Osiedle Nowy Belweder - przyszłość mogielnickiego budownictwa

Osiedle Nowy Belweder  - przyszłość mogielnickiego budownictwa

Po kilku latach uzgodnień i prac projektowych Rada Miejska w Mogielnicy we wrześniu br. podjęła uchwałę finalizującą zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla działek budowlanych na terenie sołectwa Izabelin na skraju miasta.

Decyzja ta otwiera drogę do rozpoczęcia budowy nowoczesnego osiedla. Decyzja rady, choć niejednogłośna, jest historyczną i ważną dla rozwoju miasta. Wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe to nowość w Mogielnicy. W mieście z trudem bowiem można znaleźć mieszkania, które mogą stanowić lokum „na początek” dla młodych małżeństw. Inwestorem jest firma z terenu powiatu grójeckiego, RJ Trade Sp. z o.o., która cieszy się dobrą opinią. Początki inicjatywy sięgają 2012 roku. Wtedy to samorząd Mogielnicy w drodze przetargu sprzedał ponad 12-hektarową działkę zlokalizowaną pomiędzy osiedlem Belweder, a miejscowością Górki – Izabelin. Realizacja pomysłu zagospodarowania tego terenu, ze względów proceduralnych ciągnęła się długie lata. Według dokumentów teren pierwotnie przeznaczony był pod zabudowę jednorodzinną. Inwestorzy mieli jednak inny plan. Celem było wprowadzenie zabudowy mieszanej jedno i wielorodzinnej. – W Mogielnicy nie ma zaplecza mieszkaniowego dla młodych małżeństw – tłumaczy Skoneczny prezes RJ TRade sp. z o.o. Taka forma pomieszczeń, bloki wielorodzinne, jest dobrym rozwiązaniem „na start”. W mieście jest kompleks sportowy, szkoły, przedszkola, planowany jest żłobek. Położenie pośród lasów podnosi atrakcyjność terenów przeznaczonych pod budownictwo. Budowa mieszkań sprawi, że młodzi ludzie nie będą wyjeżdżać z miasta w poszukiwaniu lokum. O lokalizacji inwestycji w Mogielnicy zadecydowało również dobre połączenia komunikacyjne, czyli bliskie sąsiedztwo z drogą wojewódzką nr 728, której ostatni odcinek Mogielnica-Wólka Gostomska aktualnie jest przebudowywany na terenie gminy Mogielnica. Budowa mieszkań może również wpłynąć na pozostanie młodzieży w miejscowości, co przełoży się na możliwość zatrudnienia ich w lokalnych firmach i przedsiębiorstwach. Firma RJ Trade Sp. z o.o. planuje budowę niskich, maksymalnie czteropiętrowych bloków. Zapewnia, że będą to mieszkania na każdą kieszeń o powierzchni od 40 m2 do 60 m2. Pozostałą część działki chcemy zagospodarować pod budownictwo jednorodzinne.
Z planów inwestycyjnych firmy cieszy się również burmistrz Mogielnicy, Sławomir Chmielewski. – Uważam, że planowana inwestycja idealnie wpasowuje się w możliwości i zapotrzebowanie regionu. Szkoda, że tak długo trwały procedury, na które niestety gmina nie miała wpływu. Niewątpliwie wpłynęło to na opóźnienie zamierzeń inwestycyjnych. Mam nadzieję, że perspektywa budowy osiedla w przyszłym roku zachęci wielu młodych do rozważenia możliwości pozostania w gminie. Budowa zakładu przetwórstwa owocowo-warzywnego przez ukraińskiego inwestora rozpocznie się prawdopodobnie w przyszłym roku, to stworzy nowe miejsca pracy – mówi Chmielewski. – Region grójecki to największy sad w Europie. Wokół tej branży powstaje wiele drobnych firm, które potrzebują młodych ludzi. Liczne w regionie grupy producenckie tworzą również przecież miejsca pracy. Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania dla opisanego terenu to szansa dla dalszego rozwoju gminy i jej mieszkańców.

RJ

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja