W grójeckim grasuje podpalacz lasów?

fot. OSP Mirowice fot. OSP Mirowice

Strażacy mieli wczoraj pełne ręce pracy. Wszystko za sprawą licznych podpaleń lasów, które płonęły w Kruszewie, Gilówce (Nowe Miasto nad Pilicą), Żdżarkach (Nowe Miasto nad Pilicą) oraz Prosnej (Nowe Miasto nad Pilicą). Dwa z nich gasił samolot, który dzięki zrzutom wody z góry zapobiegał przedostaniu się ognia na wierzchołki drzew. W większości przypadków ogień podłożył podpalacz.

- Takiego dnia w historii gaszenia pożarów lasów czy traw jeszcze nie mieliśmy - mówi Bogusław Sikorski z PSP Grójec. - Ewidentnie podpalacz podkładał ogień. Trochę bezmyślnie, ponieważ wczoraj był wietrzny dzień i ogień rozprzestrzeniał się ekspresowo.

Najgroźniejszymi pożarami lasów były zdarzenia w nowomiejskiej Gilówce oraz Żdżarkach. Tutaj działania strażaków wspierał samolot, który zrzucał wodę na płonące drzewa, aby zapobiec dalszemu przenoszeniu się ognia na wierzchołki drzew. W Gilówce akcja gaszenia trwała blisko 11 godzin, spłonęło w sumie 4 ha lasu. Podobnie było w Żdżarkach, gdzie ogień strawił ponad 3 ha lasu. W obu akcjach udział wzięło w sumie 84 strażaków. W Prosnej natomiast z ogniem walczyło 50 druhów.

W tym samym czasie Komenda Państwowa Straży Pożarnej w Grójcu otrzymała kolejne zgłoszenie o pożarze poszycia leśnego w Kruszewie ( godz. 13.30). W akcji wzięło udział dziewięć zastępów straży pożarnej, które przez kilka godzin walczyły z pożarem 4 ha lasu.

- Poszycie leśne ma kilkanaście centymetrów grubości i ugaszenie go wymaga dużo pracy - dodaje Bogusław Sikorski z PSP Grójec. - Już dzisiaj okazało się, że rozpaliło się pogorzelisko i strażacy od rana dogaszali ten teren.

Państwowa Straż Pożarna w Grójcu podejrzewa, że za licznymi pożarami lasów stoi podpalacz. Zgłosiła już swoje spostrzeżenia policji, która ma zwiększyć liczbę patroli.

-Z ogniem walczyli również strażacy z Odrzywołu, gminy sąsiadującej z Nowym Miastem nad Pilicą - dodaje Sikorski. - Niemożliwe, aby samoczynnie następowały kolejne pożary lasów na przestrzeni kilku kilometrów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za podpalanie lasów grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Ostatnio zmienianyśroda, 24 kwiecień 2019 11:44
Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja