8 września Dożynki Powiatu Grójeckiego

8 września Dożynki Powiatu Grójeckiego

Tradycją Ziemi Grójeckiej stało się organizowanie na początku września Dożynek Powiatowych.

Już 8 września ponownie spotkamy się w Sanktuarium Matki Bożej przy parafii św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Lewiczynie, gdzie o godzinie 14.00 rozpoczniemy tegoroczne Święto Plonów. Uroczystą Mszę Świętą w intencji wszystkich rolników z naszego powiatu celebrować będzie Jego Eminencja Kardynał Kazimierz Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski. 
W tym roku pragniemy skoncentrować się na zapewnieniu atrakcji dla rodzin i dzieci. Animacje i dmuchane place zabaw będą dostępne dla dzieci nieopodal strażnicy OSP Lewiczyn. Jak co roku Klub Motocyklowy COBRA FG przygotuje wystawę pojazdów i motocykli. Chcemy również umożliwić  zaprezentowanie się  na scenie naszym lokalnym ludowo-artystycznym zespołom. Tradycyjnie w czasie trwania imprezy będzie możliwość honorowego oddania krwi. Na zakończenie Dożynek wystąpią  D-Bomb oraz wywodzący się z naszego regionu DZIKU.  Chcemy, aby było to święto rodzinne dla wszystkich mieszkańców powiatu grójeckiego.
W ramach Dożynek zorganizujemy 4 konkursy. Pierwszym z nich jest to konkurs na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy. Wieniec jest symbolem plonów i urodzaju. Zgodnie z dawnym obyczajem niesiono go najpierw do kościoła, a następnie do gospodarza dożynek (najczęściej właściciela dworu), później cały orszak dożynkowy podążał śpiewając pieśni o trudzie pracy i udanych zbiorach. Wieniec otrzymywał dziedzic, który stawiał na stole w domu, gdzie odbywały się później zabawy i tańce. Wieniec dożynkowy był przechowywany przez cały rok w stodole, a przed nowym zasiewem dodawano zboże wykruszone z wieńca do worków ze zbożem.
Ponadto zostaną zorganizowane konkursy na Najładniejsze Stoisko – na których wystawcy zaprezentują swoją markę, wyroby i przyjmą zwiedzających smakowitymi przekąskami.
Nie lada wyzwaniem dla komisji konkursowej będzie wyłonienie Najlepszych Potraw Regionalnych – które z pewnością po Dożynkach na stałe wpiszą się w jadłospis  grójeckich domostw, a może i zostaną powtórzone w lokalnych restauracjach.
Po raz pierwszy nasi wystawcy zmierzą się w konkursie na  Najładniejszy Kosz Dożynkowy. Kosz taki  jest symbolem podziękowania, obfituje w różnorodność owoców i specjałów, którymi gospodarze dziękują przybyłym za udział w najważniejszym w roku święcie dla wszystkich rolników.
Mamy nadzieję na liczny udział w naszych konkursach- do czego serdecznie wszystkich zachęcamy. Wszelkie potrzebne informacje znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej www.grojec.pl, są tam zamieszczone regulaminy i zgłoszenia konkursowe oraz ogólny regulamin wystawcy na dożynkach – dla tych, którzy nie biorą udziału w konkursach a chcą zaprezentować mieszkańcom Powiatu swoją firmę bądź instytucję.

Starostwo Powiatowe

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja