Wyścig po euromandat

Wyścig po euromandat

26 maja wybierzemy naszych przedstawicieli w Europarlamencie. Na listach kandydatów tym razem brakuje mieszkańców naszego powiatu.

Powiat grójecki, tak jak w poprzednich wyborach do Europarlamentu, wraz z 28 innymi powiatami oraz czterema miastami na prawach powiatu tworzy okręg wyborczy nr 5, w którym po mandat europosła mogą sięgnąć jedynie trzy osoby. 
Jak wspomnieliśmy, w tym roku na listach pretendentów do Brukseli nie ma mieszkańców naszego powiatu. 5 lat temu w wyścigu o mandat europosła wzięli udział dwaj samorządowcy z grójecczyzny: Leszek Przybytniak (PSL) z Uleńca (gm. Grójec) oraz Jan Antoni Maciak (Solidarna Polska) z Julianowa (gm. Belsk Duży). Obaj jednak osiągnęli wyniki, które nie dały im wyborczego sukcesu.
W okręgu wyborczym numer 5 zarejestrowano 8 list kandydatów: Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, Wiosna Roberta Biedronia, Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni, Prawo i Sprawiedliwość, Lewica Razem – Partia Razem Unia Pracy RSS, Kukiz ’15, Polska Fair Play Bezpartyjni Robert Gwiazdowski oraz Jedność Narodu.
Liderką listy Konfederacji jest Kaja Godek, 37-letnia, warszawianka, znana działaczka pro-life. Z tego ugrupowania o miejsce w Europarlamencie ubiega się też m.in. Wojciech Mojzesowicz (10. miejsce na liście), były poseł z ramienia Samoobrony i minister rolnictwa.
Listę Wiosny Roberta Biedronia otwiera Paulina Piechna-Więckiewicz, która przez 8 lat zasiadała w radzie miasta stołecznego Warszawy. Przez 15 lat należała do Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Na liście Koalicji Europejskiej (KE) widnieje kilka powszechnie znanych nazwisk. „Jedynką” jest Jarosław Kalinowski, wieloletni działacz PSL-u, były wicepremier, a obecnie europoseł. Tuż za nim znalazł się Dariusz Rosati, wykładowca akademicki i minister spraw zagranicznych w latach 1995-97. Wśród kandydatów KE są także m. in. Paweł Wojtunik (pochodzi z Białobrzegów, były szef CBA), Elżbieta Lanc (członkini zarządu województwa mazowieckiego) czy Jolanta Hibner (posłanka kilku kadencji).
Głównym rywalem KE będzie Prawo i Sprawiedliwość. Listę tej partii w okręgu numer 5 otwiera obecny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. „Dwójką” PiS-u jest Maria Koc, która także jest wicemarszałkiem Senatu, „trójką” zaś Zbigniew Kuźmiuk (przez ostatnie 5 lat sprawował mandat europosła). Na liście PiS znajdziemy także kilku aktualnych posłów polskiego Sejmu: Macieja Małeckiego, Annę Kwiecień, Arkadiusza Czartoryskiego, Teresę Wargocką i Marka Opiołę. W walce o miejsce w Brukseli z ramienia rządzącej partii weźmie udział również wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. 
Koalicja Lewica Razem – Partia Razem postawiła m. in. na Dorotę Olko, rzeczniczkę prasową Partii Razem i Mateusza Dobrowolskiego, koordynatora tego ugrupowania na Mazowszu.
Barbara Husiew – tak nazywa się „jedynka” formacji Kukiz ’15. Jest wiceprezesem stowarzyszenia „Stop Bankowemu Bezprawiu”. Więcej doświadczenia politycznego ma Marian Piłka, któremu przypadło drugie miejsce na liście. Był on posłem przez cztery kadencje.
Wyborcy z powiatu grójeckiego będą mieli możliwość także oddania swego głosu na słynnego piosenkarza Andrzeja Rosiewicza, który reprezentuje komitet Polska Fair Play Robert Gwiazdowski.
Numer 1 na liście Jedności Narodu to dziennikarz Romuald Starosielec. Opinia publiczna powinna jednak bardziej kojarzyć innego przedstawiciela tego ugrupowania, Gabriela Janowskiego, byłego posła i ministra rolnictwa w latach 1991-93.
W poprzednich wyborach do Europarlamentu w okręgu wyborczym numer 5 po mandat sięgnęli: Zbigniew Kuźmiuk (PiS), Jarosław Kalinowski (PSL) oraz Julia Pitera (PO).


Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja