Ma być cieplej i oszczędniej

Ma być cieplej i oszczędniej

Od sierpnia rusza termomodernizacja budynków szkół w Chynowie.

Chynowski samorząd wyłonił wykonawcę na kompleksową termomodernizację budynków Publicznego Gimnazjum oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chynowie.
Na zadanie władze Chynowa starały się o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego już trzy lata temu. Niestety, mimo pozytywnej oceny wniosku zabrakło w budżecie pieniędzy na dofinansowanie projektu. Szansa na realizację zadania pojawiła się w tym roku.
– Dostaliśmy sygnał z Urzędu Marszałkowskiego, że są środki do dyspozycji na to zadanie – mówi Tadeusz Zakrzewski, wójt Chynowa. – W związku z tym, że mamy już przygotowaną dokumentację na tę inwestycję, przystąpiliśmy do działania.
Chynowski samorząd na kompleksową termomodernizację budynków szkół zabezpieczył środki rzędu nieco ponad 3 mln złotych (80% będzie dofinansowane środkami z zewnątrz). Wyłoniona z przetargu firma, Konsorcjum firm GRUPA EKO ENERGIA Sp. z o.o. ze Skierniewic oraz ECO-THERM Sp. z o.o. z Łowicza zaoferowała wykonanie zadania za kwotę wyższą od zabezpieczonej przez gminę o ok. 21 tysięcy złotych.
– Jest to niewielka różnica, w związku z tym zapadła decyzja o zwołaniu sesji, aby radni podjęli decyzję w zakresie zwiększenia środków na inwestycję – mówi Krzysztof Ambroziak z chynowskiego Urzędu Gminy.
Prace rozpoczną się już w przyszłym miesiącu. W pierwszej kolejności wymienione będą okna i drzwi, wykonana modernizacja instalacji ogrzewania oraz opraw oświetleniowych na ledowe, czyli prace, które muszą być przeprowadzone pod nieobecność uczniów. Kolejnym etapem będzie remont szkolnej kotłowni wraz z wymianą kotłów ogrzewania, które zapewniały ciepło uczniom od wielu lat. Zadanie przewiduje również instalację paneli fotowoltaicznych na dachu budynków, w sumie 90 ogniw słonecznych. Kluczowym elementem inwestycji będzie ocieplenie budynków styropianem oraz wykonanie nowej elewacji spójniej dla wszystkich obiektów.
Planowany do termomodernizacji obiekt składa się z trzech budynków. „Starego” budynku szkoły podstawowej, który był później rozbudowany oraz gimnazjum wybudowanego w 2001 roku.
Prace mają potrwać do końca sierpnia przyszłego roku. Termomodernizacja budynków połączona z instalacją paneli fotowoltaicznych ma zapewnić oszczędności w utrzymaniu placówek w zakresie ogrzewania oraz energii elektrycznej.
POK

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja