niedziela, 11 maj 2025

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

W niedzielę przed południem grupa żołnierzy z 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca ruszyła do Płocka. Na miejscu podmienili swoich kolegów, którzy od wtorku całodobowo działają przy podtopieniach w mieście Płocku i okolicznych miejscowościach.

9 lutego br. w rejon ul. Rybaki w Płocku, gdzie wody rzeki Wisły zalały deptak skierowany został Zespół Oceny Wsparcia 6 Mazowieckiej Brygady OT (ZOW 6MBOT). Po rekonesansie i konsultacjach z samorządowcami oraz strażą pożarną zdecydowano o zaangażowaniu żołnierzy lokalnego 64 batalionu lekkiej piechoty, w sile początkowo 15 żołnierzy oraz 2 samochodów ciężarowych. Pierwsi żołnierze pojawili się na miejscu po godzinie 13.00. W związku ze stale podnoszącym się poziomem rzeki oraz wodą wdzierająca się do budynków mieszkalnych zaangażowanie terytorialsów w działania zostało zwiększone. Decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej do Płocka skierowano 80 żołnierzy, którzy w systemie rotacyjnym trzygodzinnym pełnili służbę w terenie. Od wtorku w rejon działania kierowani byli żołnierze z Płocka i Pomiechówka. W niedzielę do pomocy ruszyli Terytorialsi z 61 blp w Grójcu i 62 blp w Radomiu.
Choć na chwilę obecną sytuacja na Wiśle stabilizuje się, a na wodowskazach systematycznie odnotowuje się spadki, wszystkie służby pozostają w stanie najwyższej gotowości.  Nadal obowiązuje stan alarmu przeciwpowodziowego dla miasta Płocka. W sobotę na Wisłę ruszyły lodołamacze. Wczoraj (14 lutego) udało im się dotrzeć nieco za Dobrzyń. Akcja lodołamania jest dziś kontynuowana.


Żołnierze z Grójca patrolują wały
Od wtorku żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierali w układaniu zapór z worków z piaskiem straż pożarną. Łącznie ułożono kilka tysięcy worków, które ciągle chronią domu przed zalaniem wodą. W dalszym ciągu Terytorialsi całodobowo patrolują stany wałów i poziom wody.
Dodatkowo żołnierze przy użyciu oskardów i łopat prowadzą akcje związane z usuwaniem zlodowaceń na posesjach osób niepełnosprawnych i seniorów. Woda, która zalała posesje szybko zamarzła, a pokrywa lodowa uniemożliwia otwieranie furtek i bram oraz ogranicza poruszanie się.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(23013) Paulina Omen Klepacz
2
(11925) Paulina Omen Klepacz
5
(7841) Paulina Omen Klepacz
6
(7239) Paulina Omen Klepacz
7
(7194) Paulina Omen Klepacz
10
(6358) Redakcja

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie