Interwencja Michała Prusia, w sprawie pracowników sezonowych

Interwencja Michała Prusia, w sprawie pracowników sezonowych

Od dłuższego czasu przyglądam się sytuacji związanej z zatrudnieniem osób, które chcą podjąć pracę u polskiego producenta. Myślę tu osobach przybywających do nas z Ukrainy, którzy bardzo chętnie podejmują u nas prace sezonowe.

W ostatnim czasie zaniepokoiła mnie informacja, dotycząca wpisu wniosków do ewidencji w pracy sezonowej.
Jako producent, sadownik wiem, że sytuacja w której się znajdujemy ma ogromny wpływ na funkcjonowanie rynku pracy, w szczególności w naszym powiecie grójeckim, gdzie główną gałęzią gospodarki jest produkcja owoców.
Eksperci szacują, że na dzień dzisiejszy w Polsce brakuje około 200 tysięcy pracowników sezonowych i w znacznym stopniu dotyczy to naszego powiatu grójeckiego.  Ostatnie tygodnie związane ze stanem epidemii, które spowodowały zamknięcie  granic, opóźnienie systemów wydawania wiz. Wydłużył się znacznie proces dotarcia pracownika sezonowego do pracodawcy (rolnika).  Wynika to ze zwiększonej ilość składanych wniosków o  zezwolenia pracy sezonowej.
Przypomnę tylko Państwu, że cały proces dotarcia zezwolenia, czas dotarcia do pracownika to około 14 dni. W związku z tą sytuacją duża część przedsiębiorców stara się o wydanie zezwoleń nie robiąc  tego w poprzednich latach. Dlatego, widząc ogromny problem i zagrożenie, poczyniłem następujące kroki. Jako radny powiatu grójeckiego 18 czerwca 2020 roku zwróciłem się do Pana starosty powiatu grójeckiego, Krzysztofa Ambroziaka z pismem, w którym to wnioskuję o usprawnienie funkcjonowania Powiatowego Urzędu Pracy w obszarze wydawania zezwoleń.
Uważam, że dobrym rozwiązaniem byłoby postaranie się o skrócenie czasu oczekiwania na wpis do rejestru z siedmiu do czterech dni roboczych.
W całym roku dotyczy to dwóch okresów, czerwca (początek zbiorów owoce miękkie) oraz września i października (zbiór jabłek, naszego flagowego produktu). Zdaję sobie sprawę z tego, że bez wsparcia personalnego nie uda na ma się wprowadzić tych istotnych i oczekiwanych zmian. A więc zaproponowałem korektę pracy w formie dwuzmianowości lub okresowe zwiększenie etatów. Wszystko po to, by poprawić sytuację i przyczynić się do jak najszybszego dotarcia pracowników sezonowych jak i  rolników.
Jako radny powiatu grójeckiego wnioskuję, by zastosować z automatu dla wszystkich wniosków o wydanie zezwolenia pracę sezonową wydanej do 14 marca 2020r art. 88p ust 11, by rolnik nie składał po raz kolejny wniosku i dokonywał kolejnej opłaty, ponieważ jak wiemy czas dotarcia do pracowników przekracza często 120 dni i to nie z winy pracownika czy pracodawcy, tylko na skutek światowej epidemii.
Mam nadzieję, że pismo skierowane do starosty powiatu grójeckiego, któremu znana jest działalność rolnicza, w sposób szczególny jak i priorytetowy  podejmie  działania w kierunku dobrego i szybkiego rozwiązania problemu.
Michał Pruś
Radny Powiatu Grójeckiego

Ostatnio zmienianywtorek, 23 czerwiec 2020 11:56
Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja