piątek, 17 maj 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Pałac Mała Wieś tego lata zaprasza na Ogrody Pełne Muzyki, czyli wspaniałe koncerty muzyki różnych gatunków. Każdy może znaleźć coś dla siebie…

Pałac Mała Wieś to niezwykłe miejsce blisko Grójca. Przyjaciel i doradca króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Bazyli Walicki wybudował w 1786 roku dom rodzinny, który z uwagi na sprawowany urząd wojewody rawskiego i pokaźny posag małżonki Róży z Nieborskich otrzymał formę pięknego, klasycystycznego pałacu. Tak zaczęła się historia tego miejsca, która nie zważając na dzieje kraju i losy właścicieli, trwa do dzisiaj… Odkąd w 2013 roku rezydencja zyskała nowych właścicieli, przeszła gruntowną renowację. Obecnie cieszy nie tylko jako godny zwiedzenia zabytek, ale i funkcjonalne centrum konferencyjno-bankietowe.
30 hektarów przypałacowych terenów zielonych stwarza nieograniczone wręcz możliwości dla osób, które lubią być w ruchu. Oprócz zwiedzania pięknego pałacu z XVIII wieku można do woli spacerować po pięknym parku, ogrodzie różanym i francuskim, a w letniej porze posłuchać koncertów plenerowych o 15:30 Ogrody Pełne Muzyki 2021.  
20 czerwca odbył się pierwszy koncert z serii. Można było wysłuchać utworów Krzysztofa Krawczyka. Natomiast ostatnio, 4 lipca, Pałac Mała Wieś wraz ze Stowarzyszeniem Muzyka Sfer zorganizował koncert wybitnego kwartetu flecistek, tworzących grupę muzyczną La storia del Flauto w składzie: Natalia Magdziarz, Gabriela Ziniewicz, Joanna Dec i Karina Kusior. Zespół złożony jest z absolwentek Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, które połączyła pasja do wykonywania muzyki poważnej i popularnej w aranżacjach na kwartet fletowy. W grze artystek dostrzec można dbałość o delikatność, wirtuozerię, ekspresję, kobiecą siłę i rezolutność w interpretacjach utworów. Wykonują szeroki wachlarz repertuaru, od klasycznego po rozrywkowy.
Podczas niedzielnego koncertu, który ze względu na zmienną pogodę odbył się wyjątkowo w pałacowej herbaciarni, zespół La storia del Flauto zagrał utwory od Mozarta po Queen.  
Na początku koncertu kwartet wykonał uwerturę do opery „Wesele Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Opera ta już za życia Mozarta robiła furorę. Wolfgang Amadeusz Mozart pisał w 1787 roku z Pragi do przyjaciela Gottfrieda von Jacquina w Wiedniu: „(...) z wielką przyjemnością patrzyłem, jak wszyscy pląsali wesoło do muzyki z mojego Figara, przerobionej na ładne kontredanse i alemandy. Tutaj o niczym innym się nie mówi, tylko o Figarze. Wszędzie się gra, śpiewa, nuci i gwiżdże tylko Figara. Żadna opera nie wzbudza takiego zainteresowania, jak Figaro, nic tylko Figaro. Dla mnie to naprawdę ogromny zaszczyt!”.
Następnie przyszła pora na kwartet fletowy francuskiego kompozytora i skrzypka - Eugène Bozza. Można było także wysłuchać utworu Claude Debussy - Kącik dziecięcy „Goliwog’s cakewalk”.  W utworze tym Debussy nawiązał satyrycznie do opery „Tristian i Izolda” Ryszarda Wagnera.  
Publiczność była zaskoczona i urzeczona wspaniałą interpretacją słynnego „Bohemian Rapsody” kultowej grupy Queen. Ta rockowa ballada autorstwa Freddiego Mercury’ego jest często wymieniana jako najlepszy utwór w historii muzyki popularnej.
Pałacowe wnętrza rozgrzało słynne „Libertango” Astora Piazzoli. Tytuł to portmanteau łączące „Libertad” i „tango”, symbolizujące odejście Piazzolli od klasycznego tanga do tango nuevo.
Flecistki z La storia del Flauto wykonały również standard jazzowy Take Five. Utwór ten stał się niegdyś hitem list przebojów mimo opanowania tych list w tamtych czasach przez utwory z gatunku rock and roll. Na bis artystki zagrały „Badinere” Johanna Sebastiana Bacha.
Koncert poprowadził i urozmaicił ciekawymi anegdotami Dariusz Borkowski-Thieu, który jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. To wybitny waltornista, dyrygent, aranżer i konferansjer, menadżer kultury i sztuki. Prezes zarządu Stowarzyszenia Muzyka Sfer, promującego polską kulturę w kraju i za granicą.   
Koncert zespołu La storia del Flauto nie kończy muzycznego cyklu Ogrody Pełne Muzyki 2021 w Pałacu Mała Wieś. Już 11 lipca, tradycyjnie o 15:30 Los Duendes - Duet Flamenco, 25 lipca - Standard express - trio jazzowe, 1 sierpnia - The Spell - muzyka retro, 14 sierpnia wystąpi Orkiestra Dęta Błędów, a 15 sierpnia trio smyczkowe z muzyką klasyczną. Koncert finałowy odbędzie się 29 sierpnia. Wystąpi wówczas Chriss Chitulli z piosenką francuską.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(17415) Paulina Omen Klepacz
2
(10626) Paulina Omen Klepacz
5
(6871) Paulina Omen Klepacz
6
(6286) Paulina Omen Klepacz
7
(5739) Paulina Omen Klepacz
9
(5564) Redakcja