Logo
Wydrukuj tę stronę

Pochowani bezimiennie zostaną zidentyfikowani?

Pochowani bezimiennie zostaną zidentyfikowani?

Szczątki 12 osób, prawdopodobnie ofiar II wojny światowej, znaleziono podczas poszukiwań na terenie niewielkiego zagajnika w Belsku Dużym.

Ekshumację przeprowadzono na wniosek Fundacji „Pamięć” oraz Niemieckiego Związku Ludowego Opieki nad Grobami Wojennymi, który zajmuje się m. in. poszukiwaniem niemieckich grobów wojennych.
– 3 lata temu otrzymaliśmy z Niemiec sygnał, że na terenie naszej posesji mogą być pochowani żołnierze niemieccy– mówi właścicielka działki. – Zresztą już wcześniej słyszeliśmy, że w tym miejscu jest grób. Nie mieliśmy jednak pewności – dodaje.
Do ekshumacji doszło 9 i 10 maja. W pierwszym grobie znaleziono szczątki 8 osób. Wiele wskazuje na to, że rzeczywiście należą one do żołnierzy niemieckich z czasów II wojny światowej. Jest nadzieja, że uda się zidentyfikować poległych, ponieważ przy szczątkach znajdowały się nieśmiertelniki.
W trakcie poszukiwań przypadkowo odnaleziono także drugi grób. Były w nim ciała 4 osób – trzech kobiet i jednego mężczyzny. Na obecną chwilę nie wiadomo, kim byli ci ludzie. Nie ustalono jeszcze, kiedy dokładnie i w jakich okolicznościach stracili życie. Można jednak przypuszczać, że ich śmierć nastąpiła w ostatniej fazie wojny lub tuż po jej zakończeniu.
Dominik Górecki

Jabłonka - Gazeta informacyjno-reklamowa. Aktualizacja strony: Paulina Omen-Klepacz. Aktualizacja techniczna: Dariusz Nowakowski. Strona stworzona dzięki Joomla.