Polsko-holenderska lekcja historii

Polsko-holenderska lekcja historii

Już po raz trzeci młodzież grójeckiego LO im. P. Skargi gościła swych rówieśników z holenderskiej miejscowości Helmond. Wraz ze szkołą Jan van Brabant College, liceum w Grójcu realizowała kolejny etap trzyletniego projektu „The Future of History” 2015-2018 w ramach programu Erasmus+.

Wizyta w Polsce rozpoczęła się w od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie uczniowie mogli dowiedzieć się więcej na temat historii naszej stolicy i dramatycznych wydarzeń z okresu II wojny światowej. Podczas kolejnych dni wizyty, uczestnicy projektu porównywali przyczyny i skutki migracji na przestrzeni dziejów w historii obydwu narodów, zastanawiali się nad wpływem migracji na społeczeństwo, biorąc pod uwagę różne aspekty życia, np. kulturę, religię, język, architekturę, modę, zainteresowania i kuchnię. Rozmowy były poparte prezentacjami na temat wpływowych migrantów oraz wywiadem z imigrantem mieszkającym w Polsce od kilku lat.
Jednym z głównych wydarzeń podczas spotkania, była wizyta w Warszawskim Archiwum Akt Nowych, gdzie uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w prezentacji na temat historii Powstania Warszawskiego, a także historii losów bohaterów uczestniczących w tamtych wydarzeniach, weteranów wojennych z Polski i Holandii. Dzięki uprzejmości i wysiłkowi pracowników Akt Nowych, wyszukano w archiwach również uczestników Powstania Warszawskiego pochodzących z Holandii.
Podczas warsztatów uczniowie tworzyli szóste wydanie czasopisma „The Future of History”. Artykuły tam zawarte dotyczą głównie tematyki migracji, lecz nie zabrakło w nich również opisów powojennych historii życia postaci, które brały udział w wydarzeniach podczas II wojny światowej.  Uczniowie dzielili się własnymi opiniami i przemyśleniami na temat wspólnej współpracy. 
Podczas zorganizowanego w szkole wieczorku pożegnalnego, holenderscy uczniowie mogli spróbować tradycyjnych potraw kuchni polskiej, przygotowanych przez rodziny goszczące.  
Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzin strony internetowej projektu „The Future of History: http://futureofhistory.logrojec.pl oraz strony liceum: www.logrojec.pl, gdzie można znaleźć dodatkowe informacje na temat wszystkich projektów Erasmus+ realizowanych przez naszą szkołę.
LO Grójec

Ostatnio zmienianyczwartek, 09 sierpień 2018 10:38
Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja