Wykonawca na wagę złota

Wykonawca na wagę złota

Pałac w Woli Boglewskiej musi poczekać na remont. Nie ma chętnego wykonawcy, który podjąłby się jego modernizacji.

Jasieniecki samorząd we wrześniu ogłosił przetarg na remont konstrukcji dachu w tym również wieży południowej i północnej pałacu w Woli Boglewskiej. Niestety, ale żaden wykonawca nie chciał się podjąć realizacji tego zadania.

Niepewna inwestycja
Do remontu pałacu w Woli Boglewskiej zobowiązał jasieniecki samorząd, już trzy lata temu konserwator zabytków. Władze gminy obawiały się przeprowadzenia inwestycji z uwagi na stosunki prawne nieruchomości. Od ponad 18 lat w sprawie nieruchomości ziemskiej Wola Boglewska wraz z otaczającym go parkiem toczy się proces. Stronami w sporze są spadkobiercy byłych właścicieli oraz administracja w postaci wojewody województwa mazowieckiego. Ten przekazał gminie Jasieniec decyzją komunizacyjną własność obiektu. Spadkobiercy odwołują się jednak powołując na fakt, że nieruchomości tego typu, czyli zabytkowy park oraz pałac nie podlegały ustawie z 1944 r o nacjonalizacji majątków ziemskich.
Administracja wojewódzka utrzymuje natomiast, że tego typu nieruchomości podlegały pod tą ustawę, ponieważ nie tworzyły one odrębnej części, a były małą częścią dużego majątku ziemskiego o powierzchni ponad 383 hektary. Wieloletni proces polega na tym, że obie strony odwołują się nawzajem od swoich decyzji. Obecnie sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Władze Jasieńca zdają sobie sprawę, że zabytkowy obiekt wymaga natychmiastowej renowacji, ale nikt nie wie czy wkrótce nie zostanie on przekazany z rąk gminy na rzecz spadkobierców.
– Mamy wiele pomysłów na zagospodarowanie tego obiektu – mówi Ida Mroczek-Lep z jasienieckiego magistratu. – Jednak w każdej chwili możemy otrzymać decyzję, że pałac trzeba będzie oddać.

Chcieli remontować
Z uwagi na otrzymywane nakazy konserwatorskie w sprawie przeprowadzenia remontu pałacu, jasieniecki samorząd wystąpił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o dofinansowanie zadania. Wnioskowano o ponad 900 tysięcy złotych. Prace miały obejmować remont konstrukcji dachu razem z wieżą południową i północną, izolację tarasów, remont kominów i postumentów, wymianę spoin dachowych, obróbki blacharskie, częściowy remont ścian, zabezpieczenie otworów okiennych i drzwiowych, a także odgrzybienie ścian.
– Konserwator przyznał nam na zadanie nieco ponad 257 tysięcy złotych – dodaje Ida Mroczek-Lep. – W związku z tym podjęliśmy decyzję o zmniejszeniu zakresu prac. Dokładając z własnego budżetu 100 tysięcy złotych moglibyśmy pozwolić sobie na porządny remont konstrukcji dachowej wraz z wieżami.
Na taki właśnie zakres rozpisano przetarg. Do 18 września jednak nie zgłosiła się żadna firma (musi to być przedsiębiorca z listy konserwatora zabytków), która podjęłaby się remontu nieruchomości.
– Szukaliśmy również wykonawcy z wolnej ręki, ale bez skutku – tłumaczy Ida Mroczek-Lep. – Z uwagi na późną porę zrezygnowaliśmy z ogłaszania kolejnego przetargu.
W umowie dotacji, którą samorząd otrzymał od konserwatora, jasieniecki samorząd zobowiązał się, że środki te wykorzysta do końca listopada tego roku. Z uwagi na brak chętnych firm do wykonania remontu, prace muszą być odłożone w czasie.
– Będziemy rozmawiać z konserwatorem, aby wydłużył nam czas realizacji zadania lub zapewnił podobne środki w przyszłym roku – mówi Ida Mroczek-Lep.

Na razie bezużyteczny
Od zakończenia II Wojny  Światowej Pałac w Woli Boglewskiej używany był przez administrację jako obiekt szkolny. Istniała tam filia szkoły podstawowej w Jasieńcu, a zajęcia prowadzono tam do 2003 r. Oprócz szkoły znajdowały się tam jeszcze obiekty mieszkalne, które przeznaczone były dla nauczycieli tej szkoły. Po likwidacji placówki obiekt stoi opuszczony.
Pałac wraz z otaczającym go parkiem wpisany jest do rejestru przez konserwatora zabytków. Stanowi to problem z zagospodarowaniem tej powierzchni. Gmina nie może samodzielnie decydować o funkcjonalności tego obiektu - decyzję podjąć musi konserwator zabytków.
Istnieją robocze pomysły aby po renowacji obiekt stał się Centrum Aktywności Społecznej, w którym istniałaby siedziba dla wszystkich organizacji społecznych z terenu gminy Jasieniec, być może z dużo szerszego obszaru. Kolejnym pomysłem na zaadaptowanie obiektu jest zlokalizowanie tam Centrum Edukacji Ekologicznej.
– Takie rozwiązanie wymagałoby zainwestowania w obiekt ogromnych środków – dodaje Mroczek-Lep. – W sytuacji niepewnej przyszłości pałacu pod względem prawa własności nie możemy na chwilę obecną podejmować wiążących decyzji.


Paulina Omen - Klepacz

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja