U jednych wielka niewiadoma, inni już niemal pewni

U jednych wielka niewiadoma, inni już niemal pewni

21 października mieszkańcy powiatu grójeckiego wybiorą swoich przedstawicieli w radach miejskich i gminnych. W niektórych okręgach wyborczych rywalizacja będzie ogromna, w innych zarejestrowano tylko jednego kandydata.

Najostrzejsza walka zapowiada się w gminie Grójec, gdzie o 21 miejsc w radzie miejskiej ubiega się 214 kandydatów z 9 komitetów wyborczych.

Proporcjonalnie i JOW-y
Trzeba jednak wspomnieć, że w gminie Grójec obowiązuje tzw. ordynacja proporcjonalna. W dużym skrócie oznacza to, że mieszkaniec, oddając głos na danego kandydata, popiera również listę, z której ów kandydat startuje. Im więcej głosów na konkretną listę, tym więcej osób, które się na niej znalazły, uzyskuje mandat radnego. Ordynację proporcjonalną stosuje się też w wyborach do rady powiatu grójeckiego oraz do sejmiku województwa mazowieckiego.
W pozostałych gminach powiatu grójeckiego w wyborach do rad miejskich i gminnych obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze. System ten jest bardzo prosty – ten, kto w danym okręgu zdobywa najwięcej głosów, zostaje radnym.
Najciekawiej zapowiada się rywalizacja o mandaty radnych w gminie Jasieniec. W trzech okręgach, siódmym (Gniejewice i Gośniewice), trzynastym (Ryszki i Wola Boglewska) oraz czternastym (Ignaców, Osiny, Tworki), zarejestrowano aż 6 kandydatów na jedno miejsce.

Ośmioro prawie pewnych
Na drugim biegunie znalazły się gminy: Belsk Duży, Chynów i Pniewy. Tu w niektórych okręgach zarejestrowano tylko jednego kandydata.
W gminie Belsk Duży kontrkandydatów nie mają: Ewa Maciak (startuje w okręgu nr 2 – Belsk Duży, ulice: Kozietulskiego, Irysowa, Jaśminowa, Konwaliowa, Różana, Ogrodowa, Szkolna), Radosław Szewczyk (okręg nr 12 – wsie: Rosochów, Sadków Duchowny i Wilczogóra) oraz Jarosław Cąderek (okręg nr 13 – wsie: Aleksandrówka, Rożce, Sadków Kolonia oraz Sadków Szlachecki). Co ciekawe, ten ostatni również cztery lata temu nie miał przeciwnika. Wszyscy troje są członkami komitetu wójta Władysława Piątkowskiego Gmina Sprawna i Przyjazna.
Przeciwników nie doczekali się również trzej kandydaci z komitetu Gmina Sprawna i Przyjazna (komitet wójta Tadeusza Zakrzewskiego), którzy ubiegają się o miejsce w radzie gminy Chynów. Mowa o: Krzysztofie Wojdzie (okręg nr 7 – wsie: Janów, Martynów i Watraszew), Małgorzacie Kowalczyk (okręg nr 9 – wsie: Budziszynek, Gliczyn, Mąkosin i Zawady) i Marku Brzezińskim (okręg nr 12 – wsie: Kukały, Wola Kukalska, Wola Żyrowska i Żyrów).
Z kolei w gminie Pniewy praktycznie pewni miejsca w radzie mogą być: Karol Dróżdż (okręg nr 4 – wsie: Józefów, Osieczek, Rosołów, Wólka Załęska) oraz Marcin Horst (okręg nr 12 – wsie: Kocerany, Kolonia Jurki, Nowina Przęsławice). Obaj należą do komitetu Niezależni dla Gminy Pniewy, którego kandydatem na wójta jest obecny włodarz gminy Wiesław Nasiłowski.
Mieszkańcy okręgów, gdzie zarejestrowano tylko jednego kandydata, też będą oddawać głos. Na karcie do głosowania, którą otrzymają, znajdą się dwie kratki: „tak” oraz „nie”. Jeśli większość zakreśli kratkę „tak”, kandydat zostanie zatwierdzony.

Dominik Górecki

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja