Przywrócić dobre imię?

Przywrócić dobre imię?

Czy tutejszy park miejski odzyska imię nadane mu przed laty?

Z inicjatywą przywrócenia  nazwy parku wystąpił już kilka lat temu Zarząd Towarzystwa Miłośników Miasta Warki im. K. Pułaskiego, uważając, że  warecki park powinien nosić imię Józefa Piłsudskiego, nadane mu przez tutejszych rajców w 1932 roku.
– Dowodem na to są archiwalne dokumenty, które odszukała w archiwach państwowych Danuta Sadowska prezes Towarzystwa – mówi Grażyna Kijuc. W tamtym czasie w radzie Warki zasiadało wiele osób, które zasłużyły się dla miasta i ich wolę należałoby uszanować. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałym momentem, aby przywrócić parkowi imię działacza społecznego i niepodległościowego oraz męża stanu, jakim był Piłsudski, oraz uhonorować wolę przedwojennych rajców.
Mimo wspomnianej uchwały sprzed 86 lat wśród mieszkańców miasta przyjęła się nazwa Park Saski, która funkcjonuje do dzisiaj.
W akcję włączył się również Klub Żołnierzy Rezerwy LOK im. P. Wysockiego, który zgłosił swoją propozycję.
– Jeśli ma już nastąpić zmiana nazwy parku, to niech będzie ona związana z lokalną społecznością, tutejszym działaczem – mówi Tadeusz Orłowski, prezes organizacji.
Klub Żołnierzy Rezerwy LOK zaproponował, aby park nosił imię ostatniego przedwojennego burmistrza Warki, Henryka Jana Barkowskiego. Został on rozstrzelany przez hitlerowców w tzw. „Krwawą Niedzielę” 25 lipca 1943 roku. W centralnym punkcie parku znajduje się pomnik poświęcony jego osobie.
Ostatnią, trzecią opcją do wyboru jest pozostawienie dotychczasowej, zwyczajowej nazwy parku, która funkcjonuje od początku jego istnienia, która używana jest od lat przez mieszkańców Warki, Park Saski.
Wszystkie trzy propozycje zostały przedstawione mieszkańcom Warki.  Głosowanie trwa do końca marca, a mogą wziąć w nim udział wszyscy pełnoletni mieszkańcy, którzy posiadają aktualny meldunek w Warce. Kartę do głosowania można pobrać ze stron internetowych, np. Urzędu Miejskiego www.warka.pl lub www.kulturalna.warka.pl, a po wypełnieniu wrzucić do jednej z trzech skrzynek do głosowania znajdujących się z Urzędzie Miejskim, Dworku na Długiej oraz Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. Po zeskanowaniu można ją również wysłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Propozycja nazwy, która zdobędzie największą liczbę głosów zostanie przedłożona burmistrzowi Warki oraz radzie miejskiej, która podejmie w tej sprawie stosowną uchwałę. Wyniki głosowania poznamy do końca kwietnia.

KO
 

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja