Witaj, majowa jutrzenko!

Witaj, majowa jutrzenko!

26 kwietnia 2018r.  odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej im. 11 Listopada 1918r. w Gołoszach uroczystość z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, połączona z obchodami 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Celem tej uroczystości było rozbudzenie zainteresowań Ojczyzną i kształtowanie poczucia dumy z przynależności narodowej. Był to również czas przypomnienia zebranym historii powstania pierwszej w Europie, a drugiej na świecie najważniejszej ustawy, czyli Konstytucji oraz poznania genezy i roli w życiu narodu barw ojczystych.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście, których powitała dyrektor szkoły Małgorzata Krasuska, a byli to:
1. Jacek Adamski – sekretarz Gminy Błędów,
2. Włodzimierz i Grażyna Malczewscy – ofiarodawcy masztu,
3. Marek Kowalczyk – radny Gminy Błędów,
4. Andrzej Kacprzak – sołtys wsi Gołosze,
5. Halina Sitarek – przyjaciel szkoły,
6. Halina Augusiewicz – emerytowana dyrektor szkoły,
7. Hanna Pawlak – emerytowany pracownik szkoły,
8. Ewa Pieczątkowska – przewodnicząca Rady Rodziców,
9. Witold Wójcik – mazowiecka tv
Aby uczcić ten dzień uczniowie klasy IV, VI i VII przygotowali pod kierunkiem Genowefy Czarneckiej program słowno-muzyczny poświęcony naszym barwom narodowym i naszej Ojczyźnie. Oprawą muzyczną zajął się  Janusz Szarlip.
Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone było w naszej szkole po raz pierwszy, a jego inicjatorami byli Pan Włodzimierz Malczewski i śp. Stanisław Sitarek. Testament zmarłego przedwcześnie Pana Sitarka wypełnił Pan Malczewski ze swoją żoną, którzy z racji obchodów 100-rocznicy odzyskania niepodległości Polski ufundowali maszt i flagę państwową.
Bardzo podniosłym momentem tej uroczystości było przekazanie na ręce Pani dyrektor M. Krasuskiej przez lokalnego patriotę flagi państwowej, którą poczet flagowy w osobach- Patryk Snopek, Szymon Pośniak i Seweryn Wojciewski - uroczyście podniósł na maszt przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego”.
Ten szlachetny gest, za który z całego serca Panu Malczewskiemu dziękujemy, jest dla nas szczególnym wyróżnieniem, bo wiąże się nierozerwalnie z zaszczytnym imieniem, jakie nosi nasza szkoła - „11 listopada 1918r.” - powiedziała w swoim przemówieniu dyrektor szkoły – Małgorzata Krasuska.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że wyróżnienie takie jest jednocześnie zobowiązaniem do poznawania swoich korzeni oraz atrybutów własnej tożsamości, której symbol flagi ma szczególne znaczenie. Eksponując nasze ojczyste barwy narodowe podczas różnych uroczystości szkolnych i państwowych, będziemy czynić to z szacunkiem, by patrząc na powiewającą na wietrze biało-czerwoną chorągiew, manifestować patriotyzm i poczuć dumę z faktu bycia Polakami. Jesteśmy to winni nie tylko Panu Malczewskiemu, ale także sobie samym, naszym dzieciom i wnukom, a przede wszystkich Polsce.
 Uroczystość była dla wszystkich zebranych wspaniałą lekcją patriotyzmu.
Opracowała:
Genowefa Czarnecka

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja