Czas na nasze jabłka ….w Egipcie

Czas na nasze jabłka ….w Egipcie

Już od ponad roku w Algierii i Egipcie realizowana jest przez Związek Sadowników RP kampania informacyjno-promocyjna pt. „Czas na jabłka z Europy”.

Ma ona na celu rozpropagowanie na tamtejszych rynkach europejskich jabłek, w tym jabłek grójeckich wpisanych do rejestru unijnego jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Kampania obejmuje promocję walorów odżywczych i jakości, świeżych oraz przetworzonych jabłek.
Najważniejsze działania kampanii polegają na nawiązywaniu kontaktów handlowych z tamtejszymi partnerami. W ramach kolejnych działań kampanii w połowie września przedstawiciele kilku polskich grup producenckich wzięli udział w targach SAHARA EXPO w Kairze.
Nasze stoisko, już pierwszego dnia podczas oficjalnego otwarcia, odwiedził Jego Ekscelencja dr Ezz El-Din Abu Steit, Minister Rolnictwa Egiptu.  Minister, jak sam powiedział, spotkał się z delegacją kampanii w celu zbadania sposobów współpracy i wzmocnienia stosunków gospodarczych między naszymi krajami. Zwrócił uwagę, jak ważne jest nawiązanie kontaktów i zacieśnienie relacji handlowych  między polskimi eksporterami jabłek, a importerami  i ekspertami ds. żywienia na rynku egipskim.
Wszyscy, którzy odwiedzili nasze stoisko podczas czterech dni targów, mogli skosztować pysznych jabłek z polskich sadów oraz wziąć udział w pokazie gotowania z wykorzystaniem jabłek. Pokaz w ciągu tych kilku dni prowadził, wyczarowując wiele pyszności, znany kucharz Amr Helmy, egipski odpowiednik Karola Okrasy. Zależało nam na pokazaniu różnych możliwości przetworzenia jabłek, żeby poszerzyć świadomość konsumentów i tym samym również zwiększyć sprzedaż owoców.
Podczas targów nasze stoisko cieszyło się dużym powodzeniem. Polscy producenci byli bardzo zadowoleni z efektów swojego udziału, bowiem przeprowadzili szereg rozmów, a nawet podpisali już pierwsze kontrakty. Egipscy handlowcy mieli wiele pytań, byli zaciekawieni gamą odmian produkowanych w Polsce oraz dopytywali o warunki przechowalnicze.
Z rozmów wynikało, że egipski konsument najbardziej zainteresowany jest odmianami słodkimi o dużej jędrności. Egipt to duży rynek, ma ponad 90 mln mieszkańców, tym bardziej napawa optymizmem zainteresowanie naszymi jabłkami. Pomimo odległości i związanych z tym kosztów logistycznych z nadzieją patrzymy więc w kierunku tego rynku. Eksport będzie miał jak zwykle kluczowe znaczenie, zwłaszcza  że  zbiory jabłek w Polsce, w tym sezonie, prognozuje się na około 4,480 mln ton.

Katarzyna Bekasiewicz
Związek Sadowników RP
 

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja