„Nie zmarnowałem tych 18 lat”

„Nie zmarnowałem tych 18 lat”

Parafianie z kościoła Miłosierdzia Bożego w Grójcu uroczyście pożegnali proboszcza, ks. Stefana Kazulaka.

Ks. Stefan Kazulak związany jest z parafią pw. Miłosierdzia Bożego w Grójcu od 18 lat. Teraz odchodzi na emeryturę, podczas której będzie rezydentem w parafii św. Małgorzaty DM w Łomiankach, w dekanacie kampinoskim.

Minęło 18 lat
– Pierwszego lipca minie dokładnie 18 lat, kiedy zostałem wprowadzony tutaj jako proboszcz – mówi ks. Stefan Kazulak w rozmowie z Jabłonką.
Przez siedem lat ks. Stefan był proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu, a od 2007 roku był dziekanem dekanatu grójeckiego. W ubiegłym roku zastąpił go w pełnieniu tej funkcji, ks. Zbigniew  Suchecki, proboszcz drugiej grójeckiej parafii pw. św. Mikołaja. Ks. Kazulak był przez lata również kapelanem wojskowych, policji oraz strażaków.

Z Bramek do Grójca
Przyjechał do Grójca z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Bramkach, gdzie był proboszczem przez 12 lat. W tym okresie wybudował tam kościół, plebanię i cmentarz.
– W nagrodę zostałem skierowany do Grójca – wspomina ks. Kazulak.
Wtedy rozpoczął aktywną działalność w mieście. Zastał nowo wybudowaną świątynię, która wymagała wykończenia. Przez 18 lat wymienił m.in. żyrandole, wykonał pokrycie dachowe na kościele, ogrodzenie wokół parafii, wybudował pomieszczenia mieszkalne dla wikariuszy.
– Jest taka zasada, że trzeba pomalutku, etapami inwestować w parafię – mówi ks. Stefan Kazulak. – Parafianie byli bardzo ofiarni i miłosierni, co widać po wspólnych działaniach. Będzie mi brakowało tego miejsca i ludzi, ale jak mówił Pan Jezus, zrobiłem co swoje, czas odejść. Ze spokojnym sercem mogę powiedzieć, że nie zmarnowałem tych 18 lat.

Po pierwsze pomagać
Ks. Stefan Kazulak był również inicjatorem wielu przedsięwzięć religijnych w parafii. To dzięki jego zaangażowaniu w świątyni znajduje się figura św. Rity (patronki spraw beznadziejnych), a w każdy 22 dzień miesiąca (w dniu święta Rity) w kościele Miłosierdzia Bożego w Grójcu odprawiane są nabożeństwa, tak jak czyni się to w innych świątyniach, które czczą jej kult. Kolejną inicjatywą są msze w obrządku wschodnim, w języku ukraińskim, odprawiane z myślą o pracownikach sezonowych, którzy pracują u tutejszych sadowników. Za czasów działalności ks. Kazulaka w budynkach parafialnych rozpoczął funkcjonowanie również Caritas, prowadzone są Warsztaty Terapii Zajęciowej, a także spotkania dla anonimowych alkoholików.

Zgoda i zrozumienie
Społeczność parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu pożegnała ks. Stefana Kazulaka na uroczystej mszy świętej, która odbyła się 24 czerwca.
Księdzu serdecznie dziękowali jego liczni przyjaciele. – Za oddanie naszemu miastu, naszym mieszkańcom i parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu chcielibyśmy księdzu serdecznie podziękować. Cieszmy się, że tak wiele swojego czasu poświęcił ksiądz prałat zwłaszcza tym spośród nas, którzy potrzebowali pomocy i wsparcia. Byli wśród nich: niepełnosprawni i ich rodziny, dla których ksiądz organizował warsztaty terapii zajęciowej, osoby uzależnione od alkoholu, które znajdowały wsparcie we wspólnych spotkaniach i pomocy opiekunów oraz terapeutów, biedni i potrzebujący, dla których ksiądz wspólnie z Caritasem i gminą Grójec organizował pomoc czy mieszkańcy Grójca uczestniczący w świątecznych oraz okolicznościowych koncertach i spotkaniach. Wreszcie uczniowie i pracownicy grójeckich szkół i przedszkoli, którzy korzystali z dobrego słowa księdza prałata.  Dziękujemy za cały, osiemnastoletni okres pracy na rzecz miasta i gminy Grójec. Przez cały ten czas pracowaliśmy dla innych w pełnej zgodzie i zrozumieniu, wzajemnie się wspierając. Zawsze znajdowaliśmy wspólny język i zrozumienie – przemawiał podczas uroczystości burmistrz Jacek Stolarski.

Zaczął w Wieliszewie
Ks. prałat Stefan Kazulak urodził się w 1945 roku. W wieku 26 lat ukończył Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie. Po święceniach, które przyjął 6 czerwca 1971 roku, trafił do Parafii Rzymskokatolickiej Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie, gdzie spędził trzy lata. Potem posługiwał kolejno w parafiach: św. Anny w Grodzisku Mazowieckim (1974 – 1977), Chrystusa Króla w Warszawie (1977 – 1983), św. Zygmunta w Warszawie (1983 – 1987), Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Warszawie (1987 – 1988) i św. Maksymiliana Kolbe w Bramkach (1988 – 2000). 1 lipca 2000 roku objął urząd proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu.

Nowy proboszcz
Od 1 lipca nowym proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu będzie ks. Mirosław Lewaszkiewicz, dotychczasowy proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Boglewicach. Zastąpi go tutaj ks. Sławomir Gocałek, dotychczasowy wikariusz parafii Bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Więcej zmian
To nie jedyne zmiany w parafiach dekanatu grójeckiego. Na emeryturę przechodzi również ks. Grzegorz Krzysztofik z wareckiej parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Warce (zastąpi go ks. Jarosław Kucharczyk, dotychczasowy wikariusz parafii św. Wojciecha BM w Płochocinie, w dekanacie błońskim) oraz ks. prałat Henryk Trzaskowski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Floriana w Mogielnicy (zastąpi go ks. Grzegorz Wolski, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Ducha w Werdunie, w dekanacie tarczyńskim).
KO/DGPowrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja