Pani Róziu, 100 lat od Bądkowa!

Pani Róziu, 100 lat od Bądkowa!

100. urodziny mieszkanki Bądkowa.

Jubilatka Rozalia Strulak świętowała swoje setne urodziny w Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach. W wydarzeniu uczestniczył Krzysztof Murawski, kierownik radomskiej delegatury MUW, a także władze gminy Goszczyn, wójt Sławomir Słabuszewski oraz przewodniczący rady gminy Piotr Gawot.
Z tej wyjątkowej okazji  Marek Beresiński dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach oraz personel i  pensjonariusze DPS zorganizowali dla pani Rozalii okolicznościowe przyjęcie urodzinowe. Wśród wielu życzeń i gratulacji, skierowanych w tym dniu do pani  Rózi - bo tak zwracają się do niej opiekunowie i pensjonariusze - dominowały życzenia zdrowia i pogody ducha. Zwieńczeniem urodzinowego przyjęcia były prezenty oraz wspaniałe torty przygotowane przez krewnych i opiekunów. Na koniec wszyscy goście odśpiewali dla jubilatki gromkie 200 lat! W wielu z nich pani Rozalia rozpoznawała krewnych oraz dawnych sąsiadów i znajomych.
Jak twierdzi Henryka Pajewska, starszy pracownik socjalny, pani Rózia jest bardzo miłą i pogodną osobą. Jest bardzo lubiana przez personel i pensjonariuszy domu. Chętnie uczęszcza na terapię zajęciową. Czasami prowadzi bardzo ożywione rozmowy telefoniczne z krewnymi z zagranicy.
W DPS w Tomczycach mieszka od października 2016 roku. Wcześniej zamieszkiwała we wsi Bądków na terenie gminy Goszczyn. Wówczas w doraźnej opiece pomagał jej bratanek oraz sąsiedzi. Przez całe życie pani Rozalia zajmował się pracą w gospodarstwie rolnym. Jej pasją było krawiectwo. Dochody z tej działalności pozwalały na uzupełnienie domowego budżetu.
Pani Rozalia jest zwolenniczką zdrowego stylu życia. Mimo że obecnie porusza się na wózku inwalidzkim to wcześniej codziennie pracowała w gospodarstwie rolnym i żywiła się jedynie produktami z własnego chowu. Wydaje się, że to właśnie w tym kryje się tajemnica jej długowieczności oraz dobre samopoczucie.
Życiorys Pani Rozalii Strulak obfitował w wiele wyzwań, przeżyć i wyrzeczeń. W czasie II wojny światowej Pani Rozalia została wywieziona przez Niemców do Rzeszy. Jako pracownik przymusowy pracowała w gospodarstwie rolnym w miejscowości Fürstenau na terenie Dolnej Saksonii. Szczęśliwie przeżyła wojnę i wróciła do Polski. Obecnie ma status kombatanta – osoby poszkodowanej przez III Rzeszę Niemiecką.
Jak twierdzą osoby, które ją znają, w życiu zawsze kierowała się zasadami – najpierw inni, potem ja. Dlatego do późnych lat opiekowała się własną matką oraz siostrą. Obecnie pani Rozalia jest jedyną żyjącą osobą z kilkorga rodzeństwa. W miarę możliwości odwiedzają ją bliżsi i dalsi krewni oraz sąsiedzi ze wsi Bądków.
Pani Rozalia Strulak jest już czwartą podopieczną, która w Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach obchodzi 100. urodziny. Najstarsza pensjonariuszka dożyła tu aż 104 lat!
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Krzysztof Murawski kierownik delegatury MUW w Radomiu; Marek Ścisłowski starosta powiatu grójeckiego; Sławomir Chmielewski burmistrz Mogielnicy; Sławomir Słabuszewski wójt gminy Goszczyn; Ewa Grotek dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Społecznej w Grójcu; Małgorzata Szymańczak kierownik PT Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz kierownictwo, personel, rodzina, znajomi i pensjonariusze Dom Pomocy Społecznej w Tomczycach.
List gratulacyjny do pani Rozalii skierował Prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. W imieniu premiera list odczytał Krzysztof Murawski. Następnie wraz z bukietem kwiatów przekazał życzenia od wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery. 
źródło: mazowieckie.pl

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja