Pobiegli na Dychę

Pobiegli na Dychę

Grójeckimi ulicami zawładnęli biegacze, rolkarze oraz miłośnicy nordic walkingu. W sumie 400 zapaleńców sportu.

Kolejna, już ósma Grójecka Dycha za nami. W tegorocznej edycji imprezy sportowej wzięło udział 400 uczestników.

Polska w Grójcu
W tym roku organizatorzy imprezy dokonali zmiany trasy biegu, która prowadziła ulicami Grójca. Trasa biegów głównych wytyczona została na 4 km pętli i prowadziła ulicami: Zbyszewską, Piłsudskiego, Niepodległości oraz Słowackiego. Meta biegu zlokalizowana była na al. Niepodległości vis a vis Urzędu Pocztowego.
W tym roku uczestnicy Grójeckiej Dychy mieli do pokonania 10 kilometrów (biegacze oraz uczestnicy nordic walking), rolkarze trasę dwa razy dłuższą – 20 km.
Do Grójca zjechali biegacze, rolkarze oraz miłośnicy nordic walkingu z całej Polski. Poza znajomymi twarzami z powiatu grójeckiego byli uczestnicy m.in. z Gdańska, Warszawy, Gdyni, Bydgoszczy, Lublina, Radomia, Bełchatowa.
Najstarszy uczestnik imprezy Tomasz Hołowicz z Warszawy mógł pochwalić się wiekiem 78 lat. Wśród kobiet nie brakowało seniorek, a na ich czele stała Teresa Żywek z Warszawy (71 lat). Najmłodszym uczestnikiem w biegu na 10 km był Adrian Bogumił z Augustowa (16 lat).Puchar został w powiecie
Do rywalizacji w biegu głównym na 10 km na starcie stawiło się 213  uczestników. Niepokonany okazał się mieszkaniec Nowego Miasta nad Pilicą, który przebiegł ten dystans w czasie 36 min i 15 sek. Puchar Grójeckiej Dychy w tej kategorii  nie wyjechał za granice naszego powiatu.
– Biegam regularnie pięć razy w tygodniu – mówi Michał Weder z Nowego Miasta nad Pilicą, zwycięzca biegu na 10 km – Trenuję cały czas na różne dystanse. Polecam imprezę, bo tutaj panuje rodzinna atmosfera. Nieocenieni są kibice na trasie, którzy pomagają w osiągnięciu zamierzonego celu. Mój czas jest daleki od życiówki, ale cieszę się, że brałem udział w tej imprezie.
Na trasie nie brakowało znanych twarzy z grójeckich klubów sportowych.
– Impreza z roku na rok nabiera rumieńców – mówi Marceli Bińkowski, uczestnik biegu na 10 km. – Czas dzisiaj mam trochę gorszy, ale za rok postaram się to poprawić.
W biegu głównym wzięli również udział zawodnicy na wózkach inwalidzkich.
– To moja trzecia dycha – mówi Piotr Plesiewicz z Warki, który „wyjechał” trzecie miejsce w kategorii biegu na wózku – Widzę, że udało mi się dzisiaj zrobić życiówkę, co bardzo mnie cieszy, ponieważ specjalnie się do dzisiejszego udziału nie przygotowywałem. Polecam imprezę innym.
Swoje pięć minut mieli również biegacze z kijkami – nordic walking. Dyscypliny, która z dnia na dzień poszerza grono sympatyków. Jest również alternatywą dla osób, które mają problemy ze stawami.
– To moja pierwsza dycha z kijkami, na trzech wcześniejszych edycjach biegałem – mówi 60-letni Adam Adamczyk z Warszawy, mieszkaniec Chynowa, zwycięzca biegu z kijkami. – Opłaciło się, bo zwyciężyłem. Zdecydowanie trudniej się biega, ale opanowanie techniki chodzenia z kijkami również wymaga czasu i cierpliwości. Ja potrzebowałem około rok, aby dojść do perfekcji. Ze względu na wiek przerzuciłem się na nordic walking. Z uwagi na atmosferę będę tutaj przyjeżdżał stale.Mistrzowie na ulicach Grójca
Rolkarze w tym roku mieli do pokonania dystans 20 km. To specjalnie dla nich zmieniono bieg tegorocznej trasy. Cel był jeden, osiągnięcie jak największej prędkości. Doceniali ją rolkarze ze światowymi osiągnięciami. Na czterech kółkach (na jednej rolce) wystartowało 84 uczestników.
– Bardzo dobra trasa, momentami jechałem 50 km na godzinę – mówi Antoni Wróbel z Gdańska, rolkarz, mistrz świata we wrotkarstwie szybkim - Jestem w Grójcu po raz pierwszy, namówił mnie do udziału w tej imprezie kolega. Widzimy się za rok. 
Bieg główny oraz wyścig rolkarzy poprzedziły rywalizacje dzieci i młodzieży. Tutaj do pokonania były krótsze dystanse, od 100 do 800 metrów w zależności od wieku. Na starcie Grójeckiej Dychy stawiło się około 350 młodych miłośników biegania. – Dycha to impreza przygotowywana przez biegaczy i rolkarzy dla biegaczy, rolkarzy i drugi raz dla miłośników nordic walking – mówi Jerzy Bińkiewicz, dyrektor Grójeckiego Ośrodka Spotu. – Cieszymy się, że w imprezie bierze udział tylu uczestników z całej Polski. To nas motywuje do działania.
Odrębną kategorią byli przedstawiciele służb mundurowych. W biegowych zmaganiach wzięło udział 30 funkcjonariuszy policji, straży pożarnej oraz żołnierzy.Na deser rowery
Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymywali pamiątkowe puchary, medale oraz dyplomy. Każdy z uczestników brał udział w losowaniu nagród z szansą na wygranie dodatkowej nagrody, voucherów np. na pizzę, lub rowerów (do wygrania 4 sztuki ufundowane przez GOS). Nagrody oraz puchary wręczali zwycięzcą Jacek Stolarski, burmistrz Grójca oraz Jerzy Bińkiewicz, dyrektor GOS.
Organizatorem Grójeckiej Dychy jest Grójecki Ośrodek Sportu. Współorganizatorami Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „BIEDRONKI” oraz Stowarzyszenie Społeczna Inicjatywa Grójecka NOVUM.
Dokładne wyniki dostępne na stronie www.gosmazowsze.pl

Paulina Omen-Klepacz

Ostatnio zmienianyczwartek, 11 październik 2018 23:07
Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja