsze, gdy jest taka możliwość bierze udział w spotkaniach z kombatantami.  

Dziedzictwo wyryte w sercach!  
Dziedziczenie tradycji Armii Krajowej jest jednym z kluczowych elementów tożsamości Wojsk Obrony Terytorialnej.  Terytorialsi zobowiązali się do kultywowania pamięci o swoich bohaterach. Niezwykłym tego wyrazem jest fakt, iż objęli kombatantów szczególną opieką. Regularne wizyty, długie rozmowy, zaproszenia na spotkania z żołnierzami i na najważniejsze uroczystości w jednostce. Niestety, z roku na rok kolejni z naszych bohaterów odchodzą na wieczną wartę. Pozostają jednak żywi w sercach żołnierzy.  Terytorialsi hołdując tradycji o zmarłych bohaterach dbają również o groby i miejsca pamięci. 
To nie wszystko, znacząca większość patronów brygad i jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej ma rodowód związany z Armią Krajową. 61 Batalion Lekkiej Piechoty z Książenic dumnie nosi imię patrona Henryka Kończykowskiego ps. „Halicz", natomiast patronem 64 Batalionu Lekkiej Piechoty w Pomiechówku jest Ryszard Mieczysław Białous, ps. „Jerzy". 

Chwała bohaterom!  
14 lutego 1942 r. to dzień przekształcenia przez gen. Władysława Sikorskiego, Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Komendantem AK został gen. Stefan Rowecki ps. „Grot" (stąd także nazwa karabinka dedykowanego żołnierzom OT – MSBS „GROT"). Żołnierze Armii Krajowej zajmują więc w sercach Terytorialsów niezwykłe miejsce. Od początku formowania Wojsk Obrony Terytorialnej pewne było, że tradycje formacji lokowane będą w Armii Krajowej. 28 czerwca 2017 r. Dowództwo WOT uroczyście przejęło dziedzictwo tradycji Komendy Głównej AK, a w dniu 27 września – obchodzone jest święto WOT (na pamiątkę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego). Żołnierze WOT otrzymali także od prof. Leszka Żukowskiego, byłego prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK, Testament żołnierzy i obywateli Polskiego Państwa Podziemnego. 
Rokrocznie 14 lutego obchodzona była rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W tym roku – na podstawie podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy - po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(23024) Paulina Omen Klepacz
2
(11930) Paulina Omen Klepacz
5
(7850) Paulina Omen Klepacz
6
(7245) Paulina Omen Klepacz
7
(7199) Paulina Omen Klepacz
10
(6366) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie