BREXIT a polskie sadownictwo

BREXIT a polskie  sadownictwo

W Wielkiej Brytanii trwa polityczny chaos związany z realizacją wyniku referendum o wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej.

Do dymisji podał się poprzedni premier, a obecny poprosił o zawieszenie prac brytyjskiego parlamentu na czas ostatecznych negocjacji warunków wyjścia z UE, na co nie zgodziła się królowa.
Na czym polega więc ten chaos? Otóż możliwe są dwa warianty wyjścia- „miękki” i „twardy”. W największym uproszczeniu i przy dużej ogólnikowości oba warianty są problematyczne.
„Miękki” polega na pewnej formie współpracy z Unią Europejską po wyjściu. Głównie chodzi tu o mniejsze cła we wzajemnej wymianie handlowej, częściowo swobodny dostęp do rynków pracy.
„Twardy” polega na wyjściu bez jakichkolwiek uzgodnień, czyli de facto przywróceniu granic dla mieszkańców i dla towarów.
Obecny premier brytyjski opowiada się za drugim rozwiązaniem, który ma być – jego zdaniem – korzystniejszy dla Wielkiej Brytanii.
Co jednak to wszystko oznacza dla nas?
Mimo zdania wielu osób, które w wyjściu Brytyjczyków widzą dla nas jakąś szansę, oba rozwiązania są dla nas niekorzystne. Dziś mamy swobodny dostęp do rynku Wielkiej Brytanii, z czego korzystamy od lat. Najbardziej chyba producenci i eksporterzy borówki amerykańskiej, bo jej tam eksportujemy bardzo dużo. To największy importer naszych owoców na świecie. W tym roku eksport borówki do Wlk. Brytanii zbliżył się do 5 tys. ton, co stanowiło około 40% naszego całego eksportu. Brexit oznacza dla nas nowe cła, co spowoduje pogorszenie dostępu polskich owoców, „twardy” zaś oznacza dla nas dramat. Ustanowienie nowych ceł w handlu z Wielką Brytanią spowoduje pogorszenie naszej konkurencyjności, a to z kolei oznacza niższe ceny dla plantatorów. Niektórzy porównują Brexit dla borówki z rosyjskim embargiem na jabłka. Może to lekka przesada, ale z pewnością wyjście Wielkiej Brytanii oznacza dla polskich owoców ograniczenie rynku zbytu. Widzimy, ile powstaje nowych borówkowych plantacji, które za kilka lat wejdą w pełnię owocowania. Trzeba dla tej rosnącej podaży szukać nowych miejsc sprzedaży, a utrata jakiegokolwiek rynku oznacza duże problemy.
Radziłbym więc, aby nie kibicować wyjściu Brytyjczyków ze wspólnoty, bo to dla nas oznacza problemy- mniejsze przy „miękkim” brexicie, większe przy „twardym”.
Mirosław Maliszewski

Materiał finansowany przez
Komitet Wyborczy PSL

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja