Była komenda, będzie blok

Była komenda, będzie blok

Dobra wiadomość dla najuboższych mieszkańców gminy, których nie stać na kupno mieszkania. Samorząd przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na budowę nowego budynku komunalnego dla 20 rodzin.

O planach budowy nowego obiektu na potrzeby komunalne informowaliśmy już w listopadzie ubiegłego roku. Teraz plany władz Grójca stają się realne.

Taniej zburzyć niż przebudować
Początkowo mówiło się, że nowe mieszkania komunalne powstaną w budynku dawnej komendy policji przy ul. Kościelnej. Po wykonaniu szeregu ekspertyz okazało się jednak, że przebudowanie tego budynku oraz dostosowanie go do obecnych wymagań byłoby bardzo kosztowne.
– Musielibyśmy generalnie przebudować wnętrze tego budynku, wzmocnić stropy  – mówi Marek Gora z wydziału inwestycji grójeckiego magistratu. – Uporać się również z wilgocią, która w nim panuje.
W związku z tym podjęto decyzję o wybudowaniu w jego miejsce nowego dwukondygnacyjnego bloku z poddaszem użytkowym.

20 mieszkań pod klucz
Nowy budynek o powierzchni całkowitej 1130 m2 zabezpieczy potrzeby komunalne 20 rodzin (wg założenia 59 osób). Zaplanowano w nim w większości lokale o wielkości średnio ok. 40 m2  na które składają się dwa pokoje plus kuchnia i wc. Będą one wykończone „pod klucz” wraz z wyposażeniem (np. kuchenka) oraz niezbędnymi mediami (również sieć telewizyjna) gotowe do zamieszkania od zaraz. Budynek będzie ogrzewany z kotłowni miejskiej.
Jeśli procedura przetargowa uruchomiona w najbliższych dniach zakończy się sukcesem prace ruszą jeszcze we wrześniu tego roku. Planowo nowy budynek komunalny ma być gotowy jesienią przyszłego roku. Zabezpieczono w budżecie na ten cel 3,9 mln złotych.
– Obowiązek zapewnienia mieszkań komunalnych narzuciły na samorządy sądy – mówi Jacek Stolarski, burmistrz Grójca. – Jesteśmy zobligowani do zabezpieczenia lokum osobom, które są eksmitowane ze swoich dotychczasowych mieszkań. Standard nowego budynku będzie na bardzo wysokim poziomie. Chcielibyśmy, aby zamieszkały w nim osoby, które nie zalegają z opłatami za czynsz oraz ludzie, którzy uszanują te pomieszczenia.


Najpierw budynek, potem ulica
Jednocześnie nową nawierzchnię zyska ul. Kościelna. Inwestycja ta miała być zrealizowana wcześniej, jednak z uwagi na potrzebę poprowadzenia nowych sieci do bloku komunalnego, zadanie zostało odłożone w czasie. Na te prace ogłoszony będzie odrębny przetarg.
– Musimy wykonać prace w kolejności, nie możemy niszczyć nowopowstałej nawierzchni ulicy – dodaje Jacek Stolarski.
Wizerunek ulicy zmieni się również w związku z planowanym wyburzeniem znajdującego się w jej ciągu drewnianego budynku komunalnego.
Grójecki samorząd ma obecnie w swoich zasobach 783 mieszkania komunalnych. (POK)

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja