„Dołek” pęka w szwach

„Dołek” pęka w szwach

Spore zainteresowanie miejscami w szkołach średnich prowadzonych przez powiat grójecki.

Tegoroczny nabór do szkół średnich był wyjątkowy. Wszystko za sprawą reformy edukacji, w wyniku której wygaszono gimnazja, a w szkołach podstawowych przywrócono system ośmioklasowy. W rezultacie dwa roczniki, absolwenci III klas gimnazjów i VIII klas podstawówek, w tym samym czasie zaczynają swoją przygodę ze szkołą średnią.
Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszyła się oferta przygotowana przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych (ZSP) im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec, czyli popularny „dołek”. Placówka przyjęła 425 uczniów (dla porównania – według stanu na 30 września 2018 roku – w całym ZSP uczyło się 468 uczniów).
Przyjęci uczniowie zostali zakwalifikowani do 15 oddziałów. Szczególnie chętnie wybierali kierunek technik spedytor (83 osoby). W już utworzonych klasach pierwszych w ZSP jest jeszcze 8 wolnych miejsc.
Po wakacjach w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Grójcu naukę rozpocznie 249 pierwszoklasistów, którzy stworzą 10 oddziałów, z czego aż 3 to klasy z rozszerzonym programem biologii i chemii. W szkole, w oddziałach, które już zostały powołane, jest jeszcze 51 wolnych miejsc.
Wareckie Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Wysockiego wybrało 126 absolwentów podstawówek i gimnazjów. Trafią oni do 4 klas pierwszych. Nowi uczniowie tej placówki najczęściej decydowali się na naukę w klasie z rozszerzonym programem matematyki i geografii.
Gdyby ktoś jeszcze chciał zostać uczniem wareckiego LO, wciąż ma taką szansę. Szkoła posiada bowiem wolne miejsca w liczbie 24.
Przystań w innej wareckiej szkole, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. I Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”, znalazło 168 uczniów. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszyła się szkoła branżowa I stopnia, którą wybrało 28 osób. W placówce wciąż jest dużo wolnych miejsc – 120 (dotyczy klas już utworzonych).
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi przyjęło 146 uczniów i wciąż ma miejsca dla kolejnych 45. W szkole zostanie utworzonych 6 oddziałów. Najbardziej popularny kierunek w tej placówce to technik architektury krajobrazu.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Jasieńcu zasiliło 174 pierwszoklasistów. Najwięcej osób wybrało kierunek technik informatyk (specjalista cyfrowych technik audiowizualnych). Placówka ma wciąż 51 wolnych miejsc w klasach, które zostały utworzone.
Ogółem w szkołach średnich w Grójcu, Warce, Nowej Wsi i Jasieńcu przygotowano 2114 miejsca. Naukę w tych placówkach brało pod uwagę 2748 uczniów, z czego 2293 spełniło kryteria punktowe. Ostatecznie jednak do 6 wspomnianych szkół prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Grójcu od września będzie uczęszczać 1288 pierwszoklasistów (tyle osób ostatecznie zdecydowało się na naukę w nich). Stworzą 48 oddziałów. Dla porównania – w poprzedniej rekrutacji, która miała miejsce w 2018 roku, do 19 oddziałów przyjęto jedynie 526 uczniów (było wówczas znacznie mniej chętnych).
Podane dane dotyczą stanu z dnia 25 lipca 2019 roku.


Ostatnio zmienianyponiedziałek, 05 sierpień 2019 22:44
Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja