Zabawa i błotna kąpiel

Zabawa i błotna kąpiel

W Tomczycach rozegrano pierwsze w historii Mazowsza zawody o Puchar Polski w Piłce Błotnej.

W dniach 23-25 sierpnia, na błotnych boiskach przygotowanych w Tomczycach do zmagań stanęło 11 drużyn. Do rywalizacji przystąpiły nie tylko zespoły z kraju nad Wisłą, gościnnie pojawiła się też bowiem ekipa z Białorusi. Drużyny podzielone były na dwie grupy, z której najlepsze cztery awansowały do rundy pucharowej. Swój debiut na błotnistym boisku miała drużyna z powiatu grójeckiego, ekipa Bar Słoneczko wywalczyła miejsce tuż za podium i zakończyła zmagania na czwartej pozycji.
Zwycięzcą imprezy został Torfowy Dr Tusz Białystok, który najpierw wygrał zmagania w swojej grupie, a następnie nie miał sobie równych w fazie pucharowej. W ćwierćfinale Podlasianie ograli BKS Roztocze Krasnobród, a w półfinale zawodnicy z północno-wschodniej części kraju – po rzutach karnych – okazali się lepsi od przedstawicieli Baru Słoneczko.
W decydującej grze o puchar białostoczanie zmierzyli się z białoruską drużyną Kobryń-2. Torfowy DrTusz zwyciężył to spotkanie 2:1 (po dogrywce), w efekcie czego do licznych medali mistrzostw kraju oraz mistrzostwa świata podlaski team dołożył nie mniej cenne trofeum za wygranie Pucharu Polski.
Piłka błotna to specyficzna forma piłki nożnej, której ojczyzną jest Finlandia. Dyscyplina najbardziej rozpowszechniona jest w Rosji, Holandii, Brazylii, Szwecji, Finlandii, Islandii, Wielkiej Brytanii oraz Turcji. Rozróżnia się trzy rodzaje zespołów: męskie, żeńskie i mieszane.
W Polsce rozgrywki piłki błotnej koordynuje Stowarzyszenie Polskiej Piłki Błotnej BKS Roztocze, które zajmuje się także promocją dyscypliny i organizacją Mistrzostw Polski w Piłce Błotnej. Turniej w Tomczycach był pierwszym Pucharem Polski w Piłce Błotnej zorganizowanym na Mazowszu. Organizatorzy już dziś zapowiadają, że za rok również wrócą do Tomczyc, by kopać piłkę w błocie.
Zasady gry w piłkę błotną są zbliżone do tych obowiązujących w piłce nożnej. Poza dwoma wyjątkami: kto straci but, opuszcza boisko, gracze bez poczucia humoru nie mogą uczestniczyć w błotnych rozgrywkach. W czasie gry na boisku może przebywać bramkarz i 5 graczy. Nie ma ograniczeń co do ilości zmian zawodników, są przeprowadzane w „systemie hokejowym”. Strój dowolny, ale koszulki drużynowe są w tym samym kolorze. Mecz to dwie połowy – każda trwa około 12 minut, z 5-minutową przerwą. Rzut autowy, rzut wolny i rzut karny są wykonywane z ręki.


 

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja