piątek, 01 grudzień 2023
DIAGNOSTYKA TRYCHOLOGICZNA

Diagnostyka trychologiczna, to dość obszerny temat, na który składa się wiele czynników. To ocena kliniczna stanu włosów z określeniem schorzenia i z kategoryzowania go według odpowiedniej skali oraz metod diagnostycznych.

Podsumowując, znalezienie źródła problemu używając do tego odpowiednich urządzeń i wskazanie metody leczenia oraz pielęgnacji.
Diagnostyka to klucz. Bez dobrze przeprowadzonej diagnostyki nie jesteśmy w stanie dobrze rozpoznać jednostki chorobowej i w efekcie wyleczyć lub załagodzić stanu. Trzeba mieć na uwadze, że leczenie trychologiczne to nie jest jedno spotkanie. Terapie mogą trwać kilka miesięcy lub nawet lat (tu w przypadku schorzeń których nie można całkowicie wyleczyć, i możemy stosować terapie podtrzymujące/ łagodzące).
Diagnostyka trychologiczna to przede wszystkim wywiad trychologiczny, czyli rozmowa, na której przedstawiamy swoją historię choroby, mamy zadawane mnóstwo pytań, czasami niezwiązanych z naszym stanem zdrowotnym. To co dla Was może wydawać się nieistotne, może stanowić ważny czynnik wpływający na rozwój danego schorzenia. Jest to bardzo ważna część całej diagnostyki i zarazem najdłuższa i najtrudniejsza. Taka konsultacja może trwać godzinę lub półtorej. Najtrudniejsza, ponieważ wielu rzeczy nie mówicie, a wychodzą one w dalszej diagnostyce, która powinna pokrywać się z tym, co ustalimy podczas wywiadu.
Kolejny etap, to badanie trichoskopem, czyli dokładne zbadanie skóry głowy i włosów w powiększeniu. Możemy określić wtedy typ skóry głowy, jej stan, obraz naczyń krwionośnych, stan mieszka włosowego. Dzięki tej indywidualnej ocenie możemy dobrać odpowiednią pielęgnację oraz trichoterapię w domu i gabinecie.
Ostatni element diagnostyki trychologicznej to badania laboratoryjne. Czyli zestaw badań morfologicznych, o które będziecie poproszeni przychodząc na konsultację trychologiczną.
Metody diagnostyczne opierające się na samej aparaturze nie dadzą nam pełnego obrazu jednostki chorobowej, dlatego badania laboratoryjne są niezbędne do pełnej diagnostyki.
Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Wam temat trychologii, kim jest trycholog, czym się zajmuje, i jak wygląda diagnostyka trychologiczna.
W kolejnym artykule napiszę, jak przygotować się do wizyty u trychologa.
mgr Marta Kosiacka

DIAGNOSTYKA TRYCHOLOGICZNA
Średnia ocena 0, najwyższa ocena 5 z 0 głos/ów