W odwiedzinach na UJK

W odwiedzinach na UJK

24 lutego 2020r. uczniowie klas I i II LO o profilu biologiczno-chemicznym wraz z nauczycielem chemii Pawłem Kowalskim i dyrektor Urszulą Tomalą-Kujat mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach laboratoryjnych z chemii.

Te niecodzienne zajęcia odbywały się na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach, na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych w Instytucie Chemii. Na samym początku zostaliśmy ciepło przywitani przez gospodarzy. Młodzież z naszego liceum po zapoznaniu się z kadrą akademicką, poznała podstawowe zasady bezpiecznej pracy z odczynnikami i sprzętem laboratoryjnym w pracowni chemicznej. Panie doktor profesjonalnie wprowadziły uczniów w tajniki zawodu chemika, a podając odpowiednie instrukcje i rady niezbędne do wykonania eksperymentów zaprosiły wszystkich do pracy. Po założeniu białych fartuchów ochronnych i włożeniu rękawiczek uczniowie przystąpili do wykonywania przygotowanych zadań. Trzeba wspomnieć również o tym, że wszystkie wykonywane eksperymenty i zagadnienia poruszane podczas zajęć były zgodne z podstawą programową w liceum ogólnokształcącym o profilu biologiczno-chemicznym, co stanowiło ogromną wartość dodaną dla osób planujących zdawanie chemii na egzaminie maturalnym. Niewątpliwie niezwykle cennym doświadczeniem oraz najwspanialszą lekcją chemii było samodzielne wykonywanie eksperymentów chemicznych przez uczniów, którzy mogli poznać „smak chemii od kuchni”. Wiadomo bowiem, że nic tak nie uczy jak wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce. Nasi uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i  każda z nich rozpoczęła zajęcia w odpowiednim bloku tematycznym chemii organicznej lub chemii nieorganicznej. Po przerwie nastąpiła zamiana grup i pracowni laboratoryjnych.  Pracując z dużym zaangażowaniem uczniowie nawet nie zauważyli, że czas przeznaczony na pracę się skończył. Te kilka godzin minęło bardzo szybko. Po zakończonych zajęciach wszyscy udali się na zasłużony obiad w stołówce studenckiej. Po przerwie obiadowej uczniowie zwiedzając Instytut Chemii mieli możliwość zobaczyć jeszcze kilka pracowni laboratoryjnych oraz najnowocześniejszy sprzęt używany do badań i analiz chemicznych. Dzięki uprzejmości nauczycieli akademickich młodzież z naszej szkoły mogła przeżyć wspaniały „dzień studencki” i poznać pracę w laboratorium chemicznym. Na koniec tak ekscytującego dnia wszyscy wybraliśmy się do kina, a następnie udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja