W podziękowaniu za pracę i całoroczny trud

W podziękowaniu za pracę i całoroczny trud

W niedzielę 18 sierpnia br. odbyły się Gminne Dożynki w miejscowości Domaniewice. Dożynki to święto wieńczące zakończenie zbiorów. Organizując je chcemy podziękować rolnikom za ich ciężką pracę i całoroczny trud.

Gospodarzami dożynek byli Mariusz Dziuba burmistrz miasta i gminy Nowe Miasto nad Pilicą, ks. Jacek Frankowski proboszcz parafii w Łęgonicach oraz starostowie Elżbieta Nieszporek z Domaniewic i Kazimierz Walczak z Rokitnicy. Uroczystości dożynkowe rozpoczął uroczysty korowód, który prowadzili starostowie oraz delegacje z wieńcami i koszami. Polową mszę św. dziękczynną za tegoroczne zbiory odprawił ks. Jacek Frankowski.
Ceremonii przekazania chleba dożynkowego burmistrzowi dokonali starostowie dożynek, którzy następnie podzielili się nim z gośćmi oraz mieszkańcami gminy. Po krótkim przemówieniu burmistrz miasta i gminy wręczył wyróżnienia rolnikom i podziękowania starostom dożynek. W tym roku wyróżnienie otrzymali: Jacek Tulin z Rokitnicy, Krzysztof Skrętowski z Domaniewic, Marcin Walczak z Domaniewic, Katarzyna Sęk ze Żdżar, Benedykt Grochal z Łęgonic, Mariola Więckowska z Nowych Strzałek i Mirosław Gaca z Nowego Miasta nad Pilicą.
W tegorocznych dożynkach uczestniczyło wielu znamienitych gości: Stanisław Karczewski marszałek Senatu RP, Elżbieta Suska, która reprezentowała Ministra Marka Suskiego, płk Andrzej Kozera dowódca 1.Ośrodka Radioelektronicznego w Grójcu, ppłk Mirosław Kozioł, który reprezentował dowódcę 42.Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, mjr Roman Kacprzak z-ca dowódcy 61.Batalionu Piechoty Lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej w Grójcu, ppłk Mariusz Muskus Wojskowy Komendant Uzupełnień Warszawa – Mokotów, podinsp. Wojciech Bednarski Komendant Powiatowy Policji w Grójcu, Andrzej Mazur Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu, Małgorzata Szymańczak kierownik placówki terenowej KRUS w Grójcu, Jerzy Kaleta dyrektor PGE Obrót S.A. oddział w Grójcu, Jolanta Sitarek wicestarosta powiatu grójeckiego, radni powiatu grójeckiego, Teresa Knyzio wiceburmistrz Warki, Andrzej Marszałek z-ca wójta gminy Odrzywół, Ireneusz Szymczak wójt gminy Pniewy, Marcin Kozdrach wójt gminy Stara Błotnica, radni rady miejskiej w Nowym Mieście nad Pilicą na czele z przewodniczącym Tomaszem Pietruchą oraz wiceprzewodniczącą Elżbietą Zaraś, sołtysi oraz przewodniczący osiedli, Ochotnicze Straże Pożarne z terenu gminy NM na czele z prezesem Tadeuszem Klatką oraz komendantem Jackiem Chrobokiem, Wioletta Kucharska dyrektor Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ogrodowej, dyrektorzy i pracownicy instytucji z terenu gminy Nowe Miasto nad Pilicą, tj. Żłobka Samorządowego, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Zakładu Usług Komunalnych, Biblioteki Miejskiej, Urzędu Stanu Cywilnego, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, leśniczy, dyrektorzy i nauczyciele szkół, przedstawiciele instytucji pozarządowych, ks. dziekan Mariusz Zembrzuski, Ks. Krzysztof Białkowski proboszcz parafii w Żdżarach, Siostry Przełożone i Matki Generalne Zgromadzeń z terenu gminy oraz pozostali goście, a przede wszystkim rolnicy.
W części oficjalnej nastąpiły tradycyjne przemówienia. Słowa podziękowań za trud rolniczy do wszystkich zebranych skierował burmistrz miasta i gminy Mariusz Dziuba oraz marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.
Nie wszyscy zaproszeni goście z racji wypełniania swoich obowiązków służbowych mogli uczestniczyć w uroczystościach, w związku z tym odczytano listy skierowane dla mieszkańców i rolników. List posła do Parlamentu Europejskiego Zbigniewa Kuźmiuka odczytał burmistrz MiG, a przewodniczący RM odczytał list wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery.
Zgodnie z tradycją były wieńce dożynkowe. W tym roku wykonali je przedstawiciele miejscowości: Bieliny, Domaniewice, Jankowice, Łęgonice, Nowe Bieliny, Rokitnica, Rosocha, Rudki, Wał, Żdżary oraz 3 kosze z kwiatów i warzyw przygotowane przez mieszkańców miejscowości: Pobiedna, Promnik i Dąbrowa-Nowe Łęgonice. Już po raz trzeci odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Burmistrz powołał komisję w celu wyłonienia trzech najpiękniejszych wieńcy, które zostały nagrodzone upominkami rzeczowymi. I miejsce zajął wieniec wykonany przez mieszkańców miejscowości Domaniewice, II miejsce wykonany przez mieszkańców Rokitnica, zaś III zajął wieniec mieszkańców Wał, a pozostałe wieńce i kosze otrzymały nagrody pocieszenia.
Po oficjalnych przemówieniach rozpoczął się program artystyczny. Wystąpiły panie z Domaniewic prezentując przyśpiewki dożynkowe, które były i są nadal bardzo ważnym elementem święta plonów. Panie „obśpiewały” w pozytywnym tonie zarówno władze państwowe, samorządowe jak i zaproszonych gości. Na naszej scenie wystąpił również Zespół Stępocianki z Kowali oraz kapela Henryka Gwiazdy z Radomia. Wszyscy wykonawcy wykonali kilka utworów ludowych utrzymanych w klimacie dożynkowym. Na znane melodie śpiewali o żniwach, gospodarzach i życiu wsi. Po występach artystycznych uczestnicy dożynek zostali zaproszeni na poczęstunek. W tym roku mieszkańcy ośmiu miejscowości tj.: Domaniewic, Żdżar, Bielin i Nowych Bielin oraz wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich sołectwa Rosocha, Wał, Łęgonice i Rudki przygotowali bogaty poczęstunek dla wszystkich dożynkowych gości. Był chleb ze smalcem, ogórki małosolne, grochówka, pierogi, wyroby cukiernicze i wiele innych przysmaków do degustacji.
Po występach zespołów ludowych na nowomiejskiej scenie wystąpił zespół ludowy Bychlewianka, cygański zespół Cztery Struny Skrzypiec oraz gwiazda wieczoru Playboys. Natomiast do późnych godzin nocnych mogliśmy się bawić przy najpopularniejszych utworach coverowych.
Burmistrz miasta i gminy pragnie wszystkim serdecznie podziękować za obecność, kulturalną zabawę i fantastyczny klimat, który panował podczas całej imprezy. Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych Dożynek, delegacjom z wieńcami i koszami, starostom dożynek, radnym rady miejskiej, straży pożarnej, funkcjonariuszom policji, radnym i sołtysom oraz mieszkańcom miejscowości, które przygotowały tak bogate stoiska z poczęstunkiem i pracownikom odpowiedzialnym z ramienia Urzędu. Szczególne podziękowania należą się pracownikom Zakładu Usług Komunalnych w Nowym Mieście nad Pilicą na czele z dyrektorem Jarosławem Gortatowiczem.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii na stronie www.nowemiasto.pl
UMiG

Serdeczne podziękowania należą się również sponsorom, a są to:
1.Piekarnia Cukiernia, Urszula i Janusz Smoleń
2.Nowostal Sp. z o.o. Domaniewice
3.Dworek nad Pilicą
4.Ditta Seria, Edmund Pietrzak
5.ZTS Uniplast Sp. z o.o.
6.PKO Bank Polski, Placówka przy ulicy Tomaszowskiej
7.Bank Spółdzielczy Przysucha
8.Grosik Supermarket
9.Folwark
10.Centrum Ogrodniczo-Rolne „EGZO-BIS” Elżbieta Zientek
11.Auto-Felix Jadwiga Sławińska
12.FHU ART-MOT Leszek Rataj
13.Biuro rachunkowe KP System Partyka
14.Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska Nowe Miasto nad Pilicą
15.Restauracja Leo
16.Kwiaciarnia Wedding&Flowers Iwona Litwińska
17.Auto-Zbyt Kazimierz Wasiak
18.DAXBUD Iwona Cudzich
19.MG studio projekt – pracownia architektoniczna Marcel Gil

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja