Belsk ze złotym proporcem

Belsk ze złotym proporcem

Komisja Heraldyczna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pozytywnie zaopiniowała projekt herbu gminy Belsk Duży. Nowe insygnia władzy teraz czekają na opinię radnych gminy.

Początki prac nad herbem Belska Dużego sięgają końca 2016 roku. Wtedy właśnie pojawiła się pierwsza propozycja symbolu belskiej władzy.
Symbolem gminy Belsk Duży jest dziś umieszczone na białym tle zielone drzewo, pod którym znajdują się dwa czerwone jabłka oraz zielona wstęga. Emblemat ten jest jednak oficjalnie tylko logiem, znakiem rozpoznawczym. Belscy samorządowcy na czele z wójtem Władysławem Piątkowskim chcieli jednak, aby gmina doczekała się prawdziwego herbu uznanego przez Komisję Heraldyczną działającą przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).
Prace projektowe powierzono ponad dwa lata temu Tadeuszowi Gajlowi, grafikowi, światowej sławy twórcy przedstawień herbów szlachty polskiej. Jest autorem oficjalnych symboli m. in. Białegostoku, Zambrowa czy powiatu sokólskiego. Zadaniem artysty jest stworzenie herbu, którego motywy ściśle nawiązują do historii Belska Dużego i okolicznych ziem.
W przeciągu ponad dwóch lat pojawiało się kilka propozycji belskiego symbolu, które opiniowała Komisja Heraldyczna MSWIA. Finalnie pozytywnie zatwierdzając ostateczny projekt ósmego marca tego roku.
Herb wynikający z tradycji heraldycznej gminy Belsk Duży uwzględnia historię terenu gminy. Belsk Duży reprezentuje herb jego pierwszych właścicieli – Przerowa. Najstarszy materialny wizerunek tego symbolu znajduje się na płycie nagrobnej z 1500 r. Barłomieja Belskiego z Belska. Przedstawiał on żółtą chorągwię i grot na czerwonym polu.
Herbem gminy Belsk Duży jest zatem złoty proporzec jednostrefowy ukośnie w lewo z zawiniętym końcem ku górze na złotym grocie – drzewcu. Pod nim jabłko złote z takimiż pionowym ogonkiem i listkiem w prawo, jako nawiązanie do tradycji oraz podstawowej dziedziny gospodarki. Proporzec znajduje się w czerwonym polu.
– Herb się Belskowi Dużemu należy – mówi Władysław Piątkowski, wójt Belska Dużego. – Proces jego zatwierdzenia trwał nieco długo, ale finalnie mamy symbol, który zaopiniowało MSWiA, więc mamy pewność, że jest pełnoprawnym znakiem naszej gminy.
Poza herbem gmina Belsk Duży posiada zatwierdzony przez Komisję Heraldyczną projekt pieczęci oraz flagi z godłem. Główny symbol wykonano również w wersji linearnej oraz czarno-białej.
Nad zatwierdzonymi przez MSWiA insygniami władzy pochylą się teraz radni gminni, którzy uchwałą wprowadzą je w użycie.
Jak poinformował nas wójt Belska Dużego, władze nie będą rezygnowały z funkcjonującego do dzisiaj loga, do którego przyzwyczaili się już mieszkańcy. Oba symbole, herb oraz logo będą równorzędnie funkcjonowały w życiu gminy.
– Po akceptacji radnych herb pojawi się w miejscach do tego przeznaczonych, m.in. na ścianie budynku urzędu gminy – dodaje Piątkowski.
– Będziemy oswajać mieszkańców z nowym symbolem samorządu. Z loga jednak nie rezygnujemy.
Paulina Omen-Klepacz

Ostatnio zmienianyczwartek, 21 marzec 2019 10:29
Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja