czwartek, 16 maj 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Rada Gminy Jasieniec, uchwałą IV.25.2022 z dnia 31 marca 2022r. w sprawie niewyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki, zdecydowała, by te środki były jak dotychczas przeznaczane na realizację zadań bieżących gminy, np. remonty cząstkowe dróg, konserwacje oświetlenia  czy inicjatywy w ramach programu aktywizacji sołectw MIAS , które to pozwalają na pozyskanie 50 % dofinansowania, do 10 tys. zł. Warto podkreślić, że w historii gminy Jasieniec fundusz sołecki nigdy nie powstał, zatem tym samym nigdy nie został zlikwidowany.

Na 13 głosujących radnych, 11 głosowało za przyjęciem ww. uchwały, zaledwie 2 było przeciw.
Nadmienić należy, że podczas spotkania sołtysów w dniu 8 marca 2022r. dyskutowano nad tematyką zasad i procedury wyodrębnienia funduszu oraz możliwości finansowych gminy w tym zakresie.
Nikt z wnioskujących o fundusz nie wskazał źródła finansowania tego zadania, ani nie wskazał działu z którego gmina mogłaby przesunąć środki finansowe. Przesunąć, tzn. zdjąć z zadania dotyczącego np. oświetlenia ulic czy remontów cząstkowych dróg, a przeznaczyć te środki na fundusz sołecki.
Fundusz sołecki, to pieniądze które mogą być wyodrębnione w ramach budżetu gminy na wykonanie części jej zadań własnych. Z tych środków można np. remontować chodniki, wiaty przystankowe, budować place zabaw i organizować festyny czy też zakupić kosze na śmieci.  Dlaczego zatem fundusz sołecki nie zawsze zyskuje poparcie radnych, którzy decydują o jego wprowadzeniu bądź odrzuceniu?

Jedna z części budżetu gminy
Otóż, fundusz sołecki nie stanowi dodatkowych środków finansowych w budżecie gminy – jest to jedynie specjalnie wyodrębniona pula pieniędzy w ramach funduszy, którymi gmina dysponuje. W przypadku gminy Jasieniec pula ta wynosi ok. 626 tys. zł!!! Zatem przy utworzeniu funduszu sołeckiego, należałoby tę kwotę zdjąć z innych zadań budżetowych, np. z cząstkowych remontów dróg czy też wymiany oświetlenia. Przy niewielkim budżecie gminy Jasieniec i trudnościami finansowymi z realizacją bieżących zadań (których jest coraz więcej, a za którymi „nie idą” adekwatne, rządowe fundusze), spowodowałoby to znaczące trudności w realizacji bieżących zadań gminy. A są one przecież działaniami niezbędnymi, koniecznymi do wykonania i realizowanymi często na wniosek sołtysów, a przede wszystkim mieszkańców.
Oczywiście w związku z wprowadzeniem funduszu sołeckiego, gmina Jasieniec mogłaby uzyskać dodatkowe środki z budżetu państwa, lecz w postaci zwrotu wyłącznie 20 % pieniędzy realnie wydatkowanych w ramach funduszu sołeckiego, i nie od razu, tylko w kolejnym roku budżetowym. Jakkolwiek inicjatywy sołectw są bardzo potrzebne i ważne, tak wciąż musimy mieć świadomość z jakiej pozycji w budżecie gminnym skąd zdjąć owe 626 tys. zł, aby je sfinansować.

Zadania bieżące dla sołectw są i tak realizowane
Jest też inny aspekt opisywanej sprawy. Realizację różnego rodzaju bieżących przedsięwzięć, po ich uprzednim zgłoszeniu przez mieszkańców, w tym radnych czy sołtysów, władze gminy Jasieniec starają się wykonywać na bieżąco, bez wyodrębnionego funduszu sołeckiego, oczywiście wedle możliwości finansowych.
Dodatkowo, wciąż często padają argumenty, że utworzenie funduszu sołeckiego, wiąże się także z dodatkowymi rozliczeniami dla sołtysów, wypracowaniem porozumień w zakresie inwestycji na zebraniach sołeckich, wnikliwymi analizami prawnymi proponowanych inicjatyw i ścisłą współpracą w tym zakresie z gminą.

Potrzebny wkład własny oraz oszczędności
Spowoduje to pewnego rodzaju rozproszenie środków i brak ich koncentracji na wdrażaniu większych, bardziej kluczowych przedsięwzięć istotnych dla wszystkich mieszkańców gminy (np. remonty czy przebudowy większych odcinków drogowych). Już dziś wspólnie z radnymi planujemy wspólne inwestycje oświetleniowe, drogowe, wodociągowe czy kanalizacyjne, a wszystko to się dzieje za sprawą pozyskanych środków zewnętrznych, na które to programy potrzebny jest praktycznie zawsze finansowy wkład własny.
To właśnie gmina składa wiele wniosków o środki finansowe do różnych programów unijnych, rządowych czy wojewódzkich i - jako jednostce samorządu terytorialnego - łatwiej jest jej te środki pozyskać. Poza tym bez środków zewnętrznych nie byłoby możliwe zrealizowanie wielu istotnych inwestycji jak: boisko ze sztuczną nawierzchnią, targowisko, place zabaw, budowy dróg, altany wiejskie, rekultywacja stawów wiejskich czy wymiana starych lamp na energooszczędne.  
Jeśli chodzi o drogi powiatowe - na ogół po stronie gminy jest zapewnienie pokrycia 50% - 60% wydatków na remont danej drogi powiatowej.
Realnie chodzi o to, aby nie rozdrabniać środków finansowych. Dziś, kiedy dodatkowo żyjemy w trudnych czasach pandemii i wojny, gdy wpływy do budżetu z PIT i CIT są dużo niższe, a ceny rosną w galopującym tempie, czeka nas czas rekordowego w historii gminy oszczędzania i ograniczenia wydatków.            Inf własna

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(17376) Paulina Omen Klepacz
2
(10625) Paulina Omen Klepacz
5
(6869) Paulina Omen Klepacz
6
(6285) Paulina Omen Klepacz
7
(5738) Paulina Omen Klepacz
9
(5563) Redakcja