Belski szlak niepodległości

fot. E.Tomasiak fot. E.Tomasiak

Od kilku dni trwa malowanie pieszego szlaku wiodącego przez najciekawsze miejsca na terenie gminy.

Pierwsze charakterystyczne biało-niebieskie prostokąty i koła, które wyznaczają szlak, pojawiły się w czwartek w Łęczeszycach. To właśnie ta miejscowość jest początkiem pieszej drogi przez gminę Belsk Duży.

Historia i przyroda
Maszerując za namalowanymi na drzewach i słupach oznaczeniami, z Łęczeszyc dojdziemy leśnym duktem w kierunku miejsca pamięci w Skowronkach, potem do Woli Starowiejskiej, a stamtąd do Lewiczyna. Kolejne miejsca na trasie to m. in. Grotów, Belsk Mały, Belsk Duży, Mała Wieś i Rębowola, gdzie szlak się kończy.
Szlak zaprojektowano w ten sposób, by prowadził on przez miejsca o dużym znaczeniu historycznym i przyrodniczym. Piechurzy, którzy zdecydują się pokonać trasę, będą mogli podziwiać m. in. łęczeszycki klasztor, Sanktuarium Matki Bożej w Lewiczynie, mogiłę powstańców styczniowych w Belsku Małym, kolumbarium na cmentarzu w Belsku Dużym, rezerwat przyrody Modrzewina czy pałac w Małej Wsi.
Rzecz jasna, kolor, jakim oznakowano belski szlak, ma duże znaczenie. Barwa niebieska – zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) – mówi, iż poruszamy się szlakiem dalekobieżnym. I rzeczywiście, by pokonać pieszą trasę wiodącą przez gminę Belsk Duży, trzeba mieć sporo sił. Liczy ona bowiem aż 35 kilometrów.

Pomaga PTTK
Prace przy malowaniu oznaczeń będą trwać przez niemal cały kwiecień. Potem planowane jest także umieszczenie tablic informacyjnych i drogowskazów. Gmina chciałaby również w przyszłości wydać folder z mapą szlaku oraz z najważniejszymi informacjami o miejscach, przez które on prowadzi.
Pomysłodawcą utworzenia szlaku jest gmina Belsk Duży. W ubiegłym roku samorząd poprosił mieszkańców pomoc w zaprojektowaniu trasy. Duży udział w przedsięwzięciu ma również Warszawska Grupa Znakarska przy PTTK „Mazowsze”, z którą gminą konsultowała się przy realizacji pomysłu.
Tworzenie szlaku wpisuje się w program całorocznych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w gminie Belsk Duży. W tym miejscu trzeba wspomnieć, że z belską ziemią mocno związane są postacie, które miały swój udział w zrzuceniu jarzma zaborców. Taką osobą był chociażby książę Zdzisław Lubomirski, inicjator polskiej deklaracji niepodległości. Zamieszkiwał on pałac w Małej Wsi, a pochowano go na terenie przykościelnym w Belsku Dużym. 
Dominik Górecki

 

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja