Jesteśmy zgranym zespołem

Jesteśmy zgranym zespołem

Rozmowa z Władysławem Piątkowskim, wójtem Belska Dużego.

Zgodzi się pan, że ubiegły rok był dla gminy Belsk Duży dość trudny? Pytam, bo nie wszystkie plany udało się zrealizować. Powiat nie zgodził się na utworzenie przez gminę liceum, na dłuższy czas w miejscu stanęła kwestia budowy drogi łączącej ul. Kozietulskiego z rondem w Belsku Dużym, nie udało się również znaleźć wykonawcy budowy zbiornika na wodę w Łęczeszycach i kanalizacji w Odrzywołku.
Jeśli chodzi o budowę zbiornika na wodę pitną przy Stacji Uzdatniania Wody w Łęczeszycach i kanalizacji, nie udało się wybrać wykonawców mimo przeprowadzenia przetargów, ponieważ bardzo wzrosły koszty inwestycji. Nie dość, że mocno podrożały materiały, to jeszcze firmy miały problem ze znalezieniem pracowników. To były główne przeszkody. Liczymy, że te zadania zrealizujemy w tym roku. 
Sprawa budowy łącznika pomiędzy rondem a ulicą Kozietulskiego jest na etapie wydawania przez starostę tzw. ZRID-u (Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej – red.). Jak otrzymamy ten dokument, będziemy mogli przeprowadzić mieszkańców domu, który stoi w miejscu planowanego łącznika. Zaznaczam, że zapewnimy tym osobom mieszkania komunalne. Gdy tylko otrzymamy wszystkie wymagane zgody, przystąpimy do tej inwestycji.
 
Ale sporo zaplanowanych zadań udało się wykonać. Jakimi ubiegłorocznymi osiągnięciami gmina może się pochwalić?
Prowadzimy w tej chwili dużą inwestycję oświatową – budowę pełnowymiarowej hali sportowej w Belsku Dużym. Chcąc zrealizować to zadanie, musieliśmy wykonać również inne prace takie jak chociażby odwodnienie gruntu, podłączenie kanalizacji i wody.
Oprócz tego zmodernizowaliśmy osiem dróg, m. in. przez Maciejówkę czy drogę łączącą Grotów z Oczesałami. Wykonaliśmy je bardzo solidnie. Ponadto, dużo pieniędzy wydajemy na bieżące utrzymanie ciągów komunikacyjnych, głównie prace związane z odwodnieniem pasa drogowego i utrzymania przejezdności dróg poprzez wysypanie kruszywem.
Skupialiśmy się również na wymianie i rozbudowie sieci oświetlenia ulicznego. Zamontowaliśmy energooszczędne lampy, wymieniliśmy automatykę.

Gmina ma koncepcję rewitalizacji centrum Belska Dużego. Jak wyobraża Pan sobie belski park po tej inwestycji?
Chodzi o to, by centrum Belska było przyjazne mieszkańcom. Bo w tej chwili nie ma u nas miejsca, gdzie można odpocząć. Przygotowujemy się do tej inwestycji już od dłuższego czasu. Najpierw uporządkowaliśmy teren przed urzędem gminy. Teraz staramy się o środki zewnętrzne na dalsze prace. Za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Wszyscy Razem”, której jesteśmy członkiem, złożyliśmy wniosek na dofinansowanie rewitalizacji obszaru między urzędem gminy a rondem. Chcielibyśmy, aby to miejsce stało się zielonym skwerkiem z alejkami spacerowymi. Musimy jednak najpierw poczekać, aż zbudujemy łącznik między rondem a ulicą Kozietulskiego.
Myślimy także o zagospodarowaniu terenu nad belskim zalewem. Mogłyby tam powstać ogródki, boisko do siatkówki plażowej czy amfiteatr, gdzie organizowalibyśmy gminną biesiadę. Takie przedsięwzięcie to jednak wydatek kilku milionów złotych. Czekamy więc na ogłoszenie naboru na dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Istotną sprawą dla samorządu Belska Dużego jest funkcjonowanie zakładu Ferrero.
To nie jest tak, że przychodzi duża firma do gminy, buduje się i potem płaci gminie podatki. Trzeba stworzyć warunki dla funkcjonowania tak wielkiego przedsiębiorstwa. Jak ktoś chce zainwestować duże pieniądze w otwarcie firmy, przychodzi do wójta i pyta najpierw o kwestie zaopatrzenia w wodę, odbioru ścieków, ewentualnie o dojazd. I dlatego za 9 mln zł rozbudowaliśmy i zmodernizowaliśmy oczyszczalnię. Ta inwestycja pozwoliła na rozbudowę Ferrero, bo nasza oczyszczalnia, zanim ją unowocześniliśmy, nie była w stanie „przerobić” takiej ilości ścieków.
Proszę mnie dobrze zrozumieć. Nie robiliśmy tego zadania jedynie dla Ferrero. Wykonaliśmy je, by zachęcić przedsiębiorców do inwestowania na terenie naszej gminy. Gmina może zarabiać, ale pod warunkiem, że wcześniej dużo zainwestuje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną.

W powszechnej opinii Belsk Duży to dość bogata gmina, przynajmniej jak na warunki powiatu grójeckiego. Pan jednak powtarza, że zamożność to mit.
Ludzie mówią, że jesteśmy bogaci, ale brzmi to jak zarzut. Jeśli ktoś doszedł do majątku pracą, to nie można mówić i wytwarzać wokół tej osoby atmosfery podejrzenia. Zresztą nie należy dzielić gmin na biedne i bogate. Po prostu jedne mają mniejsze możliwości, inne większe. Bogactwo polega jedynie na tym, że samorząd ma duże możliwości, które wykorzystuje w różnym stopniu.

Gołym okiem widać, że współpraca na linii gmina Belsk Duży – zarząd powiatu grójeckiego nie jest idealna. Widać to chociażby po tym, że próżno szukać większych inwestycji powiatu na terenie Pana gminy.
Jeśli mamy oceniać współpracę po tym, jak sobie pomagamy, to nie widzę przeszkód, by powiat dofinansowywał remonty dróg gminnych np. Belsk – Lewiczyn czy Stara Wieś – Goliany, tak jak gminy nieustannie dotują modernizacje i remonty dróg powiatowych.
Ale przejdźmy do sedna. Jeśli chodzi o współpracę ze starostwem powiatowym jako jednostką samorządu terytorialnego, to według mnie układa się ona bardzo dobrze. Pozytywnie oceniam kontakty np. z urzędnikami starostwa czy Powiatowego Zarządu Dróg.
Druga sprawa to są władze starostwa. Przypomnę, że ulica Kozietulskiego w Belsku Dużym jest drogą powiatową i to właśnie powiat powinien budować połączenie ulicy z rondem. Ostatecznie wyszło jednak tak, że sprawą musi zająć się gmina, bo w innym wypadku nigdy byśmy się nie doczekali tej inwestycji. Co więcej, zarząd powiatu nie wydał nam zgody na utworzenie liceum. Tę decyzję argumentowano tym, że utworzona przez nas szkoła stałaby się konkurentem dla już istniejących szkół średnich na terenie naszego powiatu. Dlaczego zabrania się nam uczciwej konkurencji? To dla mnie niezrozumiałe, tym bardziej, że tracą na tym tylko mieszkańcy.
Jesteśmy otwarci na współpracę z powiatem. Ale niestety na razie komuś zależy na piętrzeniu sporów, a ja na to już nic nie mogę poradzić.

Gmina Belsk Duży jest współwłaścicielem terenów kolejki wąskotorowej. Ale póki co niewiele z tego wynika. Czy jest szansa, że w najbliższym czasie coś „ruszy się” w tej kwestii?
W tej chwili trwają rozmowy z PGNiG sprawie umieszczenia rury gazowej w pasie kolejowym. Są szanse, że za wyrażenie zgody otrzymamy niezłe pieniądze. Mamy nadzieję, że uda się je przeznaczyć na inwestycje w infrastrukturę wąskotorówki na terenie naszej gminy oraz gminy Błędów.
Niestety, wiele osób nielegalnie zajęło pas kolejowy. W pasie kolejowym rosną teraz sady, są tam dzikie składowiska, dzikie parkingi. Nie wspomnę o tym, że rozkradziono tory. W pierwszej kolejności chcemy wreszcie zrobić z tym porządek. Potem możemy myśleć co dalej. Pomysły są. Na przykład taki, który zakłada uruchomienie przejazdów turystycznych na trasie Grójec – Mała Wieś. Ale to na razie melodia przyszłości. W tej chwili, niestety, nie ma możliwości pozyskania dotacji na rewitalizację kolejki. A samorządy same finansowo tego ciężaru nie udźwigną.

Panie wójcie, jest Pan gospodarzem gminy od dwóch kadencji. Czy jesienią powalczy Pan o reelekcję?
Wszystko zależy od tego, jak będą wyglądały najbliższe miesiące w naszym samorządzie. W tym czasie będziemy musieli podzielić nadwyżkę budżetową. Trzeba się też zastanowić nad dalszymi krokami, jeśli chodzi o rozwój oświaty. Konieczna jest wizja. Do tej pory samorząd Belska Dużego stanowi zgrany zespół. Na komisjach pracujemy, na sesjach przekazujemy rzetelną informację. Dogadujemy na poziomie rady i sołectw, co do potrzeb mieszkańców i kolejności realizacji pomysłów. Jeśli dalej będzie zrozumienie, to czemu nie spróbować? 

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja