Dzieci dzieciom

Dzieci dzieciom

 Lewiczyńska podstawówka od 20 lat wychowuje w duchu tolerancji oraz pomocy potrzebującym dzieciom na całym świecie.

Publiczna Szkoła Podstawowa im. UNICEF w Lewiczynie w piątek, ósmego czerwca świętowała jubileusz 20-lecia nadania placówce imienia.
Lewiczyńska podstawówka jest jedną z 21 szkół w Polsce, która nosi imię UNICEF. Okrągły jubileusz nadania szkole imienia UNICEF wraz z bracią szkolną świętowały władze gminy, przedstawiciele placówek oświatowych, księża, byli nauczyciele oraz dyrektorzy PSP w Lewiczynie, sponsorzy, mieszkańcy, grono pedagogiczne, rodzice oraz dzieci.
– Jeszcze świeżo przed oczami mamy wydarzenia z 26 maja 1998 roku, kiedy to nasza szkoła otrzymała patrona i sztandar – mówi Mirosława Bojaczuk, dyrektor placówki. – Jednak od tego czasu wiele się wydarzyło. Edukację w szkole ukończyło wiele pokoleń uczniów, a niektórzy biorący udział w uroczystości 20 lat temu, przyprowadzają dzisiaj do nas swoje pociechy.
W obchodach jubileuszu, który odbył się w piątek ósmego czerwca nie mogło zabraknąć przedstawiciela patrona szkoły, dyrektora generalnego polskiego komitetu UNICEF, Marka Krupińskiego.
– To młode pokolenie, które się rozwija w murach tej szkoły jest świadome, że nie wszędzie dzieci mają dostęp do takiego poziomu edukacji – mówił Marek Krupiński. – W wielu zakątkach świata dzieci zamiast kredek mają tylko jedną kredę do zapisywania swoich notatek.
Przez te wspomniane 20 lat zmienił się wygląd szkoły i jej otoczenie. Placówka została rozbudowana o salę gimnastyczną, boisko wielofunkcyjne, a budynek stał się bardziej nowoczesny i funkcjonalny.
– Edukacji w szkole przyświeca idea UNICEF, czyli wychowanie w duchu tolerancji oraz pomocy potrzebującym dzieciom na całym świecie – dodała Mirosława Bojaczuk. – To właśnie te przesłanki zaważyły na wyborze patrona naszej szkoły, która ówcześnie była jedyną placówką wiejską noszącą imię UNICEF.
Z okazji 20. jubileuszu placówki, rada pedagogiczna zorganizowała zbiórkę datków na wsparcie budowy sali lekcyjnej dla potrzebujących dzieci w Kamerunie. Akcję wsparły placówki z Łęczeszyc, Sielca oraz Zaborowa. W sumie udało się zebrać kwotę 2400 złotych.
– Ostatnie dwadzieścia lat działalności tej szkoły pokazało, że imię UNICEF zostało dobrze ulokowane – podsumował jubileusz Władysław Piątkowski, wójt gminy Belsk Duży.
Podczas uroczystości jubileuszowych swoje talenty zaprezentowali uczniowie placówki, którzy tradycyjnie zabrali swoich gości w podróż dookoła świata, aby pokazać kameruńskim dzieciom jak wygląda szkoła oraz do czego służy elementarz. W wielu zakątkach świata najmłodsi nie mają bowiem możliwości dostępu do edukacji. – Mamy nadzieję, że to się zmieni – podkreśliła dyrektor placówki.
UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

KO

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja