poniedziałek, 29 kwiecień 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

4 grudnia Wójt Gminy Błędów Mirosław Jakubczak podpisał umowę na rewitalizację centrum Błędowa. Do realizacji inwestycji wybrano firmę Nakal z Nowego Miasta, a wartość kontraktu wyniesie 6 397 746,50 zł brutto (5 305 513, 07 zł netto).  {Play}

– Inwestycja ma na celu poprawę infrastruktury oraz estetyki centrum Błędowa. To kluczowy krok w dążeniu do poprawy jakości życia mieszkańców oraz atrakcyjności naszej miejscowości – mówi Wójt Gminy Błędów Mirosław Jakubczak.
Inwestycja zostanie sfinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład : Program Inwestycji Strategicznych. Droga do celu nie była jednak usłana różami, a przeprowadzenie przetargu od początku napotykało wiele przeszkód natury formalno- prawnej niezależnych od Wójta Gminy Błędów i pracowników Urzędu. Pewnie dlatego, w społeczności Gminy rozpowszechniano różne wersje na ten temat, które nie miały nic wspólnego z rzeczywistością. Prawda jest inna.  
Zacznijmy od kwestii własności gruntu. Do przeprowadzenia inwestycji konieczne było uregulowanie stanu prawnego nieruchomości. Nie zrobiono tego w latach 90, gdy weszła w życie ustawa o samorządzie gminnym. Wtedy wystarczyło złożyć prosty wniosek, a obecnie jest to żmudny i wieloetapowy proces. Gmina zmuszona była najpierw wystąpić do Starosty Grójeckiego o uznanie nieruchomości za mienie gromadzkie, by 28 marca 2023 r. uzyskać prawomocną decyzję, a następnie złożyć wniosek o komunalizację mienia do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Delegatura w Radomiu. Dopiero po stwierdzeniu prawidłowości otrzymanych dokumentów Wojewoda Mazowiecki wydał decyzje o nabyciu przez Gminę Błędów z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. własności nieruchomości oznaczonej jako działki o nr 394 i 519.
Wiele przeszkód napotkał także wybór wykonawcy oraz projektanta inwestycji. W tym przypadku także krążyło mnóstwo legend. Fakty są inne. Wniosek o dofinansowanie projektu w ramach Programu został złożony w lutym 2022 r. Wstępna promesa została przyznana w sierpniu 2022 r. Od tego czasu Gmina miała 9 miesięcy na wyłonienie wykonawcy w drodze procedury przetargowej i wykonanie dokumentacji projektowej w branży architektury zieleni, drogowej , budowlanej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej.
Wystąpiły też niezależne od Urzędu Gminy problemy proceduralne w związku z prowadzonym postępowaniem. Korzystając z dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład : Program Inwestycji Strategicznych, zamawiający na każdym etapie postępowania jest zobowiązany do informowania Banku Gospodarstwa Krajowego o dokonywanych wyborach. W pierwszym postępowaniu przetargowym do systemu wprowadzona zatem została oferta, ale nieoczekiwanie wykonawca nie przystąpił do podpisania umowy. Wygenerowanie takiego oświadczenia nie było możliwe w związku z tym jedynym wyjściem było wystąpienie o wydanie nowej promesy dla tej inwestycji.
– Musieliśmy jakby na nowo wnioskować o przyznanie środków, a zgodę na ponowne przyznanie nam środków musiał wydać Prezes Rady Ministrów – mówi Mirosław Jakubczak.
To nie było łatwe zadanie, ale 12 sierpnia Gmina Błędów taką zgodę od Premiera otrzymała. Natychmiast wprawiona w ruch została machina przetargowa. Ale druga procedura przetargowa także zakończyła się niepowodzeniem. Najkorzystniejsza oferta nie została prawidłowo zabezpieczona wadium, a pozostałe były zbyt drogie. Gmina Błędów musiała zatem ogłosić przetarg po raz trzeci i za trzecim razem osiągnęła sukces.  
- Procedura przetargowa, do której przystąpiliśmy w kwietniu 2023 r. prowadzona była od początku w realiach, w których to wykonawcy dyktują ceny i to wysokie. Już sam wybór projektanta inwestycji okazał się być trudny i zakończył się sukcesem dopiero w drugiej procedurze przetargowej. Za pierwszym razem nie zgłosiła się żadna firma. Przy ograniczonym budżecie, ale też wysokich oczekiwaniach co do jakości przyszłych prac, rozstrzygnęliśmy jednak przetarg, ale zamiast wspólnie się cieszyć z tego, opozycja szuka dziury w całym– mówi Mirosław Jakubczak, Wójt Gminy Błędów.
– Przystąpimy do prac budowlanych gdy tylko pozwoli nam na to pogoda - zapowiada Norbert Giermakowski, prezes firmy Nakal.
Umowa przewiduje rewitalizację rynku, ulic Nowy Rynek i Parkowej i Dolnej. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na marzec 2025 r. {Play}

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(14667) Paulina Omen Klepacz
2
(10532) Paulina Omen Klepacz
5
(6825) Paulina Omen Klepacz
6
(6236) Paulina Omen Klepacz
8
(5638) Paulina Omen Klepacz
9
(5524) Redakcja