Milionowe środki dla Świętej Trójcy

Milionowe środki dla Świętej Trójcy

Ponad 1,6 mln dotacji na termomodernizację budynków parafii Świętej Trójcy w Belsku Dużym.

Wiosną przyszłego roku w kościele parafialnym w Belsku Dużym rozpoczną się  prace w ramach inwestycji „Głęboka termomodernizacja budynków parafii Świętej Trójcy w Belsku Dużym” (kościoła i nowej plebanii) dotowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie ponad 1,6 mln złotych. Parafia dołoży do inwestycji niecałe 200 tysięcy złotych.
– Starania o dotację rozpoczęliśmy ponad dwa lata temu – mówi ks. Jarosław Siuchta, proboszcz belskiej parafii. – Cieszę się, że nadchodząca zima będzie ostatnią, podczas której będziemy ogrzewać się piecykami. W przyszłym roku wreszcie będziemy mieć w świątyni ogrzewanie podłogowe.
Prace obejmują wymianę okien wraz z oczyszczeniem witraży, docieplenie stropów świątyni oraz plebanii, montaż paneli fotowoltaicznych, a także wykonanie ogrzewania podłogowego (bez posadzki). Podobnie jak ma to miejsce w parafii św. Floriana w Mogielnicy ciepło pozyskane będzie z gazowych pomp ciepła, które umieszczone będą w nowo wykonanej kotłowni, zlokalizowanej w jednym z budynków gospodarczych. Zgodnie z wymogami konserwatora zabytków, część starej posadzki zostanie zachowana „dla potomnych”. Będzie ją zabezpieczała pancerna szyba.
– Podjęliśmy decyzję, że będzie to fragment posadzki na środku kościoła przy wejściu do krypty, w której spoczywa m.in. Jan Kozietulski. – dodaje ks. Siuchta.
W związku z wykonaniem instalacji grzewczej decyzją proboszcza świątynia na dwa miesiące (czerwiec/lipiec) zostanie wyłączona z użytku sakralnego. Msze odprawiane będą na placu w jej sąsiedztwie lub w kaplicy w Rożcach.
– Na razie w kościele wykonana będzie wylewka. Pozostanie nam ułożenie posadzki kamiennej, która nie jest objęta dotacją – mówi ks. Jarosław Siuchta. – Nie możemy z tym zbyt długo czekać, aby nie doszło do uszkodzeń instalacji.
W międzyczasie parafia złożyła również wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o remont elewacji. Został on pozytywnie zaopiniowany.
– Wspólnie z radą parafialną podjęliśmy decyzję, że będziemy realizować obie inwestycje etapami. Elewacja nie zachęcała do uczęszczania do świątyni. – tłumaczy ks. proboszcz. – Dotacją wsparły nas również miejscowe władze, na które zawsze możemy liczyć.
W ramach tego dofinansowania od października prowadzone są prace związane ze zbijaniem starego tynku z części elewacji kościoła. Dodatkowo oczyszczono i zaizolowano fundamenty belskiej świątyni. Prace mają potrwać do końca listopada.
– Wybraliśmy ściany, które są w najgorszym stanie – tłumaczy ks. Jarosław Siuchta. – Wiosną przyszłego roku będziemy się oczywiście starać o kolejne środki na pozostałą część elewacji świątyni.
Parafia jest również w trakcie kompletowania dokumentacji na remont zabytkowego ogrodzenia.
– Staramy się, aby duża część inwestycji była pokryta z funduszy dotacji – tłumaczy proboszcz belskiej parafii. – Na wszystko jednak nie starczy, stąd tez gorąca prośba do parafian i fundatorów o wsparcie naszej parafii.
Konto parafii: 55 9116 0001 0001 0083 2000 0001
POK

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja