Wróciła do wiernych

fot. Gość Łowicki fot. Gość Łowicki

Historyczny dzień w żdżarskiej parafii.

Tegoroczny odpust w parafii św. Anny w Żdżarach miał wyjątkowy charakter. Wierni świętowali jubileusz kapłaństwa ks. Rocha Walczaka, odsłonięcie obrazu Matki Bożej oraz poświęcenie nowego feretronu (przyp. red. przenośny, obustronnie namalowany obraz religijny w ozdobnych ramach obnoszony podczas procesji w kościele katolickim). Uroczystościom przewodniczył pochodzący ze żdżarskiej parafii bp Józef Zawitkowski, a mszę świętą celebrował ksiądz Roch Walczak, który obchodził tego dnia jubileusz 50 – lecia kapłaństwa.   W niewielkiej świątyni „na górce” zebrały się tłumy wiernych, które skupione były na głównym wydarzeniu dnia, jakim był powrót wizerunku Matki Bożej, przez parafian nazywanej Żdżarską, po ponad rocznej konserwacji. Jej historia sięga 1600 roku, kiedy przejeżdżający tędy Jan Kazimierz ofiarował parafii wota m.in. obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Według początkowych założeń proces odrestaurowania obrazu miał potrwać niespełna trzy miesiące. Jednak z każdym kolejnym krokiem renowacji konserwator Małgorzata Ziarkiewicz odkrywała imponujące fakty, które wymagały dodatkowych zabiegów. Po oczyszczeniu wizerunku Matki Bożej, okazało się, że kryje się pod nią inny, oryginalny obraz sprzed 50 lat. Odrestaurowany wizerunek Matki Bożej zajął honorowe miejsce w głównym ołtarzu.
Przedstawiciele wszystkich sołectw w procesji z darami złożyli ofiary u stóp ołtarza. Został również poświęcony feretron z wizerunkiem Matki Bożej z głównego ołtarza, który z miłości do Maryi i rodzinnej parafii ufundował biskup senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski.
Nad feretronem, wykonanym przez państwa Szatkowskich opiekę sprawować będą panie i całe rodziny z Koła Gospodyń Wiejskich z Wału, rodzinnej miejscowości biskupa. Bp Zawitkowski ofiarował parafii również stroje łowickie dla gospodyń z KGW. Ubrane w nie Panie podczas ważnych wydarzeń kościelnych będą niosły na ramionach feretron Matki Bożej.
Tego dnia swój jubileusz obchodził również ks. Roch Walczak, który już pół wieku pełni posługę kapłańską. Z okazji tak wyjątkowego odpustu orkiestra dęta z Żelechlinka wspólnie z chórem parafialnym wykonali przygotowaną na tę okazję pieśń, do której słowa napisał bp Zawitkowski.
(red) fot. Gość Łowicki


Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja