Szwecja (Belsk Duży) Mistrzem

Szwecja (Belsk Duży) Mistrzem

Spektakularne zwycięstwo młodych piłkarzy z belskiej podstawówki w finale Mini Mundialu, organizowanego na wzór mistrzostw świata w piłce nożnej.

24 drużyny ze szkół podstawowych  gmin powiatu grójeckiego w czerwcu uczestniczyło w rozgrywkach Mini Mundial 2018, warecko-grójeckim święcie piłki nożnej.
– Święto dostarczyło młodym zawodnikom wielu sportowych wrażeń i pozwoliło poczuć smak mundialu tu na naszym warecko-grójeckim „podwórku”. – potwierdzają wspólnie dyrektorzy – Jerzy Binkiewicz z Grójeckiego Ośrodka Sportu oraz Marian Górski z Centrum Sportu i Rekreacji w Warce.
Finałowe rozgrywki, które odbyły się 14 czerwca na murawie przy ul. Laskowej w Grójcu, poprzedziły eliminacje. Przeprowadzono je tydzień wcześniej u obu gospodarzy Mini Mundialu. Grupy A, B, C, D grały w Warce, natomiast E, F, G, H w Grójcu.
Warecki stadion miejski zgromadził 12 drużyn reprezentujących 12 mundialowych państw. Były to: PSP w Konarach – Chorwacja, PSP nr 2 w Warce (1) – Dania, PSP nr 2 w Warce (2) – Egipt, PSP nr 2 w Warce  (3) – Urugwaj, PSP w Zbroszy Dużej – Islandia, SP nr 1 w Warce (1) – Portugalia, SP nr 1 w Warce  (2) – Argentyna, SP nr 1 w Warce  (3) – Iran, PSP w Sułkowicach - Rosja, ZSP w Chynowie (1) – Francja, ZSP w Chynowie  (2) – Australia, ZSP w Nowej Wsi – Hiszpania. W tym samym czasie w Grójcu trwały eliminacje grup E,F,G,H. Były to:  PSP w Lipiu – Serbia, PSP Nr 3 w Grójcu – Brazylia, PSP Nr 1 w Grójcu – Szwajcaria, PSP im. Kard. S. Wyszyńskiego w Nowym  Mieście  – Niemcy, PSP Nr 1 w Grójcu – Meksyk, PSP w Belsku Dużym – Szwecja, PSP w Częstoniewie – Belgia, PSP w Lesznowoli – Panama, PSP w Jasieńcu – Anglia, PSP w Bikówku – Polska, PSP Nowe Miasto im. Karola Wojtyły – Senegal, PSP Nr 2   w Grójcu  – Japonia. Zawody w Grójcu oraz Warce rozgrywane były na dwóch boiskach 2 x 8 min. Wszystkich obowiązywały takie same przepisy gry i wytyczne. Do turnieju finałowego zakwalifikowało się osiem drużyn: ze strefy wareckiej: Dania, Portugalia, Francja, Argentyna, ze strefy grójeckiej: Szwajcaria, Szwecja, Anglia, Japonia.
14 czerwca ma stadionie Grójeckiego Ośrodka Sportu „Mazowsze” od rana trwały zmagania finałowych drużyn. Mecze rozgrywane były tak jak na prawdziwym mundialu systemem pucharowym. Kto przegrał mecz odpadał z rywalizacji.
W pierwszym ćwierćfinałowym meczu zmierzyła się drużyna Danii i Francji. Po wyrównanym meczu bramkę o zwycięstwo zdobył napastnik z drużyny Francji, co zapewniło drużynie awans do półfinałów. W drugiej odsłonie ćwierćfinałów naprzeciw siebie stanęła drużyna Portugalii i Argentyny. Był to bratobójczy pojedynek, bo obie drużyny reprezentowały warecką jedynkę, finalnie zwyciężyła Argentyna 1:0. W trzecim ćwierćfinałowym meczu rywalizowały drużyna z Anglii i Szwajcarii, które prezentowały wyrównany, wysoki poziom gry. Jednak to Szwajcaria wykazała się lepszą skutecznością i kończyła swoje akcje celnymi strzałami. Ostatecznie zwyciężyła spotkanie 3:0.
Ostatnim półfinalistą okazała się być Szwecja, która wygrała zmagania z Japonią w czwartym ćwierćfinale. Choć Japonia próbowała z całych sił zdobyć bramki, to Szwecji jednak udało się zakwalifikować do kolejnego etapu rozgrywek.
Po ćwierćfinałach wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody za udział w zawodach drużynom odpadającym z dalszej rywalizacji. Dekoracji dokonali dyrektorzy ośrodków sportowych: CeSiR Warka Marian Górski i GOS Mazowsze Jerzy Binkiewicz.
– Taki turniej jak dzisiejszy daje mnóstwo radości młodzieży. Pozwala poczuć atmosferę największego wydarzenia piłkarskiego na świecie. Poza tym, my już wiemy kto jest mistrzem świata  – mówi Ireneusz Wojciechowski z GOS.
Następnie rozpoczęła się faza półfinałowa. W pierwszej kolejności stanęły naprzeciw siebie drużyny Francji oraz Szwajcarii. Oba zespoły toczyły zaciętą walkę, a bezbramkowy wynik utrzymywał się do ostatnich minut meczu. Wtedy to niespodziewanie celny strzałem popisali się zawodnicy Francji. W drugim półfinale Argentyna rywalizowała ze Szwecją, która do samego końca utrzymywała wysoki poziom rozgrywek. Wynikiem 2:0 zapracowała na awans do finału.
Po wyłonieniu finalistów zagrano mecz o III miejsce: Szwajcaria (PSP nr 1 Grójec) vs. Argentyna (PSP nr 1 Warka). Obie drużyny znają się dobrze z ligowych boisk, gdyż poszczególni zawodnicy reprezentują miejscowe kluby w Grójcu i Warce. Skuteczniej grę zakończyła Szwajcaria, która zwyciężyła mecz 2:0 i na pocieszenie zdobyła III miejsce. Czwartą lokatę zajęła Argentyna.
W długo wyczekiwanym finale zagrała ze Szwecją (PSP Belsk Duży) Francja (ZSP Chynów). Obie drużyny mocno zaangażowane w grę, od pierwszych sekund meczu prowadzili zaciętą rywalizację. Nikt nie chciał oddać łatwo zwycięstwa. Dopiero w 8 minucie meczu Szwecja pokusiła się o bramkę, którą podwoiła w dalszych zmaganiach, po zmianie strony boiska. Choć Francja próbowała gonić wynik nie udało się zdobyć bramek na remis. Szwecja przypieczętowała swoje zwycięstwo w ostatnich minutach gry bramką zza pola karnego, kończąc grę wynikiem 3:0.
Młodzi piłkarze odnieśli w pełni zasłużone, spektakularne zwycięstwo, zdobywając w całym turnieju 14 bramek, a tracąc tylko 2. Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Belsku Dużym reprezentowała grupa chłopców z klas V, VI i VII (Kacper Cyranowicz, Sebastian Kruszewski, Jakub Nowak, Bartek Kot, Piotr Skonecki, Dominik Rudnicki, Jeremi Jendrzejczak, Filip Kowalczyk, Damian Kempka, Michał Maciejczyk, Mateusz Hermanowicz) pod kierunkiem Łukasza Wiśnika.
Na zakończenie zawodów odbyła się uroczysta dekoracja drużyn. Puchary i medale wręczali wspólnie burmistrz Warki Dariusz Gizka i burmistrz Grójca Jacek Stolarski. Każda szkoła na pamiątkę otrzymała także dyplom i replikę piłki Mistrzostw Świata w Rosji. Wyróżniono także najlepszych zawodników turnieju: tytuł Najlepszego Bramkarza zdobył Patryk Lankiewicz (Francja),  Najlepszego Zawodnika Kacper Cyranowicz (Szwecja), a Królem Strzelców został Piotr Skonecki (Szwecja).
Po częściach oficjalnych GOS przygotował dla wszystkich uczestników turnieju poczęstunek w formie grilla. Wszyscy na spokojnie podzielili się wrażeniami z turnieju i zregenerowali siły po intensywnym wysiłku.

Organizatorami zawodów był Grójecki Ośrodek Sportu „Mazowsze” wspólnie z wareckim Centrum Sportu i Rekreacji. Mini Mundial odbył się pod patronatem burmistrza Grójca, Jacka Stolarskiego oraz burmistrza Warki, Dariusza Gizki. 

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja