Wybory samorządowe to ważna decyzja o przyszłości naszych małych Ojczyzn

Wybory samorządowe to ważna decyzja  o przyszłości naszych małych Ojczyzn

R.: Do wyborów samorządowych pozostało kilkanaście dni. Dlaczego te wybory są tak ważne?

S. K.: Wybory samorządowe to ważny moment podejmowania decyzji o przyszłości naszych małych Ojczyzn. Zachęcam wszystkich wyborców do pójścia 21 października do urn wyborczych. Swój głos oddadzą Państwo cztery razy: na kandydata do rady gminy czy miasta, wójta lub burmistrza, do rady powiatu i do sejmiku województwa mazowieckiego. Wszystkie szczeble samorządu są istotne dla funkcjonowania naszego regionu, dlatego ważne jest, byście świadomie wybrali Państwo najlepsze kandydatury – lokalnych patriotów. Dla mnie lokalny patriotyzm oznacza dbałość o dobro obywateli i rozwój regionu oraz pracę na rzecz społeczności, służbę dla dobra wspólnego, budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

R.: Czego wyborcy powinni oczekiwać od samorządowców, włodarzy swoich gmin i miast?
S. K.: Przede wszystkim transparentności w działaniu i podejmowaniu decyzji, stałych konsultacji z mieszkańcami, a także profesjonalizmu, uczciwości i zaangażowania. Osoby wybrane na radnych, wójtów czy burmistrzów muszą pamiętać, że to mieszkańcy oddają w ich ręce swoje sprawy. Dla dobrego samorządowca priorytetem zawsze będą mieszkańcy, a nie interesy własne lub wąskich grup.
Miałem przyjemność wzięcia udziału w odbywających się w ostatnich tygodniach kilku konwencjach samorządowych, między innymi w Kozienicach, Zwoleniu, Karczewie. Jestem pod wrażeniem pomysłów, energii i zaangażowania, siły kandydatów Prawa i Sprawiedliwości.

R.: Jak polityka ogólnopolska przekłada się na politykę w samorządach?
S.K.: Rząd Zjednoczonej Prawicy stara się wspierać samorządy, dlatego premier Mateusz Morawiecki zaproponował szereg programów, które mają pomóc w rozwoju Polski gminnej i powiatowej między innymi: program budowy dróg lokalnych, Maluch+, czyli wsparcie dla rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, czy „Dobra okolica” – środki finansowe dla samorządów chcących tworzyć domy seniora lub tematyczne place zabaw dla dzieci. Samorządowcy powinny aktywnie zabiegać o pozyskanie środków finansowych z budżetu państwa, żeby móc zaspokoić więcej potrzeb mieszkańców. Samorząd pełni również ważną rolę w przekazywaniu informacji i promowaniu niektórych programów, na przykład: „Ciepły dom” i bliźniaczego „Czyste powietrze”, skierowanych do właścicieli domów jednorodzinnych. Oferują one środki finansowe na wymianę pieców grzewczych, okien, a także na termomodernizację domów. Realizacja tych działań pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania domu, ale także ograniczyć smog – niską emisję, która truje nas, nasze rodziny, dzieci i sąsiadów.

R.: A jak Pan ocenia kończącą się kadencję zarządu i rady powiatu grójeckiego, w której większość miało Prawo i Sprawiedliwość?
S. K.: Starosta Marek Ścisłowski oraz klub radnych Prawa i Sprawiedliwości mieli niezwykle trudne zadanie. Poprzednicy zostawili tragicznie zadłużony powiat na ok 40 mln złotych. Aktualnie, dzięki ogromnemu wysiłkowi rządzących powiatem, udało się zmniejszyć to zadłużenie o 11 mln zł, a przy tym udało się zrealizować wiele inwestycji i zwiększyć dochody w budżecie o ok 20 mln zł. Władze powiatu aktywnie poszukiwały możliwości pozyskania dotacji zewnętrznych, dzięki czemu udało się przeznaczyć około 40 mln zł na remonty i budowę dróg oraz około 20 mln zł na służbę zdrowia.

R.: Na zakończenie zapytam o decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uruchomieniu skupu jabłek przemysłowych przez firmę współpracującą z rządem. Jak Pan ocenia tę inicjatywę?
S.K.: Politycy Prawa i Sprawiedliwości podchodzą odpowiedzialnie do spraw wszystkich grup społecznych i przedsiębiorców. Minister Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że sadownicy, w tym trudnym roku ogromnej nadpodaży owoców, muszą otrzymać wsparcie ze strony władz centralnych. Skup pół miliona jabłek przemysłowych z gwarancją wyższej ceny niż te oferowane przez ostatnie tygodnie przez przetwórnie i skupy to oczekiwana przez sadowników inicjatywa. Mamy nadzieję, że cała akcja będzie się odbywała bardzo sprawnie i wyeliminuje nieuczciwych skupujących, zaniżających ceny. Możliwości państwa w działania stabilizujące na rynku są niewielkie, ale dokładamy wszelkich starań, by pomóc sadownikom otrzymać godną zapłatę za Ich pracę.

R.: Dziękuję za rozmowę.
S. K.: Dziękuję i pozdrawiam Czytelników.

Redaktorka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.         www.stanislawkarczewski.pl           www.facebook.com/stanislawkarczewski           www.twitter.com/stkarczewski

Zapraszam do moich biur: w Nowym Mieście nad Pilicą: ul. Szeroka 12 A/B, czynne w: poniedziałki godz. 9:00-15:00; wtorki godz. 9:00-17:00; środy, czwartki, piątki godz. 13:00-17:00, w Grójcu: ul. Piłsudskiego 4 (I Piętro), czynne w: środy godz. 14:00-18:00; czwartki godz. 9:00-12:00; piątki godz. 14:00-18:00, w Warce: ul. Warszawska 45 (budynek Centrum Sportu i Rekreacji), czynne w środy godz. 9:00-13:00.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja