Młodzi na nowo

Młodzi na nowo

Po 50 latach znów zasiedli we wspólnej ławce.

14 czerwca odbyło się nieformalne spotkanie absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Grójcu wtedy im. Aleksandra Zawadzkiego w 50. rocznicę otrzymania matury. Egzamin dojrzałości zdawało wtedy 101 osób.
Pomysłodawcą i inicjatorem spotkania jest ks. Józef Jędrzejewski z parafii św. Mikołaja w Grójcu, kapelan grójeckiego szpitala, który pół wieku temu przystąpił w tutejszym liceum do egzaminu dojrzałości. Wspólnie z 90. rówieśnikami z trzech klas, dokładnie 12 czerwca 1968 roku otrzymał świadectwo maturalne.
– Liceum grójecki świetnie przygotowywało człowieka do dalszego życia i edukacji – wspomina ks. Józef Jędrzejewski. – Tu uczono i wymagano, a moi koledzy i koleżanki dostawali się bez problemu na uczelnie wyższe.
Kolegą ks. Jędrzejewskiego ze szkolnej ławy był nieżyjący już Aleksander Grabowski. Absolwentami Liceum Ogólnokształcącego w Grójcu wtedy im. Aleksandra Zawadzkiego sprzed 50 lat są również m.in. Władysław Kumorek, Andrzej Borzechowski, Teresa Maziarczyk, Jerzy Szeliga, Mateusz Bodych, Marian Dalba, Stanisław Zygmunt, Helena Jezierska, Paweł Zięba, Krystyna Jaskólska, Barbara Brocka, Teresa Stępień, Barbara i Krystyna Czuchnickie, Roman Puchalski, Henryk Komorowski oraz Bogdan Recki.
Drugą osobą zaangażowaną w spotkanie był Marek Kostrzewa, który dzielił szkolną ławę z Władysławem Kumorkiem. – Na uznanie zasługuje ówczesne podejście grona profesorskiego. – wspomina Marek Kostrzewa. – Większość z nich już odeszła, pozostawiając po sobie naszą wdzięczność.
Koleżeński zjazd był okazją do przybliżenia zebranym losów każdego z abiturientów, którzy rozjechali się po świecie. Część z nich na co dzień nie ma ze sobą kontaktu. 
– Spotkanie było okazją do zdjęcia brzemienia 50 lat po maturze – mówi Marek Kostrzewa. – Poczuliśmy się na nowo młodzi. Ożyły nasze serca i umysły.  
Spotkanie uczniów ze wspólnej ławy poprzedziła msza święta odprawiona w kościele pw. św. Mikołaja w Grójcu w intencji zmarłych profesorów, pracowników, kolegów i koleżanek. Zebrani modlili się również za żyjących abiturientów oraz ich rodziny. Po nabożeństwie odbyło się nieformalne spotkanie koleżeńskie absolwentów grójeckiego liceum z roku 1968 w świetlicy starej mleczarni przy ul. Armii Krajowej w Grójcu. Tutaj nadszedł moment na wspomnienia, by móc znów poczuć się jakby się miało znów 18 lat.
– Cieszę się, że takie spotkanie się odbyło – mówi Andrzej Borzechowski. – Na co dzień nie mamy bowiem kontaktu z większością kolegów i koleżanek.
Wszyscy jednogłośnie potwierdzili chęć organizacji takich spotkań cyklicznie.
KO


Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja