Koncert sióstr Hadsall z Kalifornii

Koncert sióstr Hadsall z Kalifornii

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest znane z promowania muzyki klasycznej wśród mieszkańców nadpilickiego grodu. Od lat organizuje przecież liczne koncerty, na których prezentowana jest twórczość kompozytorów muzyki poważnej. 11 lipca sala koncertowa Centrum Edukacyjno-Muzealnego po raz kolejny rozbrzmiewała dźwiękami muzyki Beethovena, Mozarta i Chopina.

Było to jednak wydarzenie zupełnie inne od poprzednich. I to z dwóch powodów. Po pierwsze: lipcowy koncert muzyki poważnej był jednocześnie inauguracją nowego cyklu edukacyjnego skierowanego przez Muzeum do dzieci, młodzieży i dorosłych pt. „Akademia Polonijna”. Po drugie: koncert dały prawdopodobnie najmłodsze pianistki w historii Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Do fortepianu zasiadły siostry Noelle (10 lat) i Holly (14 lat) Hadsall, Amerykanki z Santa Barbara w Kalifornii, laureatki wielu konkursów organizowanych przez Kalifornijski Związek Nauczycieli Muzyki oraz docenione na Festiwalach Bachowskich i Festiwalu Paderewskiego w Paso Robles. Przybyły do kraju Chopina i Paderewskiego w nagrodę, razem z rodzicami i nauczycielem klasy fortepianu Markiem Żebrowskim -  pianistą, kompozytorem, na stałe mieszkającym w USA, jednym z najbardziej cenionych twórców muzycznych kręgów polonijnych. Od 2004 r. pełni on funkcję dyrektora Polish Music Center przy University of Southern California, a od 2006 jest dyrektorem artystycznym Festiwalu im. Paderewskiego w Paso Robles. Koncert sióstr Hadsall był okazją do spotkania i porozmawiania z tym znawcą muzyki, chociażby o działalności Paderewskiego w Kalifornii.
Uzdolnione siostry Hadsall, oprócz dzieł wyżej wymienionych kompozytorów, zaprezentowały muzyczne interpretacje utworów: Debussy’ego, Ravel’a, Copland’a, Dvoraka i Vandall’a. Przed warecką publicznością dziewczynki dały popis swoich umiejętności wykonując m.in. duet fortepianowy na cztery ręce.
Spotkanie w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego było okazją dla naszych Gości do poznania losów bohatera dwóch narodów i ekspozycji muzealnych. W zwiedzaniu Muzeum towarzyszyła im dyrektor Iwona Stefaniak i wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio. Zarówno Rodzina Hadsall jak i pianista Marek Żebrowski, byli zachwyceni wareckim Muzeum, ale największe wrażenie zrobił na nich zabytkowy fortepian, na którym grywał Mistrz Paderewski.
Kto wie, być może za kilka lat Noelle i Holly Hadsall powrócą z koncertami do Polski. Ich nazwisko warto zapamiętać.     

Info. Muzeum

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja