Przywrócą tożsamość

Przywrócą tożsamość

Mogiła poległych żołnierzy w Belsku Dużym zyska nowy wygląd.

Z początkiem września w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom poległym w Belsku Dużym. Mowa o mogile zbiorowej żołnierzy Wojska Polskiego poległych w wojnie obronnej z Niemcami 8 września 1939 roku, która położona jest w starej części cmentarza parafialnego w Belsku Dużym. Obecna mogiła z lastryka jest już dotknięta duchem czasu, a popękany nagrobek i nieczytelne napisy nie oddają zdaniem władz Belska Dużego hołdu poległym.  W połowie sierpnia rozpoczną się prace remontowe.
– Zwrócił się do nas przodek jednego z żołnierzy, który dopatrzył się błędu w nazwisku – mówi Emilia Tomasiak z belskiego urzędu. – Kiedyś napisy na nagrobkach malowano, w związku z tym z biegiem czasu mogły one ulec wytarciu, stąd pomyłka.
Chodziło o Jana Machnika, którego dane na nagrobku widniały w formie Jan Madznik. W trakcie wyjaśnień doprecyzowano również dane poległego Władysława Pajana, zapisanego na nagrobku jako Gujan.
Samorząd zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o potwierdzenie nazwisk żołnierzy, którzy zostali pochowali w zbiorowej mogile. W toku wyjaśnień okazało się, że w mogile spoczywają jeszcze jedne szczątki, czyli w sumie ośmiu żołnierzy. Zabrakło wyszczególnienia Emanuela Jakubczaka, który widniał w dokumentacji Polskiego Czerwonego Krzyża, potwierdzonej przez proboszcza parafii w Belsku Dużym z 1940 roku.
W związku z procedurą władze Belska Dużego podjęły decyzję o odnowieniu mogiły poległych. Poza zmianami w nazwiskach, w górnej części płyty pojawi się również symbol polskiego orła wojskowego z 1919 roku, a cały nagrobek zyska nowy wygląd.
– Chcemy przywrócić pamięć poległych – dodaje Emilia Tomasiak. – Mogiła jest bardzo ważnym miejscem dla lokalnej społeczności.
Belski samorząd wystąpił do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie przebudowy mogiły w ramach programu Groby i cmentarze wojenne w kraju. Przewidywany koszt remontu to 30 000 złotych, dofinansowanie pokryłoby 80% wartości zadania.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja