Z okien zniką koce?

Z okien zniką koce?

Szansa na termomodernizację Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach.

Władze powiatu grójeckiego wystąpiły z wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o zaciągnięcie pożyczki na termomodernizację budynku Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach.
– Ten ponad trzydziestoletni budynek wymaga ocieplenia oraz wymiany stolarki okiennej i drzwi – mówi Marek Ścisłowski, starosta powiatu grójeckiego. – Termomodernizacja zaprocentuje oszczędnościami w opłatach za ogrzewanie.
O środki na remont budynku tomczyckiego DPS-u Starostwo Powiatowe w Grójcu starało się już dwa lata temu w Urzędzie Marszałkowskim. Wtedy jednak wniosek znalazł się na odległej pozycji listy rezerwowej z brakiem szans na przyznanie dofinansowania. W tym roku pojawiła się możliwość skorzystania z tych funduszy.
– Otrzymaliśmy sygnał z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, że są dostępne środki na realizację zadania w postaci termomodernizacji budynku DPS-u w Tomczycach – mówi Jabłonce Marek Ścisłowski.
Władze powiatu grójeckiego kalkulują, że remont pochłonie blisko 3 mln złotych (ostateczne koszty poznamy po rozstrzygnięciu przetargu). Dotacja z Urzędu Marszałkowskiego to kwota 1,2 mln złotych.  W związku z brakiem środków w budżecie powiatu na pozostałą część kosztów, władze podjęły decyzję o zaciągnięciu pożyczki z WFOŚiGW w Warszawie w kwocie 2 mln złotych.
– Jest to bardzo korzystna pożyczka z oprocentowaniem rzędu 1,5% – argumentuje starosta grójecki.
Uchwałę rady powiatu grójeckiego w sprawie zaciągnięcia pożyczki z WFOŚiGW opiniuje Regionalna Izba Obrachunkowa. Po jej pozytywnej ocenie władze powiatu złożą wniosek o pożyczkę.
– W związku z wysoką kwotą pożyczki nasz wniosek musi ocenić zarząd WFOŚiGW w Warszawie na majowym posiedzeniu. – dodaje Ścisłowski.
Termomodernizacja tomczyckiego DPS-u zakłada ocieplenie budynku, wymianę stolarki okiennej oraz drzwiowej, montaż kolektorów słonecznych, wymianę instalacji sanitarnej oraz elektrycznej, a także docieplenie dachu.
Z informacji o szansie na termomodernizację budynku DPS-u w Tomczycach nie kryje zadowolenia dyrektor placówki.
– W tej chwili w okresie zimowym musimy używać koców do uszczelniania okien oraz drzwi – mówi dyrektor Marek Beresiński. – Nasza placówka cieszy się bardzo pozytywną opinią w środowisku, a o miejsce u nas pytają także mieszkańcy Warszawy. Konsekwencją termomodernizacji będzie na pewno rozwój naszego DPS-u.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace nad termomodernizacją budynku rozpoczną się w najbliższych miesiącach. Szybki termin wykonania prac wymuszają na władzach powiatu warunki umowy dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego.
– Marszałek dał nam czas do końca tego roku – mówi Ścisłowski. – Napisaliśmy już jednak pismo z prośbą o wydłużenie tego terminu.
Budynek Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach pochodzi z 1985 roku. Przez ponad trzydzieści lat nie był remontowany, a okna i drzwi – jak podkreśla dyrektor placówki – pozostawiają wiele do życzenia.
Budynek DPS-u zlokalizowany jest na terenie zespołu pałacowo - parkowego obejmującego obszar 3 hektarów, kiedyś stanowiący własność rodziny Fredro-Bonieckich. W jego skład wchodzi pałac wzniesiony w połowie XIX wieku w stylu późno-klasycystycznym, spichlerz piętrowy, murowany z cegły z XIX wieku oraz resztki parku założonego również w tym okresie. Ostatni właściciel tych dóbr zginął w obozie koncentracyjnym. Po wojnie mieściła się tu Spółdzielnia Produkcyjna, a po jej rozwiązaniu pałac zamieszkiwali pracownicy spółdzielni. Nieremontowany, dewastowany pałac popadł w ruinę. W 1975 roku na terenie parku rozpoczęto budowę nowego trójkondygnacyjnego budynku przeznaczonego na ośrodek wypoczynkowy Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przy tej okazji częściowo odrestaurowano pałac. Niedokończoną budowę wraz z zespołem pałacowo-parkowym w 1984 roku przekazano Wydziałowi Zdrowia i Opieki Społecznej w Radomiu, z przeznaczeniem na dom pomocy społecznej.
Obecnie opieką objęte są tutaj 93 osoby.

KO

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja