Odkrywali tajniki wody

Odkrywali tajniki wody

Gimnazjalistki z „dwójki” specjalistkami od grójeckiej wody.

Wyłoniono finalistów gminnego konkursu o wodzie pt. „Grójecka woda dostępna, bezpieczna i zdrowa”.
– Najwyższa pora przybliżyć społeczeństwu zakres swoich działań w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej i ochrony wód – mówi Janusz Gaweł, prezes grójeckiej spółki ZWiK. – Pierwsze poczynania w tym kierunku zostały skierowane do najbardziej chłonnej grupy wiekowej mieszkańców Grójca, czyli starszej młodzieży szkół gminnych.
Organizatorem konkursu była spółka Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grójcu, który wspólnie z burmistrzem Grójca, Jackiem Stolarskim ufundował nagrody. A było o co walczyć.
Konkurs rozpoczęto w listopadzie ubiegłego roku, dostarczając materiały edukacyjne do szkół, które do lutego tego roku przeprowadziły eliminacje szkolne. Ich liderzy brali udział w szkoleniu polegającym na przeprowadzaniu badań laboratoryjnych wody i ścieków.
– Celem zajęć było praktyczne, obiektywne i samodzielne potwierdzenie skuteczności uzdatniania wody przez lokalne stacje uzdatniania wody i skuteczność oczyszczania ścieków przez oczyszczalnię w Kobylinie. – dodaje Janusz Gaweł.
Kolejne spotkanie to warsztaty terenowe na terenie obiektów funkcjonujących w ramach ZWiK sp. z o.o.
Podczas finałów rozegranych 26 kwietnia drużyny otrzymały do wykonania zadania polegające na przeprowadzeniu analizy wody (przed uzdatnieniem i po), analizy ścieków (przed i po oczyszczeniu), odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania ZWiK sp. z o.o., procesu oczyszczania ścieków, procesu uzdatniania wody oraz odpowiedzi na pytania dotyczące grójeckiego wodnego środowiska przyrodniczego i jego ochrony.
– Konkurs korelował wiedzę merytoryczną czy wręcz naukową, umiejętności praktyczne, znajomość proekologicznych działań samorządu grójeckiego. Stało się to możliwe dzięki zaangażowaniu oraz umiejętnościom merytorycznym, organizacyjnym, dydaktycznym Anny Jóźwik, Małgorzaty Łazowskiej – mówi Marek Kulig, koordynator konkursu.
Znajomość grójeckiej wody przez uczniów przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Komisja zmuszona była przeprowadzić wyczerpujące dogrywki o miejsca 1. i 3., gdyż poziom drużyn był wyrównany, a zakres posiadanej wiedzy merytorycznej i praktycznej zaskoczył członków komisji – pracowników ZWiK
– Ekologia jest bardzo ważna – mówił podczas finału burmistrz Grójca, Jacek Stolarski. – Chcieliśmy również pokazać, jak duży nacisk kładzie się w Grójcu na produkcję wody oraz oczyszczanie ścieków, a także zwrócić uwagę jak kosztowne są to zabiegi. Dzięki inwestycjom skanalizowane jest dzisiaj całe miasto oraz część wsi, mamy 350 przydomowych oczyszczalni ścieków, wybudowaną i zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków, którą jeszcze w najbliższym czasie będziemy unowocześniać.
Łącznie nagrodzono 10 dwuosobowych drużyn ze wszystkich grójeckich gminnych szkół.
Nagrody w formie kart podarunkowych EMPiKu wręczyli osobiście burmistrz Grójca Jacek Stolarski oraz prezes ZWiK sp. z o.o. Janusz Gaweł.
Poniżej wyniki finału konkursu „Grójecka woda dostępna, bezpieczna i zdrowa”.
I miejsce PSP nr 2, oddziały gimnazjalne: Barbara Borowa, Julia Nowak.
II miejsce PSP Lesznowola: Dominik Banach, Dawid Zolort
III miejsce PSP Bikówek: Agata Kustosz, Mateusz Kowalczyk
Kolejne miejsca zajęły drużyny z PSP Częstoniew, PSP nr 1, PSP nr 2, PSP nr 3.
Patronat nad konkursem objął Burmistrz Gminy i Miasta Grójec.
Red./mk

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja